דחיית תובענה למשמורת משותפת
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

דחיית תובענה למשמורת משותפת 

מילים במאמר: 398   [ נצפה 1981 פעמים ]

 
 
תמ"ש 30541/04, פלוני נ' אלמונית

כב' השופט י' גייפמן

עו"ד אלינור ליבוביץ' לתובע; עו"ד יעקב סידי לנתבעת

24.01.2007

העובדות:
הצדדים הנם הורים לשלוש בנות קטינות. ההורים לא נישאו מעולם. ההליך הנוכחי נוגע לקביעת המשמורת על הקטינות. במסגרת תביעתו למשמורת על הקטינות הצהיר האב, כי בתביעתו הוא עותר למתן משמורת משותפת על הקטינות. במסגרת הליכי המשמורת הוגשו לביהמ"ש תסקירי סעד, נערכה ועדת תסקירים, התקבלו המלצות יחידת הסיוע שליד ביהמ"ש, ונערך ראיון שופט עם שתי הבנות הבוגרות וכן ראיון טלפוני עם הבת הקטנה ע"י יחידת הסיוע.

החלטה:
א. בבוא ביהמ"ש לפסוק בסכסוכי משמורת עומד עקרון טובתם של הקטינים כעקרון על ראשון במעלה לנגד עיניו. משמורת משותפת (Joint Custody) הינה הסדר בו מוגדרים שני ההורים כמשמורנים על ילדיהם, ובהתאם לכך חולקים ביניהם באופן שווה את נטל גידול הילדים והטיפול בהם. מאז שנות ה-70 של המאה העשרים ועד היום מתנהל בשיח האקדמי בחו"ל ויכוח ער בין המצדדים בהסדר המשמורת המשותפת לבין המתנגדים לו ככל שהוא נוגע לרווחתם של קטינים. ויכוח זה מלווה במחקרים התומכים בכל אחת מהעמדות.
ב. הסדר מסוג משמורת משותפת מחייב קיומם של תנאי סף מקדמיים - מסוגלות הורית טובה דומה או שווה של שני ההורים ורמה גבוהה של שיתוף פעולה בין ההורים. קיומו של שיתוף פעולה הורי טוב ותקין - תכליתו הבטחת מהלך חיים בריא יציב ורגוע לקטינים, מניעת טלטולים וחוסר וודאות הכרוכים בהליך הגירושין. פרמטרים נוספים חשובים לא פחות אותם ניתן לבחון במסגרת הכרעה בדבר משמורת משותפת הינם: מעורבות רבה של שני ההורים בחיי הילדים, קיומו של קשר טוב ותקין בין שני ההורים לבין כל אחד מהילדים, מגורי ההורים בסמיכות זו לזה, ותפיסת הילדים את שני הבתים כבתים מרכזיים בחייהם.
ב. במקרה דנן, עולה כי לא ניתן לאשר משמורת משותפת של שני ההורים על הקטינות. מדובר בזוג הורים המנהל מערכת יחסים קונפליקטואלית רווית מתחים מזה שנים. לא זו בלבד שלא מתקיימת רמה גבוהה של שיתוף פעולה כנדרש לקיומו של הסדר משמורת זה- אלא שלא מתקיימת רמת תקשורת סבירה בין שני ההורים, המערבים אף לעיתים את הבנות בסכסוכים שביניהם. מדובר בשלוש בנות המתמודדות עם הקשיים הכרוכים בסכסוך גירושין קשה ומתמשך בין הוריהן ואין ספק כי הותרת המצב הקיים על כנו בהתאם להמלצות הגורמים הטיפוליים ולרצון הבנות - עשוי להיטיב עם מצבן ולתרום ליציבות בחייהן. עמדתן של השלוש היתה ברורה ולפיה הן רואות בבית אמן את ביתן המרכזי. הוברר כי הן מבינות את משמעותו של הסדר בדבר משמורת משותפת והן חושבות כי הסדר זה לא ייטיב עמן. ברצונן להותיר את המצב הקיים על כנו.

אשר על כן התביעה נדחתהאת פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב