בעיות התנהגות אצל כלבים מהן וכיצד הן נוצרות?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

בעיות התנהגות אצל כלבים מהן וכיצד הן נוצרות? 

מאת    [ 08/09/2008 ]
מילים במאמר: 757   [ נצפה 4144 פעמים ]

 
 
הכלב שלי קופץ על כל אחד ברחוב, האם יש לכלב שלי בעיה התנהגותית?
הכלב שלי נובח ומיילל כאשר אנו עוזבים אותו לבד בבית ומפריע לשכנים, האם זו
בעיית התנהגות, חרדת נטישה אולי?
הכלב נוהם כאשר מנסים לבדוק אותו או לסרק אותו, האם זו בעיית התנהגות?

לא! מבחינתו של הכלב אלה הם אינם בעיות התנהגות.
אנו מפרשים התנהגויות מסוג זה כבעיות התנהגות, אבל לכלב רוב ההתנהגויות האלה
הן התנהגויות טבעיות השייכות לקשת ההתנהגויות הזואולוגיות שלו.
הכלב הוא חיית להקה. הלהקה יכולה להתקיים כאשר כל אחד בלהקה יודע את מעמדו בה,
כאשר הגבולות בה ברורים וקבועים וכאשר יש ללהקה שפה משותפת אותה כל אחד מבין.
כאשר אין שפה משותפת גורמת תקשורת לקויה לבעיות בין חברי הלהקה. בעיות שיכולות לבוא במקרה של הכלבים בטבע לאגרסיביות מיותרת, פציעות, חוסר הצלחה בצייד וסיכון ההישרדות. אצל כלבי הבית תקשורת לקויה ומעמד לא ברור גורמים לאי כבוד לבעלים, המתבטא באי הקשבה עד מצבים קיצוניים יותר כמו נהימות ואפילו נשיכות של הבעלים או אנשים שונים אחרים הבאים במגע עם הכלב.
לכלב ארבעה אינסטינקטים שהם הבסיס לכל ההתנהגויות השונות שלו. אינסטינקט הסוציאלי חברתי, אינסטינקט הציד, אינסטינקט טריטוריאלי ואינסטינקט סקסואלי. השפה של הכלב מבוססת על ארבעת החושים: חוש הריח, חוש הראיה, חוש השמיעה וחוש המישוש.
להתנהגויות רבות פרוש שונה בשפה שלנו לעומת השפה והתקשורת איתה הכלב משתמש.
מגע בתקשורת של הכלב מעיד על מעמד גבוה יותר ודומיננטיות. הגורים כאשר הם נולדים הם שוכבים אחד ליד השני. בתחילה הם אינם מסוגלים לנוע היטב, חוש הראיה שלהם אינו מפותח עדיין וכך גם שמיעתם, לכן צורת השכיבה הצפופה מעניקה להם ביטחון וגם שומרת על חום גופם. ככל שהם מתבגרים וחושיהם מתחדדים כך הם פחות ופחות יוצרים קשר גופני. בין כלבים בוגרים נהוג שהכלב בעל המעמד הגבוה יותר יכול ליצור מגע עם כלב במעמד נמוך יותר. הצורך במגע הוא צורך חברתי אך כלב במעמד נמוך אינו יעז להישכב בצמוד למנהיג כי זה מעיד על חוסר כבוד לגוף של הכלב המעמד הגבוה. גם כאשר המגע הוא לשם טיפוח וניקיון הגוף הוא מעיד על מעמד. האם מלקקת את גוריה ולא ההיפך, בין כלבים בוגרים הכלב במעמד יותר גבוה יכול ללקק את הכלב במעמד הנמוך יותר בדיוק כמו האם וגוריה. קפיצות אחד על השני מעידות גם הן על מעמד או על הוכחה וחיזוק המעמד הקיים בין שני כלבים או גורים. היוזם את המגע הוא בעל הזכות ליצור אותו כלומר הוא בדרך כלל בעל המעמד הגבוה יותר או זה שרוצה להיות בעל המעמד הגבוה ביותר.
כאשר אנו חוזרים הביתה והכלב קופץ עלינו הוא יוצר את המגע בין הגוף שלו לגוף שלנו, הוא מראה חוסר כבוד לגוף שלנו. בפעולות אלה הוא רוצה להוכיח שוב או לחזק את ההיררכיה והמעמד בנינו לבנו. כך גם אצל כלבים הנוטים ללקק באובססיביות את הבעלים שלהם. כלבים אלה לוקחים את תפקיד האם הדואגת לניקיון גופם של גוריה.
היללות והנביחות הן חלק מהתקשורת הבאה לידי ביטוי על ידי חוש השמיעה. ליללות יש תפקיד בטבע של איסוף הלהקה. הכלבים או הזאבים מייללים וכך יודעים כל חברי הלהקה אפוא נמצאת הלהקה, היכן היא מתאספת. נביחות יכולות לבוא לידי ביטוי כשמירה על טריטוריה וכדומיננטיות. מצד שני נביחות גבוהות מעידות על פחד. נביחות המעידות על דומיננטיות או פחד אינן צריכות להופיע אם הכלב אינו במעמד גבוה בהיררכיה וכאשר הוא חש ביטחון בלהקה שבה הוא חי.
כלבים אינם אגרסיביים מטבעם. להיפך התקשורת שלהם מאד ברורה כדי למנוע מאבקים
מיותרים בתוך הלהקה. כל מאבק וכל פציעה יכולים לסכן את הישרדותה של כל הלהקה. כל מאבק מיותר יכול להשבית את הציד או להקטין את מספר הציידים בלהקה.
נהימות או נשיכות בלהקה באות לידי ביטוי כאשר המנהיג או פריט אחר במעמד גבוה
רוצה לשמור על מקומו. גם לנהימות וגם לנשיכות יש סימנים מקדימים המופיעים כדי למנוע מצב של מאבק גופני מיותר ופציעות.
כלבי הבית, אשר אינם מקבלים את מנהיגותם של בעליהם, ומרגישים שהמעמד שלהם מאוים בשל התנהגות מסוימת של בעליהם יכולים גם לנשוך. כלבים אלה הם
לא כלבים עם בעיות פסיכולוגיות או נפשיות שונות הם פשוט מתנהגים באופן הטבעי להם, כדי לשמור על היקר ביותר להם, לשמור על הישרדותה ורווחתה של להקתם.
בעיות התנהגות רבות קשורות קשר חזק לשפה ולתקשורת של הכלב. אם נדע להבין
את מגוון ההתנהגויות הזואולוגיות של כלבנו, נבין את שפתם ונבין שהם אינם נוהגים וחושבים כמונו, נוכל לפתור בעיות שונות ולחיות עם כלבנו בכיף ובכבוד הדדי.
חלק גדול של מה שאנו מכנים בעיות התנהגות יכולות להיפתר בצורה טבעית כאשר
אנו נגיב ונפרש נכון את שפתו ותקשורתו של כלבנו. נכון שיש גם בעיות שנגרמות באמת
מהיסטוריה של הכלב או מטראומה שהכלב חווה וגם הן ניתנות לרוב לטיפול. אבל צריך לזכור שרוב בעיות ההתנהגות אינן בעיות התנהגות אלה התנהגות טבעית לכלב.
הבנת שפת הכלב וחינוך נכון יעזרו לנו ליצור היררכיה נכונה עם כלבנו, שבה הכלב
ילמד את מקומו הנכון במשפחה, יכבד אותנו ויקשיב לנו.

עופרי המפה שוחט

עופרי המפה שוחט
יועצת להתנהגות הכלב ומחנכת כלבים. את הכשרתי רכשתי בישראל, בגרמניה ובארצות הברית, הכשרתי כוללת פתרון בעיות התנהגות, חינוך כלבים וגורים המבוסס על הבנת שפת הכלב וטבעו וכן חינוך כלבי עזר ושירות.
אזור ירושלים ומודיעין
052-6999455
http://www.kelev.net
info@kelev.net
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב