חולה נפש או עבריין?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חולה נפש או עבריין? 

מאת    [ 15/08/2008 ]
מילים במאמר: 322   [ נצפה 4431 פעמים ]

 
 
מחלת נפש היא בעצם מצב בו מצטמצמת הבחירה של החולה ביחס לבחירה של "הבריאים". פירושו בעצם, שחלק מהאפשרויות שיש "לאדם הנורמאלי" פתאום לא קיימות כאשר המחלה הנפשית בעיצומה. למשל, אדם שסובל מדיכאון לא יוכל לבצע הרבה פעולות שהיה מבצע כרגיל (אגב, למצב בו "המחלה" אינה פעילה אצל אדם מסויים אני לא קורא "מחלה" אלא "קבוצת סיכון", ולמעשה כל בני האדם נמצאים כל העת בקבוצת סיכון ברמה זו או אחרת).

מנגד, חטאים ועוולות שעושים אנשים שאינם כלל וכלל חולים בנפשם הינם בבירור בגדר פשיעה. שהרי שום מחלה אינה מצמצמת את מהלכי הפושעים ויש להם בחירה, רק שאינם בוחרים בדרך הישר. וזו, אינה מחלה נפשית אלא פשיעה מתוך בחירה מודעת במטרה לקדם אינטרסים או להרוויח רווחים כלשהם.

פושעים אלה אשמים במעשיהם וצריכים לתת את הדין עליהם. ואילו את נפגעי הנפש לסוגיהם השונים אין להאשים שאינם מתפקדים, ולפעמים אף אין לדרוש מהם אחריות כלשהי למעשיהם כי הם לא יכולים לבחור באופן חופשי מפאת מחלתם הנוראה.

ולדעתי, "האבחנה המבדלת" בין "מחלה/ קבוצת סיכון" לבין "פשיעה" קשורה אך ורק לפונקציה אחת: יכולת הבחירה (או התמרון אם נרצה).

ורבים מדברים על "חוליי ותחלואי החברה" אבל זה רק ביטוי לשוני מטפורי שאינו מוצלח כלל. כי אפשר להגיד על החברה שהיא מסואבת, אכזרית, חוטאת ופושעת אבל אי אפשר להגיד שהיא "חולה" - בעודה מסוגלת בכל רגע נתון לבחור את דרכה המוסרית והחוקית. אמירה שכזו, גם עושה עוול לחולים וגם ממעיטה באחריות פרטי החברה הסוטים מדרך הישר.

שהרי באמת יש לאנשים בחברה הרבה ברירות. הם בהחלט יכולים לבחור להתנהג אחרת, אך פרטים רבים מאוד מבניה בוחרים לחטוא ולפשוע השכם והערב - בניגוד לחולים אשר המחלה כופה עליהם מצבים כנגד רצונם ואינם יכולים כלל להתנגד לכפייה זו.

מחלה - היא פונקציה שכופה על החולה התנהגות הר כגיגית.
פשיעה - היא תמיד פונקציה התנהגותית שבאה לעולם אחרי בחירה.

הבדל עקרוני!

והא ראיה - בספרי החוקים אשר ברוב מדינות בעולם המערבי (וגם בישראל) שורר כלל ברזל המיושם הלכה למעשה: רק מי שהייתה לו בחירה חופשית אם לפשוע או להימנע מפשיעה - יועמד לדין.

יליד 1956 * קלינית - חולה במאניה-דפרסיה * נשאתי כ-400 הרצאות * מנחה קבוצות בעמותת אנוש * פרסמתי שתי אוטוביוגרפיות

עוד אודותיי: http://www.tapuz.co.il/blog/userBlog.asp?FolderName=ZVIELROFE
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב