אביב,טבע ואהבת הארץ
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

אביב,טבע ואהבת הארץ 

מאת    [ 04/01/2009 ]
מילים במאמר: 495   [ נצפה 5815 פעמים ]

 
 
האביב מבשר את תחיית העולם הצמחי,התורה קשרה את פסח כחג הטבע החקלאי,האביב -הפורח היפה והמריח הוא חג חקלאי מובהק.במסכת ראש השנה מודגש כי העולם נברא בחודש ניסן שאז "ותוצא הארץ דשא עשב"...חודש של מועד הניצנים,לבלוב ופריחה"הניצנים נראו בארץ"(שיר השירים),מראות יפים נעים ומעודדים ולא בכדי כתוב שכל מי שרואה אילנות מלבלבים מברך ברכת האילנות.
מתקופת הגאונים נוהגים לקרוא את שיר השירים בפסח,תיאור אביבי מרתק ומרנין מופיע במגילה זו"הניצנים נראו בארץ עת הזמיר הגיע וקול התור נשמע בארצנו,התאנה חנטה פגיה והגפנים סמדר נתנו ריח"...(שיר השירים ב , י-יג).פרחי אביב,צבעים עזים,קולות בעלי חיים,ציוץ הציפורים ,תחילת הפרות -התאנה הגפן והרימון,תמונה של טבע אידיאלי,ריח נעים באביב הפורח.
חגי ישראל קשורים לצמחים,צמח צמח והחג האופייני לו,מרור בפסח,הדס ערבה אתרוג ולולב בסוכות,רימון בראש השנה וצמחי קישוט בשבועות,הזית-השמן בחג החנוכה ובשמים בכל מוצאי שבת.ראוי שכל מורה וכל הורה ירים ראשו , יזקוף קומתו ויסתכל סביבו בטבע הפורח,ביפי ארצנו.נצא כולנו עם ילדינו ותלמידינו לסיורי טבע בסביבה הקרובה.
אהבת הארץ ניתן ללמוד רק בטבע מחוץ לכותלי בית הספר ומעבר לבית המגורים,בשדה בגינות ובמטעים,בכיתה אפשר להתמקד בתאוריה,ללמוד על...אך להפנים ולהנות מהיופי ,מחן הארץ,אפשר רק על ידי יציאה אל מרחבי הארץ ,על ידי הליכה ,התבוננות וחוויה של יופי.
"מותר" ואולי רצוי וכדאי להכיר שמות של צמחים,לראות וללמוד מהלך גדילתם,צמיחתם ופריחתם הנלבבת.שפע של צמחיה פורחת באביב הנהדר,נצא נא לשדה הקרוב -כולנו מגני הילדים ועד תלמידי התיכון נבחין בנפלאות הבריאה,נלמד להכיר הצמחיה ונשלב אווירה חברתית ,הסיור מהווה כלי חשוב ביותר לשילוב השכל והרגש,הוא מרומם נפשנו מעודד הלמידה ומעורר זקיפות קומה לאומית.
מי שמבחין בפריחה הנהדרת, מי שמזהה הצמחיה ומבחין ביופי בחן ובעוצמת הגדילה-הוא מפנים פנימה את האמונה שכל זה שלנו...הגוונים,הצורות,התפרחות ושפע הפרחים הלבלוב הצמיחה המתחדשת , מבנה העץ והצמח,התבוננות בשורש, בגבעול ,בגזע ,בעלים השונים בפריחה ובפרות כל זה גורם לשמחה ולאושר פנימי,מרנין ומשמח כל אדם.
אפשר לבקש מהילדים בכל גיל שהם יהיו "המדריכים"ללימוד יופי הטבע באביב הקסום.מי שאוהב צמחיה פרחים ופרות אוהב גם תורה ולמידה,הסיור בשדה מרתק ומפרה הדימיון,מעורר מחשבה ויצירתיות,הרעיונות מתחדשים בסיור בשדה הפתוח.מרחבי הטבע מעוררים ומעודדים לשאול שאלות-הגורם הדומיננטי בפיתוח חכמה.תצא כל גננת וכל מורה מכיתתה אל השדות הפורחים הקרובים והרחוקים יותר,מותר ואף מרנין ללמוד שמותם של צמחים ועצים.
האורן והברוש,התאנה הרימון הגפן הזית והתמר הקשורים לשבעת המינים,האקליפטוס,המכנף והצאלון,התורמוס,ציפורני חתול,הציפורן,הגזניה,הפטל והדורנטה,הפשתה השעורה,הצנון הלפת והתירס.
אפשר ואולי רצוי ללמוד בסיורים על הגפן וייצור היין,על הזית ותעשיית השמן ,על מושגים מענינים כמו התאנה חנטה פגיה-מה ההסבר לחנטה פגיה,נראה היכן גדל הלולב והאתרוג נכיר את ההדס,שילוב נפלא של חוויה ולימוד.בשדה נבין יותר טוב כמה דינים הנלמדים בכיתה ,נראה עצים צעירים ונבין מהי ערלה ונטע רבעי,נראה מהי הכלאה הרכבה וכלאיים.נוכל לבצע מעשרות ונבין הברכות על מה בורא פרי העץ ועל מי בורא פרי האדמה.ניתן לסייר עם ספר תנ"ך ולקרוא מתוכו פסוקים רלבנטיים הקשורים לטבע,לנוף,לצמחיה ולבעלי החיים.כך נבין היטב מהו "צדיק כתמר יפרח כארז בלבנון ישגה" נראה התמר והארז,שהרי התנ"ך משופע בטבע ובדימויים מתוך הטבע.כך גם מקורות חז"ל המגוונים .התלמוד גדוש בתחומי הביולוגיה בוטניקה וזואולוגיה,המבנה המורפולוגי ותהליכי הגדילה מתוארים להפליא בספרי ההלכה המדרשים והאגדה.ניתן לברך יחדיו את ברכת האילנות , לקדש שם שמים ביפי הבריאה.התלמוד ברובו עוסק בטבע ובחקלאות,בצומח ובחי.
חובתנו שלנו- ההורים והמורים לצאת למרחבי מדינתנו היפה לנשום וללמוד נפלאות הבורא,בשדה בגינה בכרם ובפרדס.
- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב