המנהיג האסרטיבי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

המנהיג האסרטיבי 

מאת    [ 24/12/2008 ]
מילים במאמר: 846   [ נצפה 2954 פעמים ]

 
 
בס"ד

מה המשמעות של היות האדם אסרטיבי? הניתן לפתח אסרטיביות?

האם האסרטיביות מהווה גורם משפיע ביחסי עבודה?

אנו מכירים אנשים פאסיביים ואגרסיביים לכל סוג אנשים כאלה יש מאפיינים ברורים.

הפאסיבי בדרך כלל מדחיק דרכיו ודעותיו, מבטל עצמו מול רצון חברו.

האגרסיבי יתעמת עם אחרים, יש בו דחף להשיג מטרותיו גם על חשבון עמיתים, רצונותיו רבי עוצמה.

כדי להפוך לאדם אסרטיבי, עלינו להתגבר על התנהגות בסיסית הטמונה בנו. אנו חייבים לחולל תהליך שינוי בעצמנו, להתגבר על יצר טבעי בתגובה מתונה ומורכבת יותר.

הפאסיבי יוכל להיות אסרטיבי, אם יתקשח יותר, יפסיק להתייחס לדעת אחרים עליו. הפאסיבי צריך להיות יוזם ולא נמנע. עליו לפתח אומץ להעלות רעיונות ולהשיג יעדים שתיכנן.

האגרסיבי יהפוך לאסרטיבי אם יפחית הכוחניות וירכך את אופיו. את יעדיו ישיג ביתר קלות באשר הסביבה לא תתנגד. אין לוותר על המוטיבציה הגבוהה, יש לעדן אותה ולהדחיק הכוחות השליליים.

האסרטיבי משפר כמעט כל אספקט בחייו. מתמודד טוב יותר במצבים קשים ומול אנשים מתוחכמים ומיומנים. האסרטיבי ילמד לחיות היטב עם חבריו או אז השפעתו עליהם תהיה גדולה ומשמעותית.

האסרטיבי יצליח- אם ירבה לחלק מחמאות, יפתח הביטחון העצמי, ינהל שיחה נינוחה ומעניינת, יביע רגשות חיוביים לדעות שונות של חבריו, יודה בחסרונותיו האישיים. הגמישות המחשבתית והמעשית גורמות להשגת תוצאות טובות יותר.

האסרטיביות אינה מטרה - היא אמצעי להשגת המטרה.

האסרטיבי מתאים התנהגותו להכרת הזכויות הבסיסיות שלו ושל אחרים, מעלה רעיונות מועילים גם לפרוייקט שאינו קשור אליו בעבודתו, יציע עזרתו ויושיט סיוע לכל נצרך, יפגין עוצמה, גם אם טעה יודה בטעותו. האסרטיביות היא דרך חשיבה כוללת יש בה חשיבה לכל אורך הדרך, משלב קביעת היעדים ועד להשגתם.

התירגול להקניית אסרטיביות חשוב ובסיסי מאוד. התכונה צריכה לשכון בתוכך כחלק מההתנהגות הטבעית. עלינו לתאר את הבעיה, להסביר כיצד נוצרה הבעיה המשפיעה עליכם, לפרט מה עושים כדי לתקן את הבעיה.

האסרטיביות חייבת להיות תכונה מעוגנת באדם, אך היא צריכה להיות מופגנת כלפי חוץ. האדם חייב להישאר רגוע, לשמור על קור רוח, טון דיבור יציב, דיבור בעוצמה ובקצב מתון - אלה איפיוני התנהגות המדגימים שליטה במצב.

 

חשוב לדבר דברים חכמים בשפה ברורה ונעימה אך לא פחות חשוב הוא האופן שבו נאמרים הדברים, ה"איך"..., אין להשתמש בשפה פרובוקטיבית, המנומס והחביב בדיבורו נראה כאדם הגיוני, ישר והגון.

השמירה על התנהגות מיטבית מוסיפה חן רב לאסרטיבי. אל לו לאדם לדבר דברים מעורפלים אלא להתמקד בעובדות ובדברי טעם בהבעת דעות. לעיתים גישה רגועה - היא אפקטיבית יותר.

האסרטיבי לומד להתנהג כראוי גם במצבי קונפליקטים, במצבים של ויכוח - האסטרטגיה צריכה להיות מנוטרלת רגשות ובעלת סגנון אוהד וחביב, התשובות צריכות להיות הגיוניות ושקולות. הניחותא והרוגע, המבט הישיר ועושר המילים מוציאה את היריב מעמדת התוקף, מכניעה את התנגדותו כמעט ללא כוח...

דרך זו חכמה מאוד אל מול אנשים אגרסיביים העומדים מולך בלהט ובקול רם!

חשוב לבחור בטיעונים נבונים ולדבוק בם לכל אורך הדרך. טכניקה זו של עקשנות נעימה בשפה ברורה ובהירה אך מוצקה מבהירה לשני - כי הצדק לצידך.

האסרטיבי לא חייב להגיב על כל הערה או הארה, איש אינו יכול להגיב על שתיקה. דרך זו מצויינת להוצאת האוויר ממפרשו של היריב. אם משיבים להערות בוטות של היריב - האסרטיבי ישיב מתוך הרגשות. דרך זו גורמת לצד השני לסגת.

כאשר קיימת למישהו בעיה הנוצרת מחוסר מעש של השני, אל לנו לאפשר לו להרגיש שאנו שותפים לרגשות האשם שבו, אם כי חובתנו להפגין אמפטיה, השתתפות המבינה את הקשיים שהוא נתון בהם.

מותר ואף רצוי להביע הבנה למצבו הקשה של האחר - כך יושג שיתוף פעולה.

האסרטיביות מתמודדת היטב עם קונפליקטים ומשתפרת מאוד כאשר היכולת עולה. ראוי שהאסרטיבי ירבה בעידוד, במחמאות, בדברי שבח, שהרי כל אחד בכל תפקיד ובכל מעמד אוהב לקבל מחמאות. הענקת המחמאה האיכותית תלויה גם בדרך אותה נותנים אותה. לעיתים ה"איך" חשוב יותר מהמחמאה עצמה. רצוי שהמחמאה תאמר בקול בוטח וברור , ראוי להביט ישירות בפניו של האדם.


האסרטיבי המחמיא - מגביר את הביטחון העצמי שלו, מפתח שיחה ואף יוזם אותה גם אם האיש שממול אינו מוכר. בחר לך מילות מפתח ומשפטי פתיחה לשיחות מעין אלה. שאילת שאלות היא מתכון נהדר לפתוח בשיחה, גם אם השאלה נשמעת מלאכותית יש בה עוצמה ועניין.המשך שאילת השאלות מהווה דרך נאותה לשיחה קולחת בהמשך.

השאלות פועלות כקטליזטור, מונעות מאמץ מוחי ונותנות אפשרות לנתב השיחה כרצונך. השאלות צריכות להיות אף הן מחמיאות ומעודדות.

עלינו לנסות להביע רגשות חיוביים במילים ובמשפטים, לשתיקה ולמחשבה חיובית אין משמעות.

האסרטיבי מביע רגשותיו, נחמד, נפלא, הדרך שבה נקט היא נפלאה, והרעיון מבריק ומרתק...

לאסרטיבי מותר להודות בחסרונותיו: לי קשה יותר בחישובים, אינני מוכשר מוסיקאלית..., כך יחושו החברים ביטחון ופתיחות.

האסרטיביות מאפשרת לך להיות האדם שתמיד רצית להיות. היא מעגנת בתוכנו עשיה מתוך שמחה ואופטימיות, מחזקת את הדימוי העצמי ומוסיפה חן, הומור וחיוך לכל עשייתנו.

הביטחון זוקף קומתנו ונוטע בנו אמונה עצמית, להט ושפע חוויות הצלחה.

בדרך זו ניתן להביע מחשבות ורגשות כיוון שהאדם מרגיש עצמו בטוח לבטא עצמו ולומר כל דעה, הוא חש בעל ערך, ההקשבה לו ולזולתו תשתפר כל הזמן, החברים ישתפו איתו פעולה בכל דרך ונתיב שיבחר.

חשוב שתכונת האסרטיביות תיטמע בנו, רכישת מיומנות זו צריכה להעשות לאט ובבטחה.

האסרטיבי- כאמור משפר יחסיו עם האחרים, אך האסרטיבי משפר גם את האופן בו הוא מרגיש כלפי עצמו...


- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב