הירח, השמש ומי הים הגואים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הירח, השמש ומי הים הגואים 

מאת    [ 27/08/2008 ]
מילים במאמר: 596   [ נצפה 3168 פעמים ]

 
 
זה קורה פעמיים ביום ברוב חופי העולם - מי הים עולים ועולים עד שהם מגיעים לגובה שיא שממנו אינם עולים עוד. מצב זה נקרא בשם גיאות. ממצב זה מתחילים המים לרדת. הם יורדים ויורדים עד שהם מגיעים לגובה מינימלי שממנו אינם יורדים עוד. מצב זה נקרא שפל. כל התהליך כולו של גיאות ולאחר מכן שפל ידוע בשם תופעת הגיאות והשפל. כאמור, הגיאות והשפל מתרחשים פעמיים ביממה.
מידת הגיאות והשפל שונה מחוף לחוף. בים התיכון, למשל, ההבדל בין גובה הגיאות לבין גובה השפל הוא רק 30 סנטימטרים ולעומת זאת שיאי הגיאות מגיעים ל15- מטרים במספר חופים באוקיינוס.
הגיאות והשפל היא תופעה הנגרמת בעיקר על ידי כוח המשיכה של הירח ובמידה קטנה יותר עקב כוח המשיכה של השמש.
כיצד?
כל גוף מושך אליו גופים אחרים. ככל שמרחקו של הגוף המושך מן הגוף הנמשך גדול יותר, כך קטן יותר כוח המשיכה שהוא מפעיל. נתבונן בירח ובכדור הארץ. ככל שמרחקה של נקודה על פני כדור הארץ מן הירח, גדול יותר, כוח המשיכה שהירח מפעיל עליה קטן יותר. נוכל לראות שפני כדור הארץ, הפונים אל הירח, ולכן הקרובים ביותר אליו, נמשכים אליו בכוח חזק יותר מאשר פני כדור הארץ שבצדו הנגדי של כדור הארץ, שהוא רחוק יותר מן הירח. המים באזור הקרוב יותר לירח עולים כלפי מעלה. לעומת זאת, המים בצד הנגדי נמשכים בכוח הקטן ביותר ולכן הם נשארים רחוק יותר, "מאחורה". נוצרות, אם כן, שתי בליטות של מים, האחת בצד הקרוב לירח והאחרת בצד הרחוק מן הירח. בליטות אלה הן הגיאויות. במלים אחרות, הגיאות נוצרת בשני אזורים במקביל - באזור הפונה אל הירח ובאזור הנגדי לו. המים המשמשים ליצירת הבליטות האלה מגיעים מן האזורים הצדדיים ולכן באזורים אלה מתרחש שפל.
מדוע מתרחשים הגיאות והשפל פעמיים ביממה?
כדור הארץ מסתובב סביב צירו אחת ליממה (24 שעות). לכן, במשך סיבוב אחד של כדור הארץ, אזור מסוים על פניו יימצא פעם אחת מול הירח ופעם אחת בצד המנוגד לירח, במלים אחרות בצד הרחוק ביותר מן הירח. בשני אזורים אלה ישנה גיאות. לכן, כל אזור יהיה פעמיים בגיאות במשך סיבוב אחד של כדור הארץ, שהוא יממה. באותו סיבוב נמצא כל אזור גם פעמיים בשני האזורים הצדדיים ולכן מתרחש גם שפל פעמיים ביממה.
הירח הוא הגורם העיקרי לתופעת הגיאות והשפל אבל איננו היחיד. גם השמש משפיעה על תופעה זו. בעצם היותה גוף, מושכת השמש את כדור הארץ, אם כי בכוח קטן יותר מזה של הירח, משום שמרחקה מכדור הארץ גדול הרבה יותר מזה של הירח. כאשר השמש והירח נמצאים בקו ישר אחד עם כדור הארץ, שניהם מושכים את פני כדור הארץ שמולם, ביחד, ולכן על אזור זה פועל כוח גדול יותר. במצב זה נוצרת גיאות ושפל מוגברים שבו הגיאות גבוהה יותר והשפל נמוך יותר. לעומת זאת, כאשר השמש נמצאת מן הצד, במצב שבו נוצרת זווית של 90 מעלות בין הירח, כדור הארץ והשמש, נוצרים גיאות ושפל מוחלשים. מדוע? - הירח מושך אזור מסוים על פני כדור הארץ וגורם שם לגיאות. השמש מושכת את האזור הצדדי, שבו יש שפל, וגורמת לעלייה שלו במידת מה ולכן להזרמת כמות מסוימת של מים מאזורי הגיאות שמול הירח. גיאות ושפל מוגברים מתרחשים בתחילת חודש עברי, כאשר הירח נראה כחרמש, בתחילת דרכו, ובאמצע חודש עברי, כאשר הירח נראה במילואו. בשני מקרים אלה נמצאים השמש, הירח וכדור הארץ על קו ישר אחד. מאחר שהירח מקיף את כדור הארץ פעם בחודש, הרי שמתקבלות שתי גיאויות ושפלים מוגברים בכל חודש.
את תופעת הגיאות והשפל ניתן לנצל להפקת אנרגיה חשמלית. בזמן המעבר מגיאות לשפל מתרחשת תנועת מים. את תנועת המים הזו ניתן לנצל להנעת טורבינה המחוברת לגנרטור, שהוא מתקן להפקת אנרגיה חשמלית. המים מניעים את הטורבינה והטורבינה מסובבת חלק מסתובב המצוי בתוך הגנרטור ובכך מתבצעת הפקה של אנרגיה חשמלית. בשפך נהר ראנס (Rance) שבצרפת כבר קיים התקן המנצל את הגיאות והשפל להפקת אנרגיה חשמלית.

עוסק מזה שנים רבות בפיתוח תכניות לימודים במדע וטכנולוגיה במסגרות שונות, בעיקר במסגרת האגף לתכנון ולפיתוח תכניות לימודים במשרד החינוך, מרצה בנושאים של הוראת המדעים וחינוך מתוקשב, מחבר מאמרי מדע פופולאריים המתפרסמים בבמות שונות כגון גליליאו וגליליאו צעיר. פירסם מספר ספרי מדע בדיוני, רובם לילדים וכן סיפורי מדע בדיוני רבים בכתבי עת שונים.

בעל תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני בחינוך בתחום פיתוח תכניות לימודים.

תחומי עניין: פיזיקה ,מדעי החלל, חינוך, חינוך מתוקשב, עתידנות, מדע בדיוני, אינטרנט.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב