אינטואיצייה באימון
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אינטואיצייה באימון 

מאת    [ 28/08/2008 ]
מילים במאמר: 514   [ נצפה 1978 פעמים ]

 
 
אינטואיציה שבאימון

אבקש לפתוח מאמר זה במקרה שהיה, בו הפעלתי כמאמן את האינטואיציה בעת תהליך האימון.

המקרה היה עם מהנדס שאומן על-ידי והיה מאד דבק בתהליך, הקפיד על 'שעורי הבית', זרם והיה קואופרטיבי מאד לעצמו ולתהליך.
המהנדס היה מאורגן, עשה סקר שווקים לפני שבחר בי, הגדיר נכונה את דרישותיו מהאמון. בנינו יחד חזון, מטרות ויעדים.
האימון היה בשלב די-מתקדם, עת התחלתי, בפגישת האימון, לחוש שהוא 'לא איתי', לא מרוכז ומבולבל בדרכיו. בחרתי לכוון אותו לקבל החלטה, כדי שנוכל להתקדם בתהליך, ניסיון זה לא צלח.
לאורך האימון חשבתי מה עלי לעשות כדי לעזור לו להתמקד מחדש וכך גם המשכתי עד סופו, בניסיון לברר עמו ול'חוש' אותו עד כמה שאוכל.
לקראת פגישת האימון הבאה החלטתי, באינטואיציה בלבד, אחרי שניתחתי את פעילותו כפי שהכרתי אותה, התנהלותו ודרכיו, שרק מניפולציה חיובית לגביו, תניע אותו להתקדם ולהגיע להחלטה.
אינטואיציה שגיבשתי לאחר ברור עם עצמי מול מי אני פועל ומה נכון למתאמן.
את המפגש הבא, ניהלתי כרגיל ושוב בררתי בשפת הגוף שלו את אשר עובר עליו ולא נאמר... קבלתי החלטה עם עצמי שלא עוד- עלי להפעיל את האינטואיציה שקיננה בי ואומרת שזהו שלב החלטה קריטית באימון, שלב שהמתאמן מצפה לפחות אמפטיה ויותר החלטיות.
עם תחושתי זו פעלתי- הודעתי למתאמן שאני מציע להפסיק את המפגש ולהמשיכו- אם בכלל, רק וכאשר יתכנס לעצמו עם מחשבות והחלטות. המתאמן הבין ולקח על עצמו את הברור, ההחלטה.
אכן לאחר 5 ימים צלצל והודיעני שהוא החליט ומוכן ומעוניין בהמשך תהליך האימון.
כחודש וחצי לאחר ה'ארוע', בשיחת הסכום לתהליך עצמו ציין הבחור שהחלטה שלי [שנבעה מאינטואיציה ותחושה], לעצור את האימון עד ש..., היא-היא שגרמה לו להתקדם, להחליט ולסיים את התהליך כולו.

ניתן ללמוד מכאן על דרכיה של האינטואיציה וכיצד נכון לדעתי לשלבה בתהליך האימון.
מתוך ויקיפדיה : " אינטואיציה היא תכונה אנושית שכביכול מקנה לאדם ידיעות על המציאות שמקורן בתת מודע והן נוצרות ללא שימוש בחשיבה. מה שמאפיין את הידיעה האינטואיטיבית זו העובדה שהיא נוצרת במהירות רבה (בן?רגע) ושהיא מופיעה בפתאומיות (בהשראה/בהברקה). אדם האוחז בתובנה אינטואיטיבית אינו יכול להסביר בשלמות מדוע הוא נוקט בעמדה זו ובזה אינטואיציה שונה מדעה.
מעשה אינטואיטיבי הוא מעשה שנעשה תוך שימוש בידיעות שמקורן באינטואיציה.
אכן כאן פעלה האינטואיציה כרשום 'בספר', כלומר הלכתי אחר התחושה שלי ,שעד לארוע זה, לא היתה בכל משך האימון,בו הפסקתי במכוון ובישירות את התהליך.
היתה זו הברקה ופעולה של רגע, שנבעה מדחף פנימי שלי, שיש להפעיל מהלך חריג ושונה כדי לגרום למתאמן המהנדס לפעול, להחליט ולהגיב. אינטואיציה מתוך ידיעה פנימית שלי ששוב לא מתנהל מפגש אימוני רגיל ומתוך ידיעה ותחושה שיש לפעול אחרת כדי להניע אותו לפעולה.
האינטואיציה שלי לא היתה, אלא תחושה ששלטה בי ומבוססת על ניסיון אימוני ורצון 'לחלץ' את המבוי הסתום אליו נקלע המתאמן.
יכולת אינטואטיבית באימון, הינה נכס למאמן וכלי מצוין עבורו. היא מאפשרת לעקוב ולהבין לעומק את המתאמן/נת, לא פעם הרבה מעבר למדובר בתהליך האימון. זו יכולת 'לחדור' ולהבין טוב יותר את התהליך ואת שעובר על המתאמן/נת, לקשור בין פעולותיו, תגובותיו, החלטותיו.
היכולת צריכה לטעמי, לשלב את אשר ניראה ונשמע באימון עצמו, את הניסיון של המאמן ואת המחשבה לעיתים הלא קונבנציונאלית או המיוחדת - כזו שתסייע למתאמן ולתהליך כולו.
אינטואיציה באימון חשובה מאד בסיטואציות ומקרים בהם הכלים הרגילים לא בהכרח ברורים ומסייעים לתהליך. האינטואיציה תביא תובנות למאמן שיחזקו ויחדשו לא פעם את התהליך.


ניר שריג, מאמן אישי,ניהולי ועיסקי
WWW.NIRSAR,CO.IL
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב