התחייבות לתת מתנה במקרקעין והאפשרויות לחזור ממנה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

התחייבות לתת מתנה במקרקעין והאפשרויות לחזור ממנה 

מילים במאמר: 230   [ נצפה 2482 פעמים ]

 
 
תמ"ש 50720/97 , חוסני עבדול כרים שיך עלי מסארווה נ' עזבון המנוח פואד חוסני מסארווה ז"ל

השופטת ע' מילר

עו"ד י' חימי לתובע; עו"ד כ' חנוך לנתבע.

04.08.2003

העובדות:
התובע הנו אביו של בעלה המנוח של הנתבעת. הבן המנוח נשא לאישה את הנתבעת בשנת 83' ומאז התגורר עמה ועם שני ילדיהם המשותפים בדירה. בשנת 96' נחתם בין התובע לבנו המנוח חוזה מתנה לפיו הועברה הדירה לבעלות הבן. כשנה לאחר מכן נהרג הבן בתאונת דרכים. כעת מבקש התובע פס"ד הצהרתי לביטול התחייבותו לתת את הדירה במתנה לבנו ולסלק ידה של הנתבעת ממנה.

החלטה:
א. במקרה דנן מדובר במתנה במקרקעין ולכן יש לשלב את הוראות חוק המתנה עם אלו של חוק המקרקעין. כמו כן, הדירה נשוא המחלוקת טרם נרשמה על שם הנתבע ולכן הבעלות בה עוד לא עברה לעזבונו ומדובר בהתחייבות לתת מתנה.
ב. המתחייב למתנה רשאי לחזור בו מהתחייבותו על פי התנאים המנויים בסעיף 5(ב) לחוק המתנה. במקרה דנן החוזה בין הצדדים קבע במפורש כי התובע מוותר על זכותו לחזור בו מהתחייבותו למתנה ולכן לא רשאי התובע לחזור בו.
ג. לחילופין, רשאי התובע לחזור בו מהתחייבותו אם "החזרה הייתה מוצדקת בהתנהגות מחפירה של מקבל המתנה כלפי הנותן או כלפי בן משפחתו", כאמור בסעיף 5(ג) לחוק. ההתנהגות המחפירה הנזכרת בסעיף 5(ג), מתייחסת להתנהגות בתקופת הזמן שבין הסכם המתנה ועד להחלטה בדבר החזרה מהמתנה. במקרה דנן, עולה מחומר הראיות עולה בברור שעד לפטירת המנוח, היחסים בין הצדדים התנהלו על מי מנוחות.

התביעה נדחתה.


את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב