מענקי פרישה לעובדים השכירים
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

מענקי פרישה לעובדים השכירים 

מאת    [ 07/01/2009 ]
מילים במאמר: 536   [ נצפה 2820 פעמים ]

 
 
לאור גל הפיטורים במשק נוצרת זכאות לפיצויי פיטורין לעובדים המפוטרים.
כל שכיר אשר מקבל פיצויי פיטורין יכול לבצע תכנוני מס שונים אשר יקטינו את החבות במס בגין אותם פיצויים.
ע"פ חוק מס הכנסה סכום הפיצויים הפטורים ממס הינו משכורת אחרונה כפול שנות וותק או סכום התקרה בחוק כפול שנות וותק הנמוך מביניהם.
התקרה הקבועה בחוק לשנת 2008 היא 10500 ש"ח. כל סכום אשר משולם לעובד מעבר לתקרת הפטור האמור חייב במס.
תקרת הפטור הרלוונטית היא ביום קבלת המענק ולא ביום הפרישה. על כן עובד אשר עומד לקבל פיצויים סמוך לסוף שנת המס, עדיף מבחינתו לקבל את מענק הפרישה בינואר 2009 וכך להנות מסכום תקרה גבוהה יותר. שכן במהלך חודש ינואר של כל שנה מבוצע עדכון של תקרת הפטור.
עובד אשר משכורתו נמוכה מתקרת הפטור, עדכון התקרה אינו רלוונטי לגביו.

תכנוני מס אשר יגרמו לחסכון במס

א. בתנאים מסוימים ניתן להגדיל את הפטור ב 50% וזאת במידה ולעובד לא הופרשו בתקופת עבודתו סכומים לקצבה. ניתן כאמור להגדיל את הפטור אך לא יותר מסכום התקרה בחוק כפול שנות וותק.
ב. אם עובד שכיר פרש מעבודה וקיבל פיצויים ובאותה שנה עומד לפתוח עסק וצפויים לו הפסדים, רשאי העובד לבצע קיזוז הפסדים. דהיינו לקזז את ההפסד העסקי כנגד כל הכנסה אחרת לרבות מענק פרישה חייב במס.

רצף קצבה

כאשר עובד מקבל פיצויי פיטורין שבחלקם חייבים במס, באפשרותו להשאיר את הכספים בקופה למטרת קבלת קצבה בעתיד. (קצבה חודשית בגיל פרישה). בכך לא ייחשבו אותם כספים כחלק ממענק הפרישה ועל כן לא יחויב במס. ניתן לחזור מהבחירה בכל עת (חרטה מרצף קצבה) אך יש לבדוק את כדאיות הדבר מבחינת
מיסוי.

רצף זכויות פיצויים

מסלול זה מאפשר לעובד הפורש להשאיר את כספי הפיצויים העומדים לזכותו בקופה אישית פיצויים, ובמקביל לחפש מעביד חדש אשר יפקיד גם הוא לקופת הפיצויים. למעשה העובד מבקש שהתחשבנות המס לגביו בעת הפרישה מהמעביד הראשון תעשה בתום תקופת העבודה אצל המעביד השני.
במקרה זה כשהעובד יפרוש מהמעסיק השני, יילקחו בחשבון שתי תקופות העבודה אצל שני המעסיקים כאילו הייתה תקופת אחת אצל המעסיק השני לצורך חישוב הפטור על מענק הפרישה.

מסלול זה יעיל לעובד במקרים הבאים:
1. ירידה בשעורי המס מועילים במקרה של בחירה ברצף זכויות פיצויים.
2. כאשר עוברים למקום עבודה חדש שבו צפוי העובד להרוויח משכורת גבוהה יותר. (דבר זה מועיל בתנאי שבמקום העבודה הראשון השתכר העובד בפחות מהתקרה ע"פ החוק 10500 ש"ח).

ניתן לחזור מבחירה במסלול רצף זכויות פיצויים תוך שנתיים.
פריסת הפיצויים
ע"פ פקודת מס הכנסה ניתן לפרוס את סכום הפיצויים החייבים במס ע"פ מס' שנים קדימה או לאחור.
פריסה קדימה - עדיפה לעובד במקרים רבים ובמיוחד אם לאחר הפרישה יש צפי לאי עבודה או לירידה בהכנסות לעומת רמת השכר שלפני הפרישה. פריסה קדימה, מחייבת את העובד להגיש דוח שנתי למס הכנסה. כל 4 שנות עבודה מזכות בשנת פריסה אחת, אך לא ניתן לפרוס את הפיצויים החייבים ליותר משש שנים. שנת הפריסה הראשונה היא שנת הפרישה אך עובדים שפרשו החל מחודש אוקטובר יש אפשרות לדחות את שנת הפריסה הראשונה לשנה שלאחר מכן. עקב שינויים במדרגות המס פריסת הפיצויים החייבים לשנים קדימה מאד כדאית.
פריסה אחורה - ניתנת האפשרות לפרוס את הפיצויים אחורה אך יש לבחון את כדאיות הדבר. פריסה לאחור יכולה להיות לא מומלצת שכן החישוב יעשה ע"פ מדרגות המס של השנים הקודמות יותר. פריסה לאחור יכולה גם כן להיות כדאית לאדם שבשנים הקודמות רמת השכר שלא הייתה נמוכה יותר או שלא עבד חלק מחודשי השנה.
כספית החזרי מס מעניקה מגוון שירותים פיננסים לשכירים ועצמאים: הנהלת חשבונות, שירותי שכר, הצהרות הון, החזרי מס הכנסה, תיאום מס ועוד.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב