חתונה אדומה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חתונה אדומה 

מאת    [ 18/09/2008 ]
מילים במאמר: 978   [ נצפה 2252 פעמים ]

 
 
תהליך החתונה בעת העתיקה בסין לווה בטקסיות רבה ועוגן בשלושה מכתבים ושישה כלליים אתיים .

בתקופת קונופוציוס לנישואין הייתה משמעות לא רק למשפחה אלא גם לחברה באופן מסורתי . אנשים יכלו להינשא זה לזה בתנאי ששם משפחתם היה שונה מחשש לגילוי עריות. בנים היו חשובים בהקשר זה (עד היום) כממשיכים את שם משפחתם. בכתבים של קונופוציוס מפורט מהו אבא, בעל ועל הצורך ההכרחי לכבד יחסים במשפחה.

מידע אודות טקסי החתונה הסינית ניתן ללמוד מטקסטים שהופיעו ב221-402 לפנה'ס בשלושה ספרים חשובים: "ספר האתיקה והטקסים" "ספר הטקסים הפולחנים" וספר "שלושת הבריתות וששת הפולחנים" שהיה ספר חובה בכל בית.

שלושת המכתבים כללו אירוסין או מחויבות ,העברת מתנות ומסירת מכתבי הכלה.
בימים קדומים כשגבר התעניין באישה הוא נהג לשלוח נציג למשפחת האישה כדי להצהיר על כוונותיו. אם הוא נמצא ראוי בעיני משפחתה הוא קיבל אישור על כך שהוא יכול להעביר מכתב רשמי המצהיר על מחויבות או אירוסין שיתקיים ביום מבורך.
משפחות עשירות חיפשו לבנם כלה היכולה לנהל בית מבחינה כלכלית ובעיקר להביא בן בכור להמשיך את השושלת המצליחה. משפחות עניות חיפשו כלה שתוכל לשאת בעול עבודה קשה בשדות יחד עם הבאת בנים לעולם. עניים נשאו לעניים ועשירים לעשירים כמשפט השגור "דלת מבמבוק לדלת מבמבוק כמוה כדלת מעץ לדלת מעץ" .
יש ונישואים סודרו בין משפחות עבור ילדים צעירים או בטרם לידתם. ספורים טרגיים עסקו בנשואים שבוטלו למרות שסודרו מבעוד מועד אם אחת המשפחות ירדה מנכסיה. יש ומשפחות עשירות גידלו עבור בנם את אשתו לעתיד כדי שתשרת אותו ותינשא לו בבוא היום או תהפוך לפילגשו.

הצעד הבא היה להעביר מתנות למשפחתה של האישה . מתנות אלו שהיו בדרך כלל בעלי ערך רב לוו על ידי הנציג באמצעות מכתב הכרחי המפרט את סוג וכמות המתנות. חתימה על המכתב כמוה כאישור החתונה וזו גם הייתה הדרך למנוע גניבת מתנות על ידי השליח.
המכתב השלישי מכונה "הכלה לוקחת מכתב" . מכתב זה ביום החתונה מגיעה לביתה של הכלה. עם הגעתו משמעו שהכלה מאשרת שעם נישואיה היא עוזבת את בית הוריה והופכת להיות חלק ממשפחת החתן. אין תימה שאם הכלה ממררת בבכי ללא שליטה ביום חתונת ביתה. יום זה דומה ל"איבוד" בת.

ששת האתיקות

הכוונה לששת התהליכים החשובים בטקס הנישואין המסורתי . הוא כולל את ההצעה הרשמית, בדיקת מפות אסטרולוגיה והתאמה של בני הזוג,בחירה של יום מבורך לעריכת החתונה,העברת המתנות ,אישור תאריכי הנישואין ולבסוף החתונה עצמה..
לאחר שגבר מצא עניין בבחורה הוא שולח נציג עם הצעה רשמית למשפחת האישה. ברגע שההצעה מתקבלת הוא מקבל ממשפחת הכלה את "שמונת המכתבים" מכתבים אלה מייצגים : שנה, חודש,יום ושעת לידה של הכלה (כיוון שכל יחידת זמן כוללת גזע וענף מדובר בשמונה אפיונים (בסינית ( BAZI הוא תר אחר שירות של אסטרולוג שיקבע את התאמת בני הזוג. התאמה זו נועדה גם לאשר שאין בינהם קשר דם. הצעד הבא לאחר מסירת המתנות הוא בחירה של יום טוב לעריכת טקס החתונה.
בדרך כלל 15 יום מאמצע החודש עד סוף חודש ירחי בחודש השביעי (חודש אוגוסט) נחשבים לא מבורכים לנישואין בשל פסטיבל הרוחות בו מאמינים שער הגהנום מאפשר לנשמות אבודות לחזור לארץ ובהקשר זה להשתתף בחתונה.

חתונה אדומה

טקס החתונה בימים קדומים נועד כדי לקבל אישור מצד החברה. היום אישור ניתן במשרד הממונה על התחום באמצעות תעודה חתומה. היום יותר ויותר צעירים סיניים מוותרים על הטקס המסורתי העתיק כמו גם על מסיבות אירוסין ומתרכזים בהצעת הנישואין ובחתונה עצמה. לילה לפני החתונה עורכים לחתן ולכלה טקס טיהור. הכלה מרככת את עורה באמבטיית שמנים ומסרקת את שיערה באופן סימבולי 4 פעמים: פעם אחת כדי לחיות עם בעלה מתחילה עד הסוף פעם שניה להרמוניה שלישית לבנים מבורכים ורביעית לפרנסה וחתונה לטווח ארוך.

ביום החתונה בית החתן והכלה מקושטים באדום,חתן וכלה ילבשו אדום למיגור אנרגיות שליליות (לבן בתרבות הסינית מביא צער) , יובלו בכרכרה אדומה עליה הסמל אושר ועושר לזוגיות מבורכת ומטריה אדומה למזל תגן על הכלה.
החתונה כוללת תפילה , טקס תה והחתונה.
היום מתחיל בהגעת החתן וחבריו לבית הכלה בשעה ויום מבורכים. במנהג מסורתי חברות הכלה ימנעו ככל האפשר מהחתן לקחת את הכלה. ההתנגדות תוסר מיד ברגע שיקבלו מעטפה אדומה מלאה בכסף ומתנות.
כאשר מגיעה הכלה לבית החתן היא נדרשת מיד לשאת את טקס התפילה המלווה בטקס תה בו החתן והכלה מגישים תה למשפחת החתן וחבריו לאות כבוד. התה מכיל זרעי לוטוס ושני תמרים לסייע בפריון הכלה. משפחת החתן וחבריו בתמורה נותנים לכלה מעטפה אדומה ומתנות. צעירים במשפחה יגישו תה לכלה ולחתן לאות כבוד לאות תודה הם יזכו במעטפה אדומה ומתנות מצד החתן והכלה.. החתן והכלה חוזרים חזרה למשפחת החתן לתפילה דומה ולטקס תה במקרה זה עבור משפחת הכלה.לאחר מכן הולכים לבית החתן כדי לנוח לפני שהולכים למסעדה או למלון לאכול ארוחת חתונה רבת מנות. טקס החתונה מלווה בשמחה וריקודים,לרבות, רקוד האריה המסורתי . בתום טקס החתונה יש הנוהגים להשליך אורז והולכים לישון. עשירים נהגו לערוך את טקס החתונה כשבוע .בדרך כלל אם חתן וכלה נותרו יחד מאה ימים לפחות החתונה זוכה לתוקף עם או בלי חוזה.


מתנות החתונה

טקס מסירת המתנות נקרא GUO DA LI והוא מאשר את המחויבות להינשא מלווה ביחס של כבוד וביכולתו של החתן לתמוך במשפחתו לאחר נישואיו. המתנות עצמן נמסרות חודש לאחר החתונה והן כוללות באופן מסורתי בדרך כלל את החפצים הבאים: כסף או חפצים בעלי ערך (נדוניה), עוגיות חתונה, שני חלקים של בגד בצבע אדום, מאכלי ים, עוף מבושל,חזיר צלוי, דג גדול לסמל שפע, זוג אגוזי קוקוס, יין אורז,פרות יבשים, עלי תה. היום המתנות תלויות בסביבת המגורים ובהתאמה לאורח החיים של המשפחות. קבלת המתנות כמוה כאישור החתונה. הכלה מצידה נותנת לחתן : עלי תה,פרות,זוג מכנסים,חגורה, ארנק,זוג נעלים וחזיר צלוי.

פנג שואי וחתונה

אחד הטקסים החשובים הוא הצבת מיטת הכלולות של החתן והכלה. מדובר בטקס שנועד להבטיח פריון: אישה נשואה מבורכת בילדים מציעה את המיטה מקושטת באדום עם תמרים אדומים,תפוזים,בוטנים ופרות. ילדים קופצים על המיטה המוצעת להביא שמחה וברכה. יועץ פנג שואי ממונה על מיקום וכיוון המיטה והצבתה במיקום מבורך כדי לתמוך בהבאת צאצאים מבורכים.

נישואים מודרניים

ערכי משפחה נותרו חשובים עד היום והסינים רואים בהם את הדומה למסורת היהודית. טקסי החתונה עברו בשנים המודרניות שינויים והקלות. מה שנותר לאורך השנים הוא מעברה של הכלה למשפחתו של החתן ובחירת יום מבורך לעריכת חתונה או אירוסין. בסין היום יש יותר וויכוחים מצד המשפחות אודות מספר האורחים שישתתפו בחתונה, יש יותר פרידות ויותר נשים לא מוכנות להינשא בשל רצון להתקדם מבחינה מקצועית.


שרונה פומס, יועצת,מנחה ומנהלת "ב'הס לפנג שואי-שרונה פומס"-מרכז ייעוץ והכשרת מומחים
http://www.fengshuitherapy.co.il 09-7447092 , 052-3922661

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב