סיבוס רימון תעשיות מבנים ופיתוח בע''מ נ' מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע''מ ואח'
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

סיבוס רימון תעשיות מבנים ופיתוח בע''מ נ' מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע''מ ואח' 

מילים במאמר: 358   [ נצפה 1566 פעמים ]

 
 
ע"א 1386/05, סיבוס רימון תעשיות מבנים ופיתוח בע"מ נ' מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ ואח'

כבוד המשנה לנשיאה א' ריבלין, כבוד השופט ס' ג'ובראן, כבוד השופט ד' חשין


02.07.2008


העובדות:
1. תחילת הפרשה בתביעה שהגישו המשיבים הפורמליים 4 (להלן - הדיירים), בשנת 1989 נגד המשיבים הפורמליים 5 ו-6 - מקרקעי מרכז בע"מ, החברה שמכרה להם את הדירות, וש.א.פ בע"מ, החברה שבנתה את הבניין - בגין ליקויים ואי התאמות בבניין, כולל במעטפת החיצונית שלו. המשיבים 5 ו-6 הגישו הודעה לצד שלישי נגד המערערת, סיבוס רימון תעשיות מבנים ופיתוח בע"מ, יצרנית האלמנטים הטרומיים המרכיבים את קירותיו החיצוניים של הבניין, ונגד המתכננים, המשיבים הפורמליים 1-3 בסכום של כ-100,000ש"ח.

2. לאחר שהעלות המשוערת של תיקוני המעטפת הועמדה על כארבעה מיליון ש"ח, הגישה המערערת תביעה נגד המשיבה, מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ, נגד המתכננים, ונגד המגן חברה לביטוח בע"מ, שבגדרה תבעה לשפותה בגין כל סעד שייפסק נגדה במסגרת תביעתם של הדיירים. התביעה נגד המשיבה נדחתה על הסף מחמת התיישנות.

החלטה:
1. על פי פסיקתו של בית משפט זה, מירוץ ההתיישנות בתביעת שיפוי מתחיל, לכל המוקדם, עם מתן פסק הדין בתביעה הנזיקית, המחייב את המעוול שנתבע בתשלום לניזוק. לטענת המשיבה, יש לסטות מהלכה זו או שלא להחילה בנסיבות המקרה דנן.

2. לצד המגמה של קיצור תקופת ההתיישנות, ממשיך להתקיים האינטרס הציבורי שבמניעת התדיינויות מיותרות. הקדמתו של מועד תחילת ההתיישנות לעת הגשת התביעה העיקרית, סביר שיביא להגשתן של תביעות שיפוי נגד צדדים שלישיים, רביעיים וחמישיים, שאינן מוגשות כיום, שעה שהמעוול הנתבע יכול להמתין עד שיינתן פסק הדין בתביעה נגדו. הקיצור המוצע של תקופת ההתיישנות ל-4 שנים, אף יגביר מגמה זו, משום שהסיכוי כי יינתן פסק דין בתוך 4 שנות ההתיישנות המוצעות, קטן מהסיכוי שיינתן בתוך 7 שנים. כלומר, השילוב של הקדמת תחילת מירוץ ההתיישנות של תביעות השיפוי בקיצור תקופת ההתיישנות, יגדיל את היקף תביעות השיפוי שיוגשו, ובכללן את אלה המיותרות. לפיכך, המגמה של קיצור תקופת ההתיישנות, עליה מצביעה המשיבה, איננה תומכת בטענתה להקדמת מועד תחילת ההתיישנות של תביעות השיפוי הנזקיות.

3. אם תוכיח המערערת את טענתה לפיה המשיבה חדלה כלפיה בבדיקת האלמנטים הטרומיים, בהם נתגלו הפגמים שבעטייים נתבעה המערערת על ידי המשיבים 5 ו-6, הרי שתתקיים במשיבה דרישת סעיף 84 לפקודה, שאילו נתבעה היתה חבה על אותו נזק, אם כמעוול יחד ואם באופן אחר.


את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב