סטרואידים ותופעות לוואי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

סטרואידים ותופעות לוואי 

מאת    [ 21/11/2008 ]
מילים במאמר: 953   [ נצפה 5007 פעמים ]

 
 

מתוך הספר: "סטרואידים כל מה שרצית לדעת - ולאהעזת לשאול!"

כתבה זו נכתבה היות וישנם ספורטאים רבים (בכלמקצי הספורט), אשר עושים שמוש בתרופות הנ"ל, ולא למטרות בריאותיות "אם אתם מביניםלמה אני מתכוון"?!

מהם סטרואידים? סטרואידים אנבוליים / אנדרוגניים הינם חומרים סינטטיים המקושריםלהורמון המין הגברי טסטוסטרון (TESTOSTERONE) הורמון שבין היתר גורם לגברים להיותגדולים יותר שרירים יותר ושעירים יותר מבנות המין השני - הנשים. כמו גם, הסיבהשלגברים יש בדרך כלל קול עמוק יותר מאשר לנשים.

הטסטוסטרון מיוצר בגופם שלשני המינים (גברים ונשים). אצל הגבר בתאי לידינג, הניקראים בעברית תאי הביניים, אשרמצויים באשכים ואצל האישה בשחלות. בבלוטות יותרת הכליה של שני בני המינים אולםההבדל הוא שאצל הגברים מיוצר יותר טסטוסטרון ומופרש פחות ממנו, לחומריםאנבוליים / אנדרוגניים יש מספר השפעות עיקריים: - סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאול!

האנדרוגני - מגביר אתהתכונות הזכריות בגוף (כגון: קול עמוק יותר, שעירות, עור שמן, שינויים במבנהובתפקוד איבר המין של הגבר והאישה),שינויים במבנה השלד והשריר, האצה בקצב הגדילה שלהעצמות והשרירים.

האנבולי - בונה רקמות שרירים, תאי השריר גדלים בנפחם וגםבמספרם, גדילה זו של תאי השריר גורמת גם לשריר להיות חזק יותר, פעילות יתר שלבלוטות החלב התת- עוריות וירידה בכמות השומן התת עורית.

רקע:

הסטרואידים האנבוליים הומצאו בשנת 1930 בעיקר בתור תרופה לטיפולבהיפוגונדיזם (HYPOGONADISM), במצב זה האשכים לא מייצרים מספקי טסטוסטרון עבורגדילה, התפתחות ותפקוד מיני.

במהלך 1930 מדענים גילו בניסוי שערכו על חיותמעבדה שסטרואידים אנבוליים גורמים גם לגדילה במבנה השלד ובשרירים. דבר שהוביל מפתחיגוף, אתלטים ומרימי משקולות לשימוש בסטרואידים (תופעות הלוואי לא היו ידועותבזמנו).

תופעות הלוואי:

סטרואידים באים בשתי צורות: טבליות לבליעהוזריקה.

ישנם תופעות לוואי חמורות הנובעות משימוש לא נאות בסטרואידיםאנבוליים / אנדרוגניים לא כל אחד יסבול מתופעות הלוואי באותה צורה. לכן זה כמעטבלתי אפשרי לחזות מה עלול לקרות לאדם עקב השימוש בסטרואידים.


תופעות הלוואי גם משתנות בין הסוגים השונים של הסטרואידים ישנם סוגים חזקים יותר (כמו: אנדרול), וישנם סוגים עדינים יותר (כמו: אוקסנדרולון.(

יש לציין, כי התרופהאשר גורמת לתופעות לוואי מהמרובות ביותר היא: המתנדרוסטנדיון, או בשמות מסחרייםאחרים, כמו: מתן רוסי, מתן טיילנדי, דיאנבול וכ"ו.

ברוב המקרים, אך לאתמיד, ככל שסוג הסטרואיד הינו אפקטיבי יותר כך יהיו תופעות הלוואי חזקות יותר.


כעת אפרט את רוב תופעות הלוואי האפשריות משימוש בסטרואידים אנבוליים:

אקנה:

כל אחד יודע מהו אקנה. זאת היא תופעת לוואי הנפוצהביותר בעת השימוש בסטרואידים אנבוליים. התופעה יכולה להופיע גם אצל אנשים שמעולם לאהיה להם אקנה. האקנה יכולה להופיע לא רק בפנים אלא בכל הגוף בידיים, בגב, בצווארו בכמות גדולה.

התקרחות:

סטרואידים לא גורמים להתקרחות, לעומת זאת הם מאיצים את תהליך ההתקרחות לאלו שעומדים לאבד את שערם בכל מיקרה (בעיקר הסטרואידים האנדרוגניים), לאחר שאתה מאבד את שערך ב- 99 אחוז מהמקרים הוא הלך לתמיד.

אגירת נוזלים:

גם זאת תופעת לוואי נפוצה שקורה בעת השימושבסטרואידים, אגירת נוזלים מתבטא במין נפיחות בצוואר ובאזורים בגוף וגם בפנים . יכולה להיות נפיחות עדינה ויכולה להיות נפיחות חמורה תלוי באדם ובסוג הסטרואידים שצרך.

גינקומסטיה (GYNECOMASTIA):

הופעה של רקמות שומן באזור החזה דבר הנובע מעודף אסטרוגן (הורמון נשי) לאחר הפסקת לקיחת הסטרואידיםייצור הטסטוסטרון נפגע אצל הגבר ורמת האסטרוגן עולה. רקמות השומן נראות כמעייןשדיים אצל הגבר וניתן להסיר אותם רק בניתוח.

אגרסיביות:

אגרסיביות, למרות שישנם אתלטים שרואים בה כדבר טוב לפי טענתם נותן להם לתת אימון יותר אינטסיבי ואף להרים יותר, לעומת זאת אגרסיה גורמת לריבים בינך לבין החברים המשפחה וכל מי שאכפת לך מימנו.

לחץ דם גבוהה:

לחץ דם גבוהה אומנם תופעה שכיחה בעת השימוש בסטרואידים אך אפשרית. לחץ דם גבוהה מלבד מה שהוא גורם כגון: כאבי ראש, טישטוש בראייה, וקשיי נשימה לחץ דם גבוהה עלול להוביל למחלות יותר רציניות.

מחלות לב:

מחקרים מראים שעם השימוש בסטרואידים הסיכון למחלות לב גובר. זה בגלל סטרואידים משפיעים עלרמת הכולסטרול בדם. לאורך זמן הכולסטרול מצטבר וחוסם את העורקים.

אינפוטנציה:

אינפוטנציה מופיעה לאחר השימוש בסטרואידים , בעת השימוש דווקא החשק המיני גובר אולם לעור ירידת רמת הטסטוסטרון בסיום השימוש החשק המיני נעלם ויש בעיה להגיע לזקפה.

רעלים בכבד:

רוב סוגיהסטרואידים גורמים לרעלים בכבד, אומנם בדרגות שונות . ישנם חומרים שאפילו גורמים לגידולים סרטניים בכבד, וכאן מדובר בעיקר בסטרואידים האנדרוגניים, העלולים לגרום למוות.

בעיות בגדילה:

כאשר אנשים שעדיין לא מיצו את יכולת הגדילה שלהם (כגון ילדים , נערים) משתמשים בסוגים מסוימים של סטרואידים הגדילה שלהם מאיטה ואפילו נפסקת. מחמת העבודה שסוגים מסוימים של סטרואידים מאיצים את סגירת לוחות האפיפיזה (לוחות הנימצאים בקצוות העצם המאפשרות את התארכותם).

כאבי ראש:

סטרואידים ועוד תוספים הורמונלים שנמצאים בשימוש של מפתחי גוף יכולים לגרום לאי איזון הורמונלי מה שעלול לגרום לשינוי במערכת האינדוקרינית וכתוצאה עלול להיות תופעה של כאבי ראש כרוניים . לעומת זאת כאבי ראש עלולים להגרם גם עקב לחץ דם גבוהה.

דיפרסיה:

דיכאונות ושינויים במצבי הרוח הינם תופעות שמופיעות לאחר השימוש בסטרואידים אנבוליים . אחד הגורמים לזאת הוא השינויים ברמות הטסטוסטרון והאסטרוגן דבר שמביע לשינויים במצבירוח ואף למצב של אופורייה.

המערכת החיסונית:

מספר סוגי סטרואידים במיוחד אלו על בסיס טסטוסטרון בעת השימוש מחזקים את המערכת החיסונית אולם בתום השימוש המערכת החיסונית נחלשת משום שהגוף באופן מסוים הסתמך על התוספת הסטרואידית .

כאבי בטן:

כאשר צורכים סטרואידים בצורה אוראלית, הגוף עלול להתקשות בתהליך העיכול דבר שגורם לכאבי בטן. ו/או להתבטאות בהקאות, שילשול וסחרחורות .


מהו הגורם לתופעות הלוואי:

הגורם הגדול ביותר לתופעות הלוואי הוא חוסר ידע . מפתחי גוף אשר לוקחים כדורים או זריקות בלא ידע על השימוש הנאות המינון הנכון וכדומה ישנם סוגים של סטרואידים שעם השימוש הנכון אפשר להימנע מתופעות לוואי בכלל.


* סטרואידים הינם חומרים בלתי חוקיים ומיועדים לשימוש רפואי בלבד הם מאוד מסוכנים ועלולים לגרום למוות.

חשוב להדגיש, כי אם הינך כבר נוטל תרופות אילו, עלייך לאכול ולהיתאמן באופן מתאים. ומומלץ לבצע את תהליך הדהטוקסיפיקציה (ניקוי הגוף מרעלים), ראה מאמר באתר זה.

ד"ר קובי עזרא (Ph.D) מומחה לרפואה נטורופטית, תזונאי ומאמן אישי. מכין ספורטאים ודוגמנים לקראת תחרויות ומופעים. כתב את הספרים: 1. אבן הפינה בתחום פיתוח גוף. 2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי. 3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאול! הורמון גדילה. לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב