האמונה בסיס ההצלחה
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

האמונה בסיס ההצלחה 

מאת    [ 14/01/2009 ]
מילים במאמר: 984   [ נצפה 2282 פעמים ]

 
 
האמונה בסיס ההצלחה

בחומש בראשית -פרשת לך לך (טו, ו) נאמר על אברהם אבינו "והאמין בה'" הרש"ר הירש מבהיר לנו מהות האמונה. אברהם חי באמונתו מיום שעמד על דעתו, מביע את מלוא האמונה שבליבו, אמונה מעמיקה זו זיכתה אותו לשמוע על עתידו של עמו "ויאמר אליו אני ה' אשר הוצאתיך מאור כשדים לתת לך את הארץ הזאת לרשתה" (טו, ז), בדרך זו ניתנה לו הזדמנות חדשה להמשיך לפעול ולחיות באמונתו. האמונה היא עיקר היהדות לפי הרש"ר הירש.

למילה "אמן" יש משמעות מעשית "האומן" בעל מלאכה יוצר, האומן בעל אמונה, האמונה מחנכת את לב האדם. אמן - בא לחזק, ליצור צורה, לחדש, המאמין משליך יהבו לקב"ה כדי להיות כחומר ביד היוצר, העונה אמן, אינו רק מביע את אמיתות הדברים, הוא מתמסר לאמת מקבל אותה בליבו, ה"אמן" אינו מתיחס רק לתוכן, אלא לאדם עצמו - השומע ומקבל ונוהג ע"פ אמונתו זו. האמת - האמן אינו רק עיוני אלא מעשי לחלוטין.

האמונה מחדירה באדם בטחון עצמי לכיווני דרך בהתאם לאמונתו. "והאמין בה'" אברהם ידע הבין והפנים כי הכל תלוי בבורא עולם, הכל מתחיל בדרך,,, כאשר הקב"ה אומר לאברהם לך לך אל הארץ אשר אראך.. הקב"ה אינו נוקב בשם המקום בשלב זה, אברהם מאמין שה' יראה לו הדרך והיעד, אברהם האמין באמונה שלמה שהקב"ה יטיב עימו בחסד בצדקה ובכל מעשיו.

תפקידו העיקרי של אברהם בדורו היתה האמונה, להתמסר בכל נפשו לתפקידו כמנהיג ולעצב חינוך איתן שלו ושל האחרים - הגרים המצטרפים לעם היהודי הניצחי, שהרי בתחילת הדרך אברהם היה דמות בודדת, אך האמונה שהיתה מוטמעת בתוכו, בשכלו ובליבו - ברגש, היקנתה לו כלים ודרכים לפעול, ליזום להיות יצירתי ובעל עוצמה.

אמונה זו החדירה בו את האומץ לבצע, לעשות לנוע קדימה לאתר כל דרך יצירתית כדי לכבוש כל יעד.

האמונה נתנה לו את הייעוד להאמין בקב"ה, בכל הוראותיו, הבין אברהם שעליו לבנות עצמו כמנהיג - כמוביל, שעיני כל הסובבים אותו מביטים בו במעשיו, בהתנהגותו ומפנימים אף הם את האמונה החדורה בתוכו אך המופגנת כלפי חוץ.

כאשר נאלץ אברהם לרדת למצרים בגלל הרעב, הוא לקח על עצמו האחריות לרדת לשלב קצר, הוא חשש מהמלך לגבי שרה אשתו, על כן יזם הוא רעיון נפלא, האמונה שהיתה בתוכו הצילה אותו מכך.

אנו מכירים ביהדות המושג - "סייעתא דשמיא" הסיוע יגיע מבורא עולם - משמיא - רק אם אנו נעשה, נבצע, ניזום ונחדש תחומי דעת מרתקים. אמונה המלווה כל העשיה חדורה באמונה שבורא עולם יסייע לו בפתרון הדילמה, הבעיה והקושי.

האמונה אינה עיוורת, היא חדורה בתפיסת עולם ובחכמה מוחית. אברהם מתווכח עם הקב"ה טרם הפיכת סדום, מנסה הוא להיות סנגור שמא יש צדיקים בעיר זו. האמונה אינה הופכת האדם לאפטי - לממתין לעשייתו של בורא עולם - ואני רק מבצע.

האמונה מבהירה לאדם כי צריך אפשר וניתן להגיע לכל יעד, כי ניתן לכבוש כל פסגה, כי צריך וחובה לקבוע מטרות ולהתווכח, לקיים מחלוקת, לעצב שאילת שאילות ולהשתמש בהם כדי שהמוח יהא חכם ואיכותי הכל... הכל... מתוך אמונה המאפשרת לכל אדם לעמול בעשיה ובדיבור כדי להבין טוב יותר כל הוראה ומשימה.

אברהם ביוזמת האמונות מבהיר לנו... מלמדנו... מהי מצוות הכנסת אורחים אף כי הוא ישב בפתח האוהל לאחר המילה, אזר הוא אומץ כדי לזמן האורחים -המלאכים לאוהלו, קיום מצווה חשובה זו נבע בעיקרו מהאומנה שהיתה טמונה בכל נימי נפשו.

כאשר אדם מאמין הרי לרוב ההצלחה והניצחון יגיעו. אברהם יוצא למלחמת המלכים ומנצח בהם, האמונה בצדקת הדרך, ביושר, בדרך האמיתית, האמונה שיש צורך לעזור לטובים, מאפשרת עוצמה, רעיונות יצירתיים ונחישות לנצח.

כל אחד מאתנו יודע מהי חשיבות האמונה בכל תחומי עשייתנו, האמונה בבורא עולם, בקיום המצוות, האמונה בצדקת הדרך, והאמונה בי בעצמי ביכולתי שלי ובכישורי מהווים קודים מהותיים בהצלחה. המוח יהא איכותי בחשיבה, המוטיבציה לחשוב, ליצור לקדם ולנצח ככל שנטועה בתוכי האמונה שהכל תלוי בי בעצמי שלי.

הורים המאמינים בעצמם שהם מסוגלים להשפיע, לחנך ולעצב את ילדיהם יקראו, ילמדו ויתמידו במציאת הכלים החינוכיים והמנהיגותיים כדי להצליח במשימה נעלה זו, ככל שההורים יאמינו בעצמם הרי הם ימצאו כל נתיב כדי להשפיע על הילדים, האמונה כי ניתן להשפיע לחדש ולעצב דמויות ילדינו, האמונה כי אנו ההורים יכולים לבצע משימות קדושות ונעלות אלו, האמונה כי ההצלחה תלויה בעיקר בהם מוסיפים המון המון אנרגיות כדי להעפיל על כל הר ולהגיע לכל פסגה בדרך להצלחה החינוכית.

מנסיוני הרב בשדה החינוך למדתי היטב כי ניתן ליישם כל רעיון, להגדיל תורה ולהאדירה עם כל אוכלוסיה, להגיע להישגים גבוהים ונפלאים גם עם ילדי השכונות,

כל ההצלחה תלויה במנהל שהוא מנהיג,

המאמין, המאמין בעצמו וביכולתו, המאמין כי חשוב להפעיל כל נימי גופו כדי למצוא כל נתיב חינוכי, ערכי, התנהגותי וחברתי כל ילד שיביא להצלחה.

מנהל שהוא מנהיג יודע שהמנהיגות היא הדרך הטובה החכמה והמעולה לחלוף על פני כל מכשול ולהגיע למטרות. המטרה תושג רק אם המנהיג מפתח מורים כמנהיגים אשר יחדיו קובעים את החזון, את היעדים, המטרות, הכלים הדרכים והתהליכים כדי לכבוש כל פסגה, בניית מערך הערכה חכם בכל שלבי העשיה החינוכית מאפשרת לכל מנהל ומורה לדעת אם יש פרות לעמלם.


כאשר מנהל ומורים מאמינים בעבודתם החינוכית כאשר הם מציבים החינוך כיעוד, כשליחות ומאמינים כי בכוחם - ביכולתם שלהם להצליח, הרי התוצאות תהיינה מעולות.האמונה מוסיפה מוטיבציה, מוח פורה והמון רצון עז למצוא כל נתיב, כל רעיון כדי להצליח.


אחד מתפקידיו העיקריים של המנהל המנהיג, המאמין הוא להקנות, להטמיע האמונה בקרב מוריו, המורים שהפכו למנהיגים חייבים למצוא דרך כדי להקנות האמונה לילדים, ילד המאמין בבורא עולם, העושה מצוות בין אדם לחברו ובין בין איש לרעהו, ילד המאמין כי חיי חברה "ואהבת לרעך כמוך" הם מצוות חשובות באמונתו, ילד המאמין בעצמו, שהוא שלוחו של בורא עולם בעולמנו הרי כל עשייתו תהא נפלאה ויצירתית.

ככל שאנו המבוגרים מובילי הדרך נשכיל להבין כי האמונה היא הבסיס האיתן והחזק כדי להצליח, נבין כי עלינו להטמיע היטב האמונה בכל ילד שיאמין בעצמו ובכישוריו האופיינים, כל אדם מבוגר וכמובן כל ילד המאמין בעצמו יפעיל כל אמצעי כדי לפתח כישוריו האישיים. המשפט הנפלא של החכם מכל אדם חנוך לנער ע"פ דרכו, נכון ויציב גם לחינוך למורה, לאדם,להורה ע"פ דרכו.

כאשר האמונה קיימת, ימצא כל אחד הדרכים והכלים כדי להצליח.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב