מתי אשה תחשב כידועה בציבור
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מתי אשה תחשב כידועה בציבור 

מאת    [ 09/06/2008 ]
מילים במאמר: 441   [ נצפה 3834 פעמים ]

 
 
המושג 'ידועים בציבור' זכה ,במהלך השנים, להגדרה ברורה בשורה ארוכה של פסקי דין. הפסיקה העמידה שני תנאי סף, במצטבר ובמשתלב, לקיומה של מערכת יחסים שכזו - חיי משפחה וניהול משק בית משותף.
מוסד זה של הידוע בציבור חשוב הוא להשגת תכליות משפטיות שונות. קיימות סיבות שונות לכך שבני זוג אינם נישאים. עתים הסיבה כלכלית, כגון הפסקת תשלום פנסיה לאלמנה עם הינשאה, עתים הסיבה היא מניעה חוקית להינשא, כגון, כהן וגרוש. החשיבות העיקרית להכרה במוסד הידועה בציבור הוא בצורך להעניק טובות הנאה של בן הזוג לידועה בציבור.

מיהי ידועה בציבור
על היות אשה ידועה בציבור של פלוני יש ללמוד מהנסיבות. יש כאן שני יסודות עיקריים : חיי אישות כבעל ואשה וניהול משק בית משותף.
היסוד הראשון מורכב מחיים אינטימיים כמו בין בעל ואשתו המושתתים על אותו יחס של חיבה ואהבה, מסירות ונאמנות, המראה שהם קשרו את גורלם זה בזה. בכך נבדל הקשר הזה מחיי פילגשות, למשל, שבהם הגבר מקיים מאהבת או ידידה ועושה זאת בעיקר להשגת סיפוק מיני בחיק אשה, ואולי גם כמקום מקלט למתן פורקן לנפשו מחיי נישואין בלתי-מוצלחים ומדכאים ; והאשה, הפילגש - אצלה תופש בדרך כלל מקום נכבד מצבו החמרי ומעמדו החברתי של האיש המשמש לה פטרון וגומל חסדים, ותמורת זאת היא מעניקה לו את חסדיה הגופניים.
היסוד השני הוא ניהול משק בית משותף. לא סתם משק בית משותף מתוך צורך אישי, נוחות, כדאיות כספית או סידור עניני, אלא כפועל יוצא טבעי מחיי המשפחה המשותפים, כנהוג וכמקובל בין בעל ואשה הדבקים אחד בשני בקשר של גורל חיים והאשה משמשת לו עקרת בית. משק בית משותף כזה נבדל מהנעשה, למשל, בהעסקת עוזרת או מטפלת, גם כשקורה והמעסיק מקיים עמה יחסי מין.
מגורים במשותף פירושו המהות, הכוונה לבלות בצוותא בחיי היום יום. עוזרת בית המתגוררת בבית בקביעות לשם עזרה במשק בית אינה נחשבת לידועה בציבור החיה חיי שיתוף עם בעל הדירה. מצד שני אשה שפלוני בא לביתה כאל ביתו בכל עת שהוא מתפנה מעבודתו על מנת לחלוק עם אותה אשה את ההפסקות בעבודה, את חוויותיו, הרי גם אם מסיבות שונות הלינה אינה משותפת, אין בכך כדי להצביע שלבני הזוג אין חיים משותפים. קנה המידה צריך שיהיה של כוונה לחיי שיתוף.
הפסיקה נוקטת אמת מידה גמישה המרחיבה את האפשרות להיחשב לידועים בציבור, והיא הקלה בדרישות הכניסה למצב המוכר כידועים בציבור, כך שצומצמו מאוד המבחנים הפורמליים הנדרשים לצורך זה (כגון הגדרת זמן מינימום של חיים משותפים). במקביל, לא התקבלה הפרשנות שלפיה יש לדרוש שהציבור יחשוב שבני הזוג נשואים כדין. נוסף על כך, הפסיקה אפשרה הקניית זכויות של ידועים בציבור גם כאשר אחד הצדדים נשוי (עמוד 745).
לעניין ניהול חשבון משותף, נקבע שאין להעניק חשיבות יתר לעובדה שבני הזוג לא ניהלו חשבון בנק משותף.
קיימת פסיקה חדשה הקובעת כי אשה אשר מעולם לא התגוררה עם הידוע בציבור שלה תחשב כידועה בציבור לצורך זכויות מהעיזבון.


איתן עדי, עו"ד
http://www.eytan-adi.co.il

משרדנו ממוקם במרכז תל אביב ועוסק בתחום האזרחי פלילי. במשרדה מחלקה לגבייית חובות דרך הוצאה לפועל וכן מחלקה העוסקת בתחום הנזיקין. עורך דין איתן עדי הינו בוגר האוניברסיטה בקרימינולוגיה וחברה בעל רשיון הוראה במדעה"ח.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב