חברות ביטוח ובנקים זרים הפועלים בישראל יכולים לקבל זיכוי על מס שכר ורווח מכוח אמנות המס של ישראל
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

חברות ביטוח ובנקים זרים הפועלים בישראל יכולים לקבל זיכוי על מס שכר ורווח מכוח אמנות המס של ישראל 

מאת    [ 12/02/2006 ]
מילים במאמר: 405   [ נצפה 2615 פעמים ]

 
 
מקובל לחשוב כי אמנות למניעת כפל מס (להלן: אמנות מס) עליהן חתומה ישראל מחילות את ההסדרים הקבועים בהם רק על מס הכנסה ודומיו (מס רווח ומסי מקרקעין) ולא על מיסים השייכים לקבוצת המסים העקיפים דוגמת מס שכר ורווח, שהינו מעין "תחליף" למע"מ המוטל על מוסדות כספיים: בנקים, חברות ביטוח וכדומה. נראה כי עמדה זו שהשתרשה בציבור הנישומים כמו גם בציבור המייצגים, מוטעית.
מה הן אמנות מס? המדובר בהסכמים בינלאומיים עליהן חתומה מדינת ישראל עם מדינות זרות רבות (כיום למעלה מ-40) ואשר מטרתן לחלק את זכויות המיסוי בין המדינות בגין הכנסה שיש לה זיקה ליותר ממדינה אחת(וכן למנוע כפל מס בינלאומי, לעודד את המסחר הבינלאומי ועוד). על מנת להגשים מטרה זו קובעות אמנות המס הסדרים המקנים למפיק ההכנסה אפשרות לקבל זיכוי או פטור במדינת מושבו כנגד מס אותו שילם במדינת המקור, המדינה בה הפיק את הכנסה. עיון בסעיף 2 באמנות המס של ישראל, אאשר לרוב במסגרתו נקבעת רשימת המיסים עליהם יחולו הסדרי האמנה מלמד כי חלק מאמנות המס של ישראל קובעות במפורש כי האמנה תחול גם על מס רווח המוטל על מוסדות כספיים. כך לדוגמא נקבע באמנת המס של ישראל עם ארצות הברית. דין דומה נקבע גם באמנת המס בין ישראל לדרום אפריקה, באמנת המס בין ישראל להונגריה, באמנת המס בין ישראל לצ'כיה ועוד.
יתירה מכך, עיון נוסף במבנה ונוסח הסעיף הרלבנטי באמנות המס (סעיף 2) הדן במיסים עליהם חלה אמנת המס מלמד כי גם ללא איזכור מפורש של מסי שכר ורווח במסגרת הסעיף יש מקום לסברה כי הסדרי האמנה יחולו גם על מסי שכר ורווח. זאת לאור נוסח הסעיף הקובע באופן כללי כי המסים עליהם חלה האמנה הם: ".. מסים על הכנסה ועל הון המוטלים מטעם מדינה מתקשרת או יחידות משנה... ללא התחשבות בדרכי הטלתם... ייחשבו כל המסים המוטלים על סך כל ההכנסה, על סך כל ההון או על מרכיבי הכנסה או הון, לרבות מסים על רווחים מהעברת מטלטלין או מקרקעין, מסים על סך כל השכר או המשכורות שמשלמים מיזמים, וכן מסים על עליית ערך של נכסים."
הרי שגם ללא פניה לסעיף המונה את אותם מיסים אשר האמנה תחול עליהם במיוחד, ומבלי צורך לאזכר במפורש מסי שכר ורווח המוטלים על מוסדות כספיים, נראה כי הנוסח כולל גם מסי שכר ורווח.
יחד עם זאת נעיר כי הדברים לעיל אינם נקיים מספקות (מקום בו לא אוזכרו מסים אלו במפורש). ניתן להעלות טענה כי אמנות המס ביקשו לחול רק על מסים ישירים (ולא עקיפים) ובהיות מס שכר ורווח המוטל על מוסדות כספיים, מס עקיף, שהינו מעין "תחליף" למע"מ אין לכלול אותו ברשימת המיסים עליהם חלים הסדרי האמנה.
אריה ליבוביץ, עו"ד
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מס ערך מוסף, תכנון מס בירושות וצוואות הכל לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "מיסוי נאמנויות" (עם אלתר); '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד')(עם שרון); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון, מכון היצוא הישראלי ועוד. חבר בועדות: המיסים, המכס והמע"מ בלשכת עורכי הדין. ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב