כוכבי לכת דמויי כדור הארץ - כחול אשר על פני הים?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

כוכבי לכת דמויי כדור הארץ - כחול אשר על פני הים? 

מאת    [ 11/10/2008 ]
מילים במאמר: 453   [ נצפה 4111 פעמים ]

 
 

 מאמר זה פורסם לראשונה בכתב העת גליליאו, ינואר 2007, גיליון 101 

 

שנות התשעים הביאו בכנפיהן את גילויים של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש שלנו ועורר את התקווה לאתר חיים בחלל במרחק של שנות אור מאיתנו. מאז ועד היום התגלו כבר למעלה משלוש מאות כוכבי לכת כאלה ועוד היד נטויה. התגליות הללו, מלהיבות ומרתקות ככל שיהיו, אינן מבשרות עדיין על האפשרות לקיומם של חיים מחוץ למערכת השמש שלנו, מכל מקום - חיים אורגאניים כפי שאנו מכירים אותם. כדי שכוכב לכת יוכל גם לקיים עליו חיים הוא צריך לעמוד במספר תנאים שאחד מהם הוא היותו כוכב לכת דמוי ארץ - כוכב לכת הדומה לכדור הארץ במספר מאפיינים שבהם גודל, קיומם של מים על פניו וקיומה של אטמוספרה מאפשרת חיים. העובדה שלא התגלו עדיין כוכבי לכת דמויי כדור הארץ איננה אומרת כלל שהם אינם קיימים והשתכללות אמצעי התצפית בשנים הקרובות עשויה להביא בעקבותיה לגילויים של כוכבי לכת כאלה. מדענים בנאס"א טוענים שלא רק שכוכבי לכת כאלה קיימים אלא הם רבים מאד. על פי הערכתם, למעלה משליש מכוכבי הלכת במערכות שמש המכילות כוכבי לכת ענקיים, הנם דמויי ארץ. הערכה זו מגיעה מחישובים שהם ערכו, שבהם הביאו בחשבון את השפעתם של "כוכבי לכת דמויי צדק חמים". אלה הם כוכבי לכת המצויים קרוב מאד אל כוכב האם שלהם (השמש שלהם). כוכבי לכת כאלה נוצרו במקומות רחוקים יותר מכוכב האם שלהם, מאשר הם מצויים בו עכשיו אלא שהם נדדו לכיוון כוכב האם שלהם עוד בעת היווצרותה של מערכת השמש שהם מהווים חלק ממנה. בעשותם כן, הם גרמו, עקב כוח המשיכה שלהם, לשינויים בסביבת החלל בה נעו ועקב כך עוררו את יצירתם של כוכבי לכת דמויי ארץ. תנועתם של כוכבי לכת האלה, הביאה להשלכתו של חומר רב מן הדיסקה הפרוטו - פלנטרית (דיסקת החומר שממנה עשויה מערכת שמש לפני התגבשותה לכוכבי לכת ולגופים אחרים) כלפי חוץ. החומר הפלנטרי הושלך למסלול שבו הוא נוטה יותר לקרוס לתוך עצמו וליצור כוכבי לכת דמויי ארץ. באותה עת גרם החיכוך עם החומר המקיף את כוכב האם (הדיסקה הפרוטו - פלנטרית) להאטת מהירותם של גופים עשויים מקרח, המצויים הרחק מכוכבי הלכת דמויי הארץ. עקב האטת מהירותם הם נעו לעבר השמש ותוך כדי כך העבירו מים לכוכבי הלכת המצויים בהתהוות, דבר שהביא להיווצרותם של אוקיאנוסים על פניהם.

המדענים הסתייעו במחקרם בסימולציות מחשב שהם התחילו אותם עם תנאי ההתחלה המשוערים שהתבססו על תיאוריות להיווצרות מערכת השמש שלנו עצמה. הם העלו שאחת מכל שלוש מערכות שמש שהתפתחו מכילה כוכבי לכת דמויי ארץ המצויים באזורים מאפשרי החיים (habitable zones), אותם אזורים בחלל שמסביב לכוכב האם, המאפשרים חיים. על פי הערכת המדענים, הזמן שנמשכת היווצרותו של כוכב לכת דמויי ארץ באזור מאפשר חיים מגיע לכל היותר ל-200 מיליון שנה.

האם יסתבר בעתיד שהגלקסיה שלנו מלאה וגדושה בכוכבי לכת דמויי ארץ ואולי יותר מכך - שהיא משופעת בחיים?

 

 

עוסק מזה שנים רבות בפיתוח תכניות לימודים במדע וטכנולוגיה במסגרות שונות, בעיקר במסגרת האגף לתכנון ולפיתוח תכניות לימודים במשרד החינוך, מרצה בנושאים של הוראת המדעים וחינוך מתוקשב, מחבר מאמרי מדע פופולאריים המתפרסמים בבמות שונות כגון גליליאו וגליליאו צעיר. פירסם מספר ספרי מדע בדיוני, רובם לילדים וכן סיפורי מדע בדיוני רבים בכתבי עת שונים.

בעל תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני בחינוך בתחום פיתוח תכניות לימודים.

תחומי עניין: פיזיקה ,מדעי החלל, חינוך, חינוך מתוקשב, עתידנות, מדע בדיוני, אינטרנט.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב