המשבר הפיננסי העולמי - כיצד הוא התרחש
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

המשבר הפיננסי העולמי - כיצד הוא התרחש 

מאת    [ 25/09/2008 ]
מילים במאמר: 471   [ נצפה 3386 פעמים ]
המשבר הפיננסי העולמי

כאשר התחיל משבר המשכנתאות בארה"ב, זה היה נראה כאילו זה משהוא רחוק, קורה מעבר לים ואינו נוגע לנו. היום אנו רואים ומרגישים היטב, שהמשבר שהחל ב 2007 בארה"ב, מגיע ויגיע לכל בית ועסק בישראל.
הכלכלה העולמית, כבר זמן רב, אינה מורכבת מהרבה משקים כלכליים נפרדים של מדינות, כפי שהיה בעבר הרחוק. תנועות כספיות אדירות בהיקפן, זורמות בין יבשות ומדינות ומגיעות לכל השווקים באשר הם. משקיעים ממדינות רבות משקיעים את כספם במדינות אחרות, בבורסות לניירות ערך וסחורות, ומחוצה להן. חברות בינלאומיות פועלות במדינות רבות, מקימות חברות ומפעלים, בכל מדינה, בה יש כדאיות כלכלית ותנאים מתאימים.
ארצות הברית, מהווה מוקד משיכה ענק של משקיעים, בגלל היציבות השלטונית והחוקתית, הכלים הפיננסים המפותחים, גודל השוק והדמוקרטיה, תנאים אשר מהווים בסיס להשקעה במדינות זרות. קרנות פנסיה וחסכון מכל העולם, משקיעות את כספיהן בבורסות השונות בארה"ב ובקרנות למיניהן.
בתוך ארצות הברית, חברות משקיעות בחברות אחרות, באגרות חוב ובכלים פיננסים אחרים. המשבר במגזר המשכנתאות, הלך והתרחב כמו צונמי כלכלי, כאשר הוא משפיע על גופים שרכשו מניות ואיגרות חוב במעגל הראשון, השני, השלישי והלאה. גופים שהשקיעו במגזר המשכנתאות, ספגו הפסדים כבדים, אשר עברו הלאה למי שהחזיק את המניות והאג"חים שלהם וכך הלאה, הגל הלך והתרחב.
זה עשורים מספר , נמצאת ארצות הברית בגרעון הולך וגדל במאזן התשלומים שלה. לזה מצטרף גרעון תקציבי, הולך וגדל בכל התקופה של הנשיא בוש. על הגירעונות הללו מגשר הבנק המרכזי של ארה"ב על ידי הדפסת דולרים. בפועל, הגירעון ממומן על ידי כסף זר המושקע בארה"ב הזורם אליה בהיקפים אדירים מידי שנה.
למעשה הדפסת הדולרים על ידי הבנק המרכזי של ארה"ב, מוריד ללא הרף את שווי הדולר לעומת מטבעות אחרים אולם בגלל זרימת ההשקעות הגדולה לתוך המדינה, הדבר לא בא במלואו לידי ביטוי בערך הדולר לעומת המטבעות האחרים.
לזה נוסיף את הגידול בצריכה של תושבי ארה"ב, אשר מתבסס שנים רבות על גידול בערך הבתים של האמריקני הממוצע. כך הלכו המשכנתאות ותפחו כאשר הבית ששימש כביטחון למשכנתא עלה בערכו ואפשר לבנק לתת ללווה הלוואות נוספות שנוצלו למימון רמת החיים. כאשר החלה ירידה בערך הבתים, נוצרה לבנקים למשכנתאות בעיה של חוסר ביטחונות, דבר שהביא לעיקולים רבים של בתים, אשר הוצעו לשוק במחיר מופחת. הדבר הגביר במידה רבה את הירידה בערך הבתים, והכניס יותר ויותר בנקים למשכנתאות, למצב הולך ומתדרדר של ביטחונות. הבנקים נתקעו עם כמות גדולה של נכסים שעוקלו אשר ערכם הלך וירד. כך החלו פשיטות הרגל, כאשר בעקבותיהן החלה ההתדרדרות הנוכחית.
בעקבות פשיטות הרגל של בנקים למשכנתאות החלו להיפגע כל אלה שהחזיקו ניירות ערך שלהם. אלה שנפגעו יצרו מעגל פגיעה שני , שלישי ורביעי, וכך גלש המשבר לבנקים להשקעות, למשקיעים, ולשוק העולמי.
המצב המתדרדר הביא למחנק אשראי, שהולך וגובר ויוצר קשיים בחברות הבנויות על אשראי בהיקפים ובשיעור גבוה. חברות אלה, נפגעות, ניירות הערך שלהם יורדים וכך הולכים ונערמים הנפגעים ופושטי הרגל.
כך הגיע משבר המשכנתאות בארה"ב לכל עסק ובית בישראל ומחוצה לה, והפך למשבר עולמי מאד משמעותי. המשך מחנק האשראי יביא בעקבותיו ירידה בפעילות הכלכלית, פיטורים של עובדים רבים, וכניסת משקים למיתון כלכלי. ?
מוריס לנל, רואה חשבון, סמנכ"ל כספים עצמאי, המסייע לחברות בניהול, פיננסים ומימון.
שימש כסמנכ"ל כספים של רשת מלונות ישרוטל ויועץ לבנק הפועלים, כור, כלל, משקיעים, חברות נדל"ן, תעשיה, היטק, מסחר, שירותים.
שימש מרצה במימון באוניברסיטת בן גוריון
מתמקד היום בסיוע לחברות.
מייל office@lanelbc.com
אתר http://www.lanelbc.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב