חקירות פרטיות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חקירות פרטיות 

מאת    [ 26/09/2008 ]
מילים במאמר: 1098   [ נצפה 3519 פעמים ]

 
 
מקצוע החקירות הפרטיות בישראל כמו גם בכל מקום בעולם הנו שירות נדרש אחרת לא היה מתקיים.
זה המקצוע החופשי היחידי שרשיון ממשרד המשפטים קשה להשגה וכרוך בהגשת מסמכים המצביעים על כשירות של גמר לימודים של 12 שנות לימוד, הכרה בפטור מהתאמנות אם היית חוקר פלילי במשטרה, במצ"ח, בשב"כ מעל 3 שנים ברציפות.

אולם הרישיון לא מקנה לך זכויות יתר (כמו לרואה חשבון או עורך דין) אלא רק חובות ייתר.

אם לא היית חוקר פלילי באחת מאלה , עליך להרשם כמתאמן במשך שלוש שנים ברציפות אצל בעל משרד חקירות פרטיות מורשה ממשרד המשפטים על מנת שזה ידווח עליך למפקח על החוקרים הפרטיים במשרד המשפטים ולאחר מכן ייבדק כי אינך בעל עבר פלילי , יפורסם שמך ברשומות ובאם לא תתקבל התנגדות תוכל לגשת לבחינה קשה ומפרכת של משרד המשפטים.
אם תעבור את הבחינה יוגש תיקך לוועדה לרישוי חוקרים פרטיים ורק לאחר שתדון הוועדה תזכה לקבל את האגרה לתשלום ואז תהפוך לחוקר פרטי.
לאחר שתהיה חוקר פרטי תצטרך לעבוד עוד 5 שנים ברציפות בכדי שתוכל לעבוד במישרין מול לקוחות פרטיים ולא דרך משרד חקירות פרטיות.

אולם לאחר שקיבלת את הרישיון אין לך שום פרוויליגיה ( זכות ייתר) על פני אזרח כלשהו במדינה אלא חובות בלבד.

חוקר פרטי לא יכול לקבל שום מידע רשמי משום רשות ללא הסכמת נשוא החקירה.
חוקר פרטי לא יכול לקבל שום שיתוף פעולה משום גוף רשמי אודות הזולת.

יחד עם זאת מדובר באחד המקצועות המרתקים ביותר בעולם.
כי להשיג את המידע ללא עבירה על החוק זאת אומנות.

זהו המקצוע היחידי בעולם שהשגת המידע על הזולת תורם באופן ישיר לעשיית צדק.

חלק מכם שיקראו את המאמר יגחכו ויצחק למשמע הדברים , אבל בואו נבחן ביחד מי נזקק לשירות של חקירה פרטית, למי תורמת החקירה וכיצד חקירה פרטית תורמת באופן ישיר לעשית צדק משפטי בניגוד לבתי המשפט ששם נעשה שיפוט לפי החוק הייבש בלבד:
1. נתחיל עם החלק הכי מוכר לציבור : אשה בוגדת בבעלה ומבקשת להתגרש ממנו , מכירים נכון?!
הדעה הרווחת היא שאם חוקר פרטי יתעד את האשה במצב אינטימי תאבד האשה את כל הזכויות שלה לפי חוק בתי הדין הרבניים , אובחן רבותי אתם שוגים.
אם בעבר היה מותר לצלם בחשאי במקום ציבורי מעשה אינטימי , הרי כיום מדובר בעבירה על החוק , עונש מאסר בפועל ושלילת רשיונו של החוקר הפרטי.
אבל גם אם השגת ראיה שמצביעה על חוסר נאמנות , לא בטוח שהאשה תאבד את זכויותה אך ייתכן כי תאבד זכויות מסוימות ,למשל בכל מקרה תקבל האשה מחצית מרכוש שנבע בעת מהלך הנישואים יחד עם בעלה , אבל במקרים מסוימים אם יוכח חוסר נאמנותה של האשה ייתכן כי הראיה שתושג כנגדה תגרום לכך כי היא לא תוכל לזכות בזכות ייתר למשל קבלת מזונות לעצמה(לילדים המשותפים תמיד ייפסקו מזונות).

כאשר מדובר באדם "עשיר" ייתכן מאד שאי תשלום מזונות לאשה מהווה חלק גדול מהתקציב הכלכלי ויש בכך משום "פיצויי" עונשין.

2. עכשיו נעבור לחקירות כלכליות שם הצדק הוא משמעותי:

לדוגמא : הנכם בעל עסק קטן שמייצר מחזור עסקי בשנה של 500,000 ש"ח , מפרנס 5 עובדים ויש לו הוצאות של כ 300,000 ש"ח . לקוח שלכם רוכש סחורה בסכום של 100,000 ש"ח , מבטיח לשלם ,הסחורה סופקה לחברה בע"מ והחברה בע"מ נכנסה להליכי פשיטת רגל, הרי במצב דברים כזה ייתכן שחברתכם תקלע למצב כלכלי בעייתי עקב חוסר מזומנים.

נניח שהחקירה הפרטית תוכיח כי הוברחו נכסים על ידי בעל המניות העקרי בחברה או מנהל החברה ונכסים אלו יאותרו , סיכוי טוב שבית המשפט יורה על "הרמת מסך" ותזכו לקזז חלק מההפסדים שלכם.

נניח שאדם פרטי לא משלם והשיקים שלו חוזרים, האם יש חשיבות לאתר רכוש הרשום על שמו? על מנת שניתן יהיה לעקל אותו , מי יעשה את העבודה, המשטרה?! בחיים לא, רק חוקר פרטי מסוגל לעשות את העבודה הנ"ל.

3. נלך לדוגמא השלישית , בעל עסק רציני העסיק מזכירה במשך 10 שנים , שילם לה משכורת נאה והאחרונה החלה לאחרונה מכל מיני סיבות לזלזל בעבודה, מחליט בעל העסק לפטר אותה ואז היא מגיעה אליו לשימוע לפני פיטורין ושולפת "שפן" מהכובע ומבקשת סכום פיצויים כפול בטענה כי תגיש נגדו תביעה על הטרדה מינית. כידוע לכם רשויות החוק בישראל קודם כל מאמינים היום לאשה ואחר כך לך תוכיח שזה לא כך, לפעמים הענין יכול להגיע למעצר, לעתונות ועד שתוכיח שאין לך אחות איבדת את כל הקרדיט שהיה לך : בעסק, בין החברים שלך, במשפחה שלך.

לפעמים הפתרון היחידי הנו חוקר פרטי שיחקור לעומק ויגלה כי אותה גברת כבר הגישה תלונות כאלה על "מבחר" גברים בחייה, : חבר, מעסיק לשעבר וכו'
בנסיבות מסוימות "תספר" המתלונת "לחברה טובה" (שהיא חוקרת פרטית) בבר את מעלליה , מי יעשה את העבודה הנ"ל , המשטרה?! והראיה המוקלטת שתושג תתרום תרומה אמיתית לא רק בכדי להוריד את התביעה הפלילית אלא גם בכדי לזכות באמון חברים, לקוחות וייתכן שתוכל לשמש לבתיעה אזרחית נגד אותה מתלוננת.

4. דוגמא רבעית : לא הרבה יודעים שבעצם חברות הביטוח קובעות את הפרמיה לתשלום כנגזרת מהסיכון של הענף, כמות התביעות שהוגשו מאותו הסוג ועוד שיקוליים של קביעת גובה הסיכון על ידי אקטוארים, כאשר הסיכון עולה מחיר הפרימה עולה. חברת ביטוח היא בעצם עסק שמעביר אליו את הסיכונים מהלקוחות שלו תמורת דמי פרמיה אשר מהווים מעין עתודה כספית לפיצוי כאשר יחידים נגרם להם נזק אמיתי , כאשר עמדו בכל תנאי הפוליסה.

אני בטוח שגם בעניין זה הרבה מכם יאמרו "חברות הביטוח אוהבות לקבל כסף ולא אוהבות לשלם".

ואני אומר טוב שכך, כיוון שאם חברות הביטוח יאהבו לשלם לכל תביעה מיד עם דרישתה הראשונית עלול להווצר מספר מצבים:

1. ישולם סכום פיצוי גבוה מהנזק עצמו.
2. ישולם פיצוי למי שלא נגרם לו נזק.
3. והכי חמור ישולם פיצוי למי שגרם בעצמו בזדון לנזק על מנת להונות את חברת הביטוח ולזכות במרמה בתגמולי הביטוח. כאשר מהן אותם תגמולי הביטוח אם לא דמי הפרימה שאתם האזרחים שילמתם.

הסיכון הוא בכל שלושת המקרים שלעיל כי בסופו של דבר למי שייגרם נזק אמיתי לא יהיה מספיק כסף לשלם לו בכלל וזה הסיכון הכי גדול.

החוקר הפרטי תפקידו לבדוק :

א. מהו נסיבות המקרה. והאם מדובר בתביעה אמיתית.
ב. האם אין מעורבות למוטבי התביעה או לבעל הפוליסה.
ג. האם הנזק הנתבע אכן נגרם.
ד. האם נקטו בעלי הפוליסה את כל ההגנות שנדרשו להן על מנת להקטין את הסיכון שמקרה הביטוח יקרה.

בכל אחת מהעניינים הללו אם התשובה שלילית אסור לשלם כי אז אתם משלמים למישהו כסף שלכם ללא שהגיע לו וכך יווצר מצב שמי שבאמת מגיע לו לא יהיה כסף לשלם לו.

שלא לדבר על כך כי הפרמיה לאותו הסיכון תגדל משמעותית ומי שמשלם אותה זה אנחנו האזרחים התמימים.

וענין האחרון : חוקר פרטי רציני אמור להיות מאוגד באגוד מקצועי שמצד אחד מגן עליו, קובע סטנדרטיים גבוהים לקבלה למקצוע, גורם לכך שתמיד המקצוע לא תפגע ומצד שני מגן על המקצוע בפני כל גורם חיצוני ממשלתי או פרטי. רק מי שמאוגד באגוד מקצועי שיש לו "מוסר" ואתיקה מקצועית יכול בעידן הנוכחי להציג תדמית חיובית ובכך לסייע לעצמו בקבלת עסקים באופן לגיטימי.

לכן חברי למקצוע בואו ותהיו חברים בלשכת החוקרים הפרטיים שהוקמה בשבילכם ומהווה היום הבית היחידי לחוקרים הפרטיים.

כתיבת המאמר הינה תחת ט.ל.ח.


כותב המאמר: חוקר פרטי בקבוצת מוקד חקירות ובעל רישון למשרד חקירות.
ש&ש חקירות פרטיות
http://www.2all.co.il/web/Sites/steiner
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב