מתווך אינו זכאי לדמי תיווך מקום בו לא לא החתים את הלקוחות על טופס הזמנת שירותי תיווך
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מתווך אינו זכאי לדמי תיווך מקום בו לא לא החתים את הלקוחות על טופס הזמנת שירותי תיווך 

מילים במאמר: 500   [ נצפה 2273 פעמים ]

 
 
ת"ק 3004/08, איריס אזולאי נ' אפרת גוב ארי

כב' השופט: א' טננבוים


03.10.2008

העובדות:
השאלה בה עוסק פסק הדין הינה - מה דינן של עסקאות תיווך שנעשו ללא החתמת הלקוחות על טופס הזמנת שירותי תיווך, האם זכאית המתווכת לדמי תיווך חרף היעדר טופס ההזמנה החתום?

החלטה:
1. ביהמ"ש קובע כי במקרים כגון אלו, המתווכ/ת אינו זכאי/ת לקבלת דמי התיווך. חוק המתווכים קובע הוראות ברורות אשר על מתווך/ת לעמוד בהן באם ירצה לקבל שכר טרחתו. מתווך/ת שלא החתים את הלקוחות על טופס כחוק, איננו זכאי לשכר ואין לו להלין אלא על עצמו.
2. רכישת דירה הינה אחת העסקאות המשמעותיות ביותר אשר מבצע אדם במהלך חייו. המדובר בעסקה בה מושקעים עיקר הונו וחסכונותיו של הפרט, ומשכך, גם החלק המשולם למתווך הינו משמעותי, נכבד ומכביד עבור מבצע העסקה. ממילא נדרש כי תנאי ההתקשרות בין מבצע עסקה למתווך יהיו מוסדרים וברורים. פעמים רבות ישנו קונפליקט מבני בין הלקוחות לבין המתווכים, בנוגע לעבודתם ושכר הטרחה. הלקוח רואה את השכר המבוקש עבור עבודה קצרה יחסית של המתווך בעניינו ונדמה לו כי השכר גבוה מדי. המתווך לעומת זאת יודע כי עסקה זו שהצליחה איננה אלא אחת מבין עשרות או מאות ניסיונות שלא צלחו. ברור כי על מנת למנוע תקלות וחילוקי דעות בין הצדדים, מן הראוי להסדיר את העניין בחקיקה, וכך אכן נעשה.
3. חוק המתווכים במקרקעין, תשנ"ו - 1996 מסדיר את הכללים בענף התיווך. בתוך כך קובע החוק הוראות בדבר הצורך בקבלת רישיון לעסוק בתיווך, חובת המתווך לפעול בהגינות ובזהירות, אופן הזמנת שירותי תיווך ותנאי בלעדיות. מטרת החוק, שהינו צרכני במהותו, היא ליצור פיקוח ממלכתי ציבורי על מוסד התיווך ולהשליט סדר בשוק הפרוץ, במטרה להגן על צרכני שירות התיווך מפני נותניו.
4. דרישת הכתב בתיווך אינה פורמליסטית בלבד, כי אם דרישה מהותית, אשר בהיעדרה יש כדי לבטל כל עסקת תיווך.
5. באשר לשאלה האם זכאי מתווך לשכר תיווך מכוחו של חוק אחר כגון 'עשיית עושר', משיב ביהמ"ש בשלילה. מתווך שלא פעל בהתאם להוראות החוק ולא הקפיד על דרישת הכתב, תישלל ממנו זכאותו לקבלת שכר טרחתו. מצב דברים זה עלול לגרום לתוצאות קשות ובלתי הוגנות, ובמיוחד באותם מקרים בהם אין חולק כי המתווך הוא הגורם היעיל שגרם להשתכללות העסקה. כן קיים החשש כי לקוחות יעשו כל שלאל ידם על מנת לפגום בהתנהלות המתווך ובעמידתו בדרישות החוק, על מנת להתחמק מתשלום דמי התיווך, אשר כאמור הינו מכביד ומשמעותי עבורם. ברע"א 5768/94 א.ש.י.ר יבוא יצור והפצה נ' פורום אביזרים ומוצרי צריכה בית המשפט העליון קבע בדעת רוב כי לעיתים, ייעשה שימוש בדיני עשיית העושר. הלכה זו סויגה רק למקרים חריגים בהם מדובר בחוסר תום לב אובייקטיבי והתנהגות פסולה הפוגעת בתחושת ההגינות והצדק. כך גם לעניין תיווך. הגישה המקובלת בפסיקה לעניין תיווך היא כי הגם שהתוצאה קשה לעיתים, על בית המשפט לשוות לנגד עיניו את רצון המחוקק אשר הסדיר כללים אחידים וברורים לעוסק כמתווך. מי שלא פעל על פי הכללים, אין לו להלין אלא על עצמו.
6. במקרה דנן לא החתימה התובעת את הנתבעים על טופס הזמנה. לאור לשון החוק ועמדת הפסיקה, נדמה כי עניין זה עומד לתובעת לרועץ, ומשכך אין היא זכאית לקבלת דמי התיווך. קביעת פיצוי כאמור תסכל את כוונת המחוקק ותרוקן מתוכן את מטרת החוק. התביעה נדחית.
את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב