וועדת צופיות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

וועדת צופיות 

מאת    [ 02/01/2006 ]
מילים במאמר: 681   [ נצפה 4736 פעמים ]

 
 
בואו נחשוב רגע מה זו בעצם וועדה בצופים או איך וועדה צריכה להיות...

לכל וועדה יש ראש וועדה והוא אחראי בשבט על נושא הוועדה. אם כך זה מתחיל הפוך: לכל תפקיד בשבט (או בכלל) אפשר לפתוח וועדה שתפתח את אותו תפקיד.

אם יש לנו מחסנאי בשבט הוא יכול לפתוח "וועדת מחסן" או "צוות מחסן" שיעבדו תחתיו ויעזרו לו בכל תפקידי המחסנאי ובכל מה שקשור למחסן. הועדה בעצם מאפשרת לראש המחסן להתקדם יותר ולפתח את המחסן.
בוועדה יכולים לקום תפקידים: אחראי סדר המחסן, אחראי מכולה, אחראי לוח מודעות, אחראי ציוד וכו'. ככה ראש המחסן לא צריך לדאוג בקשר לכל-כך הרבה נושאים והוא יכול רק לפקח עליהם ולערוך ישיבות עם הצוות שלו...
אם האדם שכרגע "אחראי ציוד" רוצה גם הוא לפתח את התפקיד שלו הוא יכול לאסוף אליו עוד אנשים ולפתוח "ועדת ציוד-מחסן" - הועדה תדאג לקנייה של ציוד חדש, גיוס כספים לציוד המחסן, פרסום מודעות על ציוד שאבד, טלפונים להורי חניכים בקשר לתרומה של ציוד משומש וכו'... יש הרבה מה לעשות בתחום הזה...

בעצם, כל ועדה (וזו יכולה להיות גם תת-ועדה) מפתחת את התפקיד הראשוני.

ועדת צופיות - מפתחת תפקיד של מישהו שהיה אחראי על הצופיות בשבט. לדעתי האישית, האדם שאחראי על ה"צופיות" בשבט הוא מרכז השבט - כי זה שבט של צופים.
אבל נניח ומרכז השבט חילק את התפקידים (כמו ברוב השבטים) למספר אחראים: הדרכה, מפעלים, קהילה, שכב"ג וגם צופיות.

אלה אמנם מספר תפקידים שונים - אבל יחד הם צוות אחד! הם צריכים לשתף פעולה ולעבוד ביחד. השכב"ג נכנס בכל תחום אחר: בהדרכה, במפעלים, בקהילה וכו'... המפעלים בשבט - נכנסים גם הם: הדרכה במפעלים או לקראת מפעלים, עבודת השכב"ג במפעלים, מפעלי תרומה לקהילה וכו'.
אז בעצם חילקנו את התפקידים אבל אנחנו גם לא שוכחים לאחד אותם כל הזמן ולקיים את הישיבות החשובות האלה של כולם ביחד.

אז מה תהיה האחריות של אחראי הצופיות? אם אחראי ההדרכה - דואג לכל ההדרכה בשבט - אחראי הצופיות צריך לדאוג שכל ההדרכה תהיה צופית - אחראי צופיות צריך להיות חלק בלתי נפרד מקורס המדריכים, צריך לעבור על כל מערכי הפעילות, צריך להיות חלק בכל הסמינרים ובכל "פעולה" בשבט.
מפעלים: אחראי הצופיות צריך להיות חלק בלתי נפרד מכל מפעלי השבט. להיות שותף בבניית תכניות המפעלים, אחראי על הטיולים וההכנות לקראת כל מפעל - מבחינה הדרכתית ומבחינת הכשרה לצוותי העבודה.
קהילה: אחראי הצופיות צריך להיות חלק בכל פעילות קהילתית בדיוק כמו שאר הנושאים. ועל קהילה דיברתי הרבה בשלוש הכתבות האחרונות ששלחתי לאתר...

זה בעצם הרעיון. ועדת צופיות צריכה לקחת את נושא הצופיות ולחלק את המטלות בין כל חברי הועדה. אחראי אחד יתקשה לעבוד מול כל הגורמים בשבט ולהיות נוכח בכל הישיבות של כל הועדות האחרות. ועדת צופיות צריכה להתחלק כך שיהיה בתוכה מישהו שאחראי על "צופיות בהדרכה", "צופיות במפעלים", "צופיות לשכב"ג", "צופיות בקהילה"... וכו'.
מה שהועדה באמת תעשה - זה כבר תלוי בה... אבל המבנה בגדול צריך להיות כזה...

כמובן שחשוב לא לשכוח את התפקידים הבסיסיים בכל ועדה ולהכניס גם אותם לוועדה הזו.
צריך להיות אחראי על מרכז מידע בנושא צופיות ובנושא הועדה - דבר שיכול להתפתח לוועדה שלמה שאחראית על מרכז באינטרנט, ספרייה, הוצאת חוברות וכו'.
אחראי על קשר עם שבטים אחרים - קשר עם ועדות צופיות בכל התנועה, ארגון של סמינרים משותפים וימי העשרה, פיתוח וכו'.
אחראי על קשר עם חוות הצופים - קשר עם המרל"צ, ביקורים בחווה, סמינרים וכו'.
אחראי על מחסן צופיות - הקמה של מחסן פעולות מוכנות או חלקי פעולות, סידורו וחלוקת ציוד מסודרת לפני כל יום פעילות, הכנת ציוד ומודולות של פעולות חדשות, השגת ציוד וכל דבר בדיוק כמו מחסן שבטי רגיל.

אם הועדה תתפתח בצורה כזו, היא תגדל מאוד! יפתחו תפקידים חדשים כמו גיוס של צוות הצופיות לשנה הבאה, מדריכים לצוות ואחראים על העשרות לצוות צופיות וכו'.

זו השיטה לגדול ולהצליח - חלוקת העבודה צריכה להיות חכמה וצריך לעבוד קשה וכמו שצריך...

אין שום סיבה שלוועדה שכזו, אחרי כמה שנים של תפקוד יעיל, לא יהיה כבר צוות של בוגרים שיבואו ויעזרו, יעבירו הכשרות לוועדה הנוכחית... אולי אפילו יהיה תפקיד "קשר עם בוגרי הועדה" - כמו קשר עם בוגרי השבט... יכולה להיות גזברות לוועדה שאחראית על גיוס כספים לקניית ציוד, הזמנת סמינרי הכשרה וכו'... הועדה יכולה לארגן ימי צופיות פתוחים לקהילה ובהם לאסוף תרומות או לגייס עוד אנשים לוועדה...

אפשר ממש להשתגע עם רעיונות לוועדה שכזו וזה מתאים לכל ועדה שקיימת...
דור פוזנר, בוגר תנועת הצופים ובוגר שנת שירות במרכז הארצי לצופיות.

הכתבה פורסמה לראשונה באתר תנועת הצופים:
http://www.zofim.org.il/magazin_item.asp?item_id=5970961984
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב