האופטימיות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

האופטימיות 

מאת    [ 24/12/2008 ]
מילים במאמר: 942   [ נצפה 2654 פעמים ]

 
 
האם האדם נולד אופטימי? האם אופיו של האדם, מזגו, תכונותיו כושר מנהיגותו הם תכונות מולדות, או שמא מערכת חינוכית המבוססת על הרגלי למידה ותפיסות עולם נכונות יכולות לעגן באדם תכונות חיוביות. המנהיגות היא אחד מהתחומים החשובים ביותר בהצלחה. האם משה רבנו נולד מנהיג או שתכונות אלו נרכשו עם השנים, הסיטואציות, הלמידה ההרגלים.
האם מנהיגי הכיתה, מנהיגות הנוער הם כאלה שכך הם נולדים או שלמורה יש אפשרות לטפח לשפר לעדן להוסיף לגבש תכונות מנהיגותיות. רבים חושבים כי ניתן ללמוד במהלך החיים תכונות מנהיגותיות.
אחת מהתכונות החשובות ביותר של המנהיג, תכונה המסוגלת לנווט אותו להצלחות לרום הפסגה, להתגבר על מכשולים היא האופטימיות. האופטימי רואה את העולם בצבע ורוד האופטימי הוא אדם מאמין, מאמין ביכולתו שלו להתגבר על כל מכשול, מאמין כי הוא יצליח גם כשיש תקלות בורות ומהמורות האופטימי רואה את הסולם ומבין שאפשר לטפס עליו, ניתן להגיע לראש הסולם אם רק יתאמץ יאזור כוח כדי לדלג משלב לשלב. טיפוס על כל רף הוא קשה, העליה משימה הדורשת חשיבה אומץ וכוחות נפשיים לא פחות ואולי יותר מאשר כושר פיזי. האופטימי - רואה את ההר את הפסגה לשם ברצונו להגיע וכולו שמח. אף כי הוא יודע שההר משופע, מלא סלעים לעיתים ללא שבילים וללא סימנים המעידים על בורות, בכוח האופטימיות הוא ינסה לחלוף על כל מכשול כדי לכבוש את היעד.
כמה השפעות חיצוניות קיימות בדרך ללימוד, להשכלה, לרכישת ידע, לעיצוב דמותנו הרגשית, להקניית מידות טובות לעצמנו - הדרך אינה סוגה בשושנים, התהליך להשגת כל מטרה קשה מאוד, האופטימי שיראה נוכחו את החיובי, הפוזטיבי, את הטוב שבדרך את האיכות שבסוף ישנס מותניו ויחלוף על פני כל הגשרים הנחלים והואדיות כדי להעלות במעלה ההר.
הקשיים שבדרך - קיימים בכל נתיב בכל שביל ובכל כביש, אל לנו להאמין שהשגת היעדים היא קלה, היא דורשת מאמץ רצון, מוטיבציה ויכולת. תכונות אלו קיימים אצל האופטימי.
החולה, הנזקק לטיפול רפואי יתגבר על חוליו רק אם יאמין ברוח איתנה כי ניתן להתרפא. האופטימי יחייך גם בכאביו. נמצא כי בדמו של האופטימי השמח והמאושר קיים הורמון האנדרופין שאינו קיים אצל הפסימי המדוכא המסכן והעצוב.
כל אדם וכל תלמיד בעלייתו במעלה הזמן סובל מכשלונות, לעיתים במבחנים, בתחושות ובעבודה, האופטימי מצליח להתגבר עליהם, האופטימי משרה סביבו אוירה נעימה וחברית הוא תמיד שמח מאושר וטוב לב.
נמצא במחקרים רבים, כי האופטימיים מילדות מגיעים להישגים טובים מאוד, חברותיים, מסובבים בשפע של ידידים, מאושרים, מצליחים בלימודיהם ובעבודה. נעים מאוד לעין להימצא בסביבתם.
מערכת החינוך הכוללת את בתיה"ס, ההורים והקהילה חייבים למצוא כל דרך כדי לחנך לאופטימיות קיימים כל הכלים החינוכיים הערכיים והחברתיים כדי להשפיע על חינוכו של האדם לקראת היותו אופטימי.
ילד שנכשל במבחן צריך להבהיר לעצמו בעזרתנו כמובן - כי במבחן זה, במקצוע זה הוא נכשל, העתיד מזהיר יותר. נמצא כי האופטימי מצליח להתגבר על כשלון מיד, בעוד לפסימי לוקח זמן לעיתים 3-2 מבחנים עד שאמונתו בעצמו תשוב אליו.
גובהי הנמוך הבהיר לי בגיל צעיר מאוד כי לא אוכל להצטיין בכדור סל - אף כי אהבתי מאוד משחק ספורט זה. ברוח האופטימיות שחלחלה בי מאז הייתי ילד הבנתי זאת מיד ופניתי להצטיין בענפי ספורט אחרים בהם הגובה לא קריטי, כמו טניס שולחן ושחמט.הצחוק, החיוך וההומור הם כלים נפלאים להישאר אופטימי. נעים להימצא בקרבתם של חברי הטובים ביותר הם בעלי חוש הומור מפותח, הם גדושים באופטימיות.
הליצנות בבתי חולים משמשת היום כתרופה מדהימה, הליצנות הופכת את האדם לשמח - לאופטימי או אז כאמור האנדרופין קיים.
היהדות מדגישה חשיבות הקניית תורה מתוך שמחה רבא היה מתחיל כל שיעור במילתא דבדיתותא, אהבת אדם מלווה באופטימיות. האופטימי מעודד ומעודד הוא שמח גם בשמחתו של חברו, רואה בכל דבר את מחצית הכוס המלאה. האופטימי מאמין בעצמו ביכולתו בכוחו בכישוריו שלו, האופטימי מלא בלהט ובהתלהבות כדי לפקוח עיניים טובות ודשנות, באמונה ובלהט מצליח האופטימי לעקוף מעצורים ולא להיתקע בהם, האופטימי העוצר ברמזור אדום, יודע בכוח אמונתו כי האור הירוק יגיע, כי ההצלחה תתגשם גם אם במשעול העולה ההרה יש רמזור אדום וצהוב.
האופטימי הוא אדם שמח ומאושר ואולי החשוב מכל, נמצא שהאופטימי חי יותר שנים מאשר הפסימי המדוכא והעצוב. היינו - יש בידינו מתכונת נפלאה לאריכות ימים. אפשר ומותר לחלל שבת למען הצלת נפש - פיקוח נפש דוחה הכל. בידינו מכשיר מדהים הגורם לאריכות ימים. ברור לנו מכל מחקר כי השמחה, חיי חברה, הימור, מצב רוח מרומם, אושר הם גורמים בסיסיים בטיפוח האופטימיות של האדם.
מקטנות ועד לשיבה טובה צריך לחנך עצמנו וסביבתנו לראות כל הסובב אותנו ברוח חיובית, אופטימיות, עשייתנו במהלך החיים מגוונת , הגדילה, הלימוד העבודה, החברים, הקמת משפחה, יחסי אנוש, השכנים, מחלות ושמחות, גידול הורים, הצמחות ילדים, עולם גדוש ומרתק, אפשר ואפשר להתגבר על העולם המגוון, להתגבר ולהצליח. הסוד הנגלה להצלחה היא האופטימיות.במחקרים רבים נמצא כי האופטימיים סובלים פחות מדיכאון, מגיבים היטב למצבי לחץ, משיגים יותר מטרות, מתמודדים היטב ובהצלחה מול מחלות, מצליחים יותר בעבודה, בלימודים ובספורט, חיים לאורך שנים רבים יותר. ר' נחמן מברסלב ממליץ להשתמש בכל תכסיס כדי להביא עצמך לידי שמחה. האופטימי פועל בנחישות בחשיבה חיובית ובהשקעה, מוביל לתוצאה טובה, גורם לשינוי מתמיד, שואף להגיע למטרה, אחראי, מאמין, בוטח, שמח ובעל הומור, נמנע מתלונות, ממוקד, מנסה, משפר עצמו. האופטימי שמח, השמחה מעודדת ומחזקת צמיחה, הצמיחה מובילה להצלחה, והצלחה מחזקת את הראיה האופטימית לעתיד. האופטימי אדם מאמין, בוחר סביבה תומכת עם אנשים שמסכימים ומבקרים בצורה בונה הגיונית ויעילה. האופטימי בוטח בעצמו, לוקח על עצמו אחריות, מחפש, מודע ליכולתו בהובלת שינוי, אקטיבי להגשמת חלומותיו, מחפש, מתאמץ, לומד. לאופטימי - הערכה עצמית חיובית, חשיבה פוזיטיבית, עידוד ופעילות בונה. שואל שאלות, בוחן חדשנות, לוקח סיכונים. ממוקד בבעיה. לומד מטעויות, מבדיל בין משאלה למציאות. חושבים בצורה הגיונית וביקורתית. רואה עצמו בתהליך בעל ישות דינמית, משתפר, מאמין שהוא שליחו של הקב"ה עלי אדמות להוסיף לקדם ולחדש כל הזמן. האופטימיסט כאדם חברותי - אוהב, הוא בעד (לא נגד) יצירתי, בונה מחזק, יוצר תנאים להצלחה, מחפש אתגרים מאמין ביכולתו העצמית.
אומר הרב קוק - באורות התשובה, אם אדם מתבונן באישיותו... במצבו הנוכחי .. יתכן שמצבו באמת אינו מעודד, אך עצם ההתבוננות יוצרת פרספקטיבה כלפי העתיד וכבר בתחילת התהליך הוא רואה באופטימיות את סופו, ומתמלא שמחה.
- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב