בקשה להורות לאגף השיקום להימנע מחיוב המשוקם להחזיר את החלק היחסי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

בקשה להורות לאגף השיקום להימנע מחיוב המשוקם להחזיר את החלק היחסי 

מילים במאמר: 367   [ נצפה 1140 פעמים ]

 
 
עת"מ 1035/07, בנימין מטלון נ' מדינת ישראל - אגף השיקום

כב' השופטת: ש' גדות


06.10.2008

העובדות:
1. בעתירה זו מתבקש בית המשפט להורות למשיבה להימנע מלחייב את העותר בהחזרת החלק היחסי של עלות שיקומו (השתתפות ברכישת רישיון זכות ציבורית למונית).
2. עוד מתבקש בית המשפט להורות למשיבה שלא להחיל על העותר, רטרואקטיבית, את המלצות הועדה לבחינת מדיניות השיקום בנושא הפעלת זכות ציבורית למונית וכן להורות למשיבה שלא לחדול ממתן תגמול הנצרך ו/או לא לקזז כל תשלום מהתשלומים המגיעים לעותר על פי דין.
3. העותר הוכר כנכה צה"ל משנת 1973.

ההכרעה:
1. מתקנה 7 לתקנות הנכים (כללים להוכחת חוסר פרנסה), תשי"ג-1953 עולה כי על נכה משוקם, המבקש לקבל תשלום נצרך, חלה חובה להשיב את אמצעי הסיוע, באופן אשר קצין התגמולים יקבע, ועל פי דרישת קצין התגמולים, עקב בקשת המשוקם לתגמול נצרך.
2. מהתקנה עולה כי לקצין התגמולים נתונה הסמכות לדרוש את השבת אמצעי הסיוע, כפי שעשה.
3. מאחר והמשיבה דרשה מהעותר את השבת אמצעי הסיוע, מכוח הסמכות המוקנית לה בתקנה, חובה על העותר להשיב את אמצעי הסיוע שקיבל.
4. מאחר וחובת השבת אמצעי הסיוע קבועה בתקנה, אין מקום לקבל את טענת העותר כנגד החלה רטרואקטיבית של חובת השבת אמצעי הסיוע, ואין לקבל את טענתו בעניין ההסתמכות. גם אם בעת שקיבל העותר את אמצעי הסיוע לא נאמר לו, לטענתו, בע"פ או במסגרת הסכם, כי יהיה עליו להשיבו, אין בכך כדי לפטור אותו מחובת השבת אמצעי הסיוע הקבועה בתקנה.
5. גם אם עד למתן ההמלצה לא נדרשו משוקמים באמצעות רשיון ציבורי להשיב את המענק, כפי שטוען העותר, אין בכך כדי לשלול את סמכות המשיבה לדרוש את השבת אמצעי הסיוע, סמכות הנתונה לה מכוח התקנה.
6. חייב העותר להשיב את אמצעי הסיוע מכוח הוראת תקנה 7, ולמשיבה נתונה הסמכות לדרוש מהעותר את השבת אמצעי הסיוע.
7. העותר ישלם למשיבה סכום של 2 ש"ח כשהוא נושא ריבית והצמדה כדין ממועד קבלת המענק ועד התשלום המלא בפועל.
8. ניתן לקבוע כי לפני ההמלצה לא דרשה המשיבה את השבת אמצעי הסיוע באופן שעל המשוקם יהיה להשיב את החלק היחסי מעלות מכירת הזכות הציבורית. לפיכך, ולאור טענת העותר להסתמכות על מדיניות המשיבה עובר להמלצה, אשר לא נסתרה, וכן לאור העובדה כי יישום ההמלצה החל לאחר ביטול שיקומו של העותר וכ- 9 חודשים לאחר בקשתו לקבלת תגמול נצרך, אין מקום להחיל על העותר את ההמלצה.
את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב