זכות הגישה לערכאות בענייני ארנונה תישלל, במידה ולא הוגשה השגה למנהל הארנונה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

זכות הגישה לערכאות בענייני ארנונה תישלל, במידה ולא הוגשה השגה למנהל הארנונה 

מילים במאמר: 454   [ נצפה 1814 פעמים ]

 
 
ת"א 35749/04, עיריית הרצליה נ' ורדימן סלס הדרה ואח'

כבוד השופט מנחם (מריו) קליין


06.08.2008

העובדות:
1. עיריית הרצליה (להלן:"התובעת"), הינה רשות מקומית כמשמעותה בפקודת העיריות. גב' ורדימון סלס הדרה (להלן: "הנתבעת 1"), רשומה כבעלים של הנכס ברחוב שבט מנשה 50 בהרצליה.
2. בהתאם לטענת הנתבעת 1, אחיה, מר ורדימון אמיר (להלן: "הנתבע 2"), הוא אשר החזיק בפועל בנכס האמור. הנתבעים לא שילמו את המיסים העירוניים בעבור חיובי מים החל מיום 01/11/01-30/06/02 ובעבור חיובי ארנונה מיום 01/01/02-30/08/02. לגישת התובעת ובהתאם לדו"ח היתרות, נותרו הנתבעים חייבים ביחד ולחוד בגין הנכס אשר ברשותם והמצוי בשטח המוניציפאלי של התובעת סך של 104,391 ש"ח כולל אגרת שמירה.
3. התובעת הגישה תביעה בסדר דין מקוצר כנגד הנתבעת 1. בבקשת רשות להתגונן אשר הוגשה, העלתה הנתבעת 1 טענות באשר לשטח הנכס.
4. התובעת הגישה כתב תביעה מתוקן אליו צורף הנתבע 2 כנתבע נוסף. לגישת התובעת כל ניסיונותיה לאשש את טענות הנתבעת ביחס לשטח הדירה נתקלו בסירוב מצד הנתבעת 1.
5. הנתבע 2 לא הגיש כל כתב הגנה, ותחת זאת ביום 30/04/08 הגיש מסמך שהכתיר במילים "מידע וצווי פיקוח עליון הנדסת בניין". ואולם, לא הובהר ההקשר בין התביעה לבין הטענות אשר הועלו אשר עסקו בין היתר בועדת וינוגרד, התנהלותם של אישי ציבור, שירותים אשר ניתנו ע"י משרדו של הנתבע 2 לשגרירויות שונות בתחום הנדסת הבניין, וכן עניין אכיפת ליקויי בניה שונים במבנים ציבוריים.
6. בדיון העלו הנתבעים ארוכות את טענותיהם, אולם רוב רובם של טענותיהם כלל אינן רלוונטיות למקרה דנן, ואינן עוסקות בשאלת חוב הארנונה שבגינו הוגשה התביעה.
התביעה נתקבלה.

החלטה:
1. ביהמ"ש הקשיב בקשב רב לטיעוני הנתבעים, אך סבור כי אין בידיו להושיע, ואין הוא הערכאה המתאימה לדון בטענותיהם.
2. באופן העקרוני, ראוי לחזור ולהדגיש כי החיוב לשאת במסי הארנונה, בדומה לחיוב לשאת במסים אחרים, צריך שיחול על כלל הציבור הנהנה מאותם שירותים הניתנים על-ידי רשות מקומית.
3. ב"כ התובעת המלומדת הפנתה את ביהמ"ש לפס"ד של ביהמ"ש העליון- רע"א 1809/07 עיריית הרצליה נ' גיא לוי בע"מ , רע"א 1888/07 עיריית הרצליה נ' חיים שרוני, מרים שרוני. (להלן: "עניין עיריית הרצליה").
4. באותו עניין נדונו ערעורים על החלטות שנתנו ע"י בימ"ש זה בעבר, ובהם ניתנה רשות להתגונן בפני תביעות בגין מיסים מוניציפאליים. ביהמ"ש סבר שאם הוכח כי האזרח לא קיבל את הודעת חוב הארנונה, או שקיבל אך לא הופנתה תשומת ליבו לעובדה שביכולתו להשיג על כך תוך 90 יום, וכי תישלל זכותו לטעון טענות בעניין בביהמ"ש בעתיד אם לא יעשה כן, לא ניתן יהיה לחסום את דרכו בביהמ"ש.
5. זכות הגישה לערכאות הוכרה על ידי הפסיקה כזכות חוקתית, למרות שאין הוראה ישירה ומפורשת, בנושא זה בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.
6. ואולם, גישת בימ"ש זה נדחתה ע"י ביהמ"ש העליון בעניין עיריית הרצליה.
7. ביהמ"ש מחויב לפעול עפ"י סעיף 20(ב) לחוק יסוד השפיטה, ולפעול בהתאם להלכה שנפסקה בביהמ"ש העליון.
8. לאור האמור, אין מקום להמשיך ולדון בטענות הנתבעים, ויש לקבל את התביעה.

את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב