המקאמה על שלמה הלל: למי תודה למי ברכה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

המקאמה על שלמה הלל: למי תודה למי ברכה 

מאת    [ 10/11/2008 ]
מילים במאמר: 809   [ נצפה 1872 פעמים ]

 
 
נפגשנו כאן לערב של ברכות ושבח והלל/ וזה הזמן לומר כל מלים על חתן הערב שלמה הלל:/ הכל מתחיל בשנת 1923 , למשפחת הלל זה יום מיוחד/ בלבה של ארץ בבל נולד שלמה בעיר הבירה בגדד/
חולפות עוד עשר שנים, יש התרגשות במשפחה:/ הכל ארוז והמטרה היא - ארץ ההבטחה/
השנה היא 1933, נוטשים בית וחברים ועולים לארץ של חלומות./ הילד הקטן שלמה נושא אל ירושלים עיניים דומעות/ "אם אשכחך" על שפתיו והוא ילד בן עשר/ אבא מנחיל לו אמת: ציונות זה המסר/
תקופה חלוצית, תקופה של ראשית והתחלות/ זו עלייה משיחית, הרבה לפני כל העליות הגדולות/ שלמה הנער מגיע נרגש לארץ שכולה חולות.

שלמה הלל גדל בארץ מתחדשת מן האפר/ ציונות נבנית כאן בהתיישבות ובחינוך, להיות עם הספר./ כולם עוסקים בהקמת יישובים והעברת מים בצינורות/ בהכנת של תשתית מנהיגות ומוסדות שיעמדו לדורות.
היישוב צעיר וכולם מבינים שזה צו השעה/ לעשות יחדיו למען הישועה/ מדברים פה
על גאולה ועל תיקון עולם/ שלמה הלל אידיאליסט וסולל דרך, רוצה להטביע חותם/
לומד בהתמדה ומכשיר עצמו, כי זה חשוב/ כאן בגימנסיה הרצליה, ההארוורד של היישוב.

שלמה הלל מגלה סימני מנהיגות ומרכז סביבו פעילים/ בלהט אמיתי חורש את הארץ, את מעברות העולים/ משוחח עם דיירי הפחונים/ דואג לעולים שגרים בבדונים./ הלל מזדהה, מנסה להבין את מצוקותיהם , למצוא פיתרון מהר/ הוא מבין שיש כאן דור שנקלע למשבר/ משבר חומרי אך גם משבר תרבותי/ וברור לו שהמרפא יהיה איטי איטי.
שלמה הלל הצעיר מגבש סביבו צעירים חדורי אידיאל/ נבחר למזכיר של גרעין הצופים כדי לעזור לכלל/ הם מתכננים יחדיו עלייה על הקרקע, חורשים נתיבים/ החבורה הציונית שלו תורמת, מקימה יישובים.
כמנהיג לעתיד הוא מקדיש מזמנו ומכישוריו/ לפיתוח יכולתו של היישוב כאן ועכשיו
הלל נרתם לקו הראשון של מקימי התעשייה הצבאית ומכון איילון/ הכל בצנעה, בחשאי, במחתרת - ושלמה הלל עושה הכל בכוח החזון./ שם בגבעת הקיבוצים קמים נדבכי התעשייה/ וכל נפלאותיה כבר הפכו לאגדה ואולי גם למעשיה./ לימים יודו כולם: זה הנשק שעמד לצה"ל בתש"ח/ ולא פלא שראשנו במלחמת השחרור לא נפל ולא שח.

שלמה הלל קצר את עיקר התהילה/ בימים של מאבק ותקומה, בימים הגדולים של ההעפלה./ בשנת 1947 - נשמעים פעמיו הראשונים של מבצע שהיה אתגר/ הוא לוקח חלק במבצע העפלה היסטורי ומפואר.
הייתה תחושת התרוממות, הלל חש זה ממש חג / הוא מקבל פיקוד והוא במטוס אמריקאי לעיראק./ זהו "מבצע מייקלברג" ויש חרדה גדולה/ אך הלל יודע שהוא מביא ליהודי עיראק את הגאולה.
האווירונים המיושנים עמוסי עולים במבצע ההעפלה המוטסת/ יש ברקים בשמים כשהגאולה מתרחשת./ ליד השדה החרוש ביבנאל יש תשואות וחבורה של מושבניקים ואנשי "הגנה" מריעים ועדים/ הנה מגיעה דרך האוויר קבוצה חלוצית של חמישים יהודים./ מספרים על איסוף בלב בגדאד/ על חניית ביניים בלב מדבר מבודד/ והמפקד הצעיר נראה נרגש וחיוור/ ללא דרגות גנרל פיקד על מבצע חשאי ביותר/ לעמוד בלוח הזמנים בדיוק/ להתגבר על תקלות במטוס הישן ובתדלוק/
ההעפלה המוטסת צוברת גובה ומקבלת תנופה/ בהנהגת היישוב החליטו להפקיד בימי הלל הצעיר את כל הקופה/ דוד בן גוריון מברך אותו להביא ארצה יהודים נגאלים/ וההעפלה ההיסטורית הופכת למבצע הצלה לאלפי עולים/.
יש חששות, לא כולם ערוכים לקליטת הבאים/ אשכול הזהיר אותו: יונגרמן, אל תמהר, אין מספיק אוהלים/ אבל שלמה הלל פעל למען ההעפלה מעבר לכל הכללים.

זו היתה רק תחילת הדרך , תחילתו של סיפור גאולה מפואר/ לאחר קום המדינה, קורםן עור וגידים מבצע שהוא אתגר/ זהו מבצע עזרא ונחמיה שהוציא לחופשי מגלותם יהודים נרגשים/ יהודי עיראק הנגאלים בראשית שנות החמישים.

דוד בן גוריון היה נלהב והשמיע באוזניו מסר ציוני מאתגר/ תגיד ליהודי עיראק שיבואו בכל מחיר, ומהר/ מה יהיה אם העיראקים ישנו פתאום דעתם?/ לא ייתכן שכך נאבד עטרת בבל שלנו, תפארת העם.../

שלמה הלל חש, שהוא ממשיך דרכם של עזרא ונחמיה/ שהוא כותב מגילת ציון חדשה, מגילת הודיה/ ואכן מבצע עזרא ונחמיה זכה לשבח בכל ישראל/ מבצע אדיר שהביא לחיסולה של גולת בבל./ זו היתה הצלחה עם דגל כחול לבן ועם המון קבלות/
והכל רשום בדברי הימים באותיות גדולות./
מתחילה תקופה חדשה, מדינה שחיה כל יום תחת איום/ מדינה שנאבקת בקשיי קיום/ התחיל יום קטנות עתיר מאבקים תוססים/ כשירד כבש המטוס על תקופת ההעפלה והמטוסים,/
שלמה הצעיר מתחיל מסלול של פעילות ציבורית תוססת/ עבודה למען הציבור, קריירה אמיתית במליאת הכנסת./ קולו נשמע תמיד ברמה/ והוא מגיע די מהר לקדמת הבימה.
שלמה הלל היה שר המשטרה, שר הפנים וחבר כנסת בכיר/ אהוב ואהוד, יקיר העם מקיר לקיר./ הלל זוכה להוקרה לאומית/ הוא נבחר לתפקיד עליו חלם תמיד/ ברוב מוחץ הוא זוכה לכהונת יושב ראש הכנסת, זוכה לשם ולתהילה/ ובלבו הוא נרגש, חש, שהוא ב"פרקי אבות" עם אנשי הכנסת הגדולה./

אחר כך שימש יושב ראש קרן היסוד במוסדות הלאומיים/ וגם נשיא המועצה לשימור אתרים./ והכל נרשם לו בדברי הימים/ הכל כתוב, ובאותיות קידוש לבנה נרשמים כל מפעליו/ הן לא נפסח על ציוני דרך מופלאים בספר חייו, ספר הזהב.

וכאן בערב ההצדעה היפה והמיוחד/ נסיר את הכובע בפני איש חזון שייזכר לעד/
נאמר לו מוקסמים דברי הוקרה, והוא בצדק יביט בנו נפעם / ובשמכם נאמר לו תודה גדולה, תודה שלמה בשם כל העם!
הגענו היום מהעיר שלך ירושלים/
לברך אותך ברכות מלוא חופניים/
ומגיעות לך, כמובן -- תשואות מכל האומה ומחיאות כפים.
הרצל ובלפור חקק, תאומים זהים, אנשי רוח, סופרים ומשוררים
http://www.hakak-twins.com/
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב