אשראי, הלוואות, האם השתנו כללי המשחק ?, משבר האשראי באמריקה מגיע לפתחנו, כיצד ניהול פיננסי נכון יסייע לנו
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אשראי, הלוואות, האם השתנו כללי המשחק ?, משבר האשראי באמריקה מגיע לפתחנו, כיצד ניהול פיננסי נכון יסייע לנו 

מאת    [ 23/05/2008 ]
מילים במאמר: 501   [ נצפה 1868 פעמים ]
משבר האשראי בארה"ב ( הסאב פריים ) הגיע לכאן
מי שחשב שמשבר הסאב פריים בארה"ב (משבר המשכנתאות) לא יסתיים במספר חברות אמריקניות שימחקו מספר אפסים ברווח שלהם שיקום.
כשהחל המשבר ב 2007, זה נראה משהוא רחוק, מעבר לים, "מה לנו ולשוק המשכנתאות בארה"ב - ", אמרנו לעצמנו, המצב בארץ מצוין, האינפלציה אפסית, הכלכלה צומחת חזק, האבטלה במגמת ירידה, לא נראה כי אותו משבר משכנתאות , שם, מעבר לים יתדפק על דלתנו.
אלה בינינו אשר הביטו רחוק יותר, ראו עננה הולכת וצומחת ממערב. בעיתונים קראנו על בנקים למשכנתאות אמריקנים אשר פשטו את הרגל, קראנו על ירידה במחירי בנדל"ן, קראנו גם על יזמי נדל"ן שבאמצע הפרויקט שלהם התייבשו להם מקורות האשראי. הבנקים האמריקנים פשוט עצרו את השוק. אם היית באמצע הקמה של פרויקט, היה לך מימון בנקאי, שמת את ההון העצמי בגובה 15% שהבנק ביקש, הבנקאי התקשר אליך בבוקר יום ב' וביקש ממך להגדיל את ההון העצמי ל 30% (לא פחות מפי שתיים). הנה אחרי שמספר שנים תכננת, גיסת כסף, התחלת להקים את הפרויקט, אתה צריך ללכת לחפש עוד הרבה כסף, ואין מי שייתן.
מבלי ששמנו לב פתאום מסתבר שהבנקים הקטנים שפשטו רגל, גייסו את מקורות המימון שלהם בשוק ההון האמריקני, וחברות טובות, כולל גופי השקעה ענקיים, מצאו ששווין של אגרות החוב שרכשו, ירד לכמעט אפס. כך זה חלחל, מבנקים הקטנים, לחברות הענק. פתאום, ענקים, אשר מספקים אשראי לכל המערכת הכלכלית העולמית, החלו לספוג עשרות ביליוני דולר הפסדים, באופן עקיף מאותם חברות שנפגעו מהמשבר.
גם בארזים נפלה שלהבת, ובנק הפועלים שלנו, הגדול והרווחי, המציג כל שנה תשואה גבוהה על ההון העצמי, הודיע על הפסדים ענקיים כתוצאה מהמשבר והמניה שלו קרסה. מי שהחזיק מניות של הבנק, גם כן ספג הפסדים ניכרים.
אט אט הלך וחלחל המשבר מהמקום הרחוק מעבר לים, למפעל במגדל העמק, שהיה לו קו אשראי קטן בבנק. הוא רצה להשקיע קצת כסף בהרחבת קו היצור, אך כשהוא בא לבנק אמרו לו לא. כך, כמעט בלי שנרגיש הגיע משבר האשראי לפתח ביתינו.
כך התגלגל משבר המשכנתאות, שנולד מעבר לים לפתח ביתו של כל אחד מאתנו.
היכן אנו בכל הסיפור הזה. כולנו נחווה את מצוקת האשראי ההולכת וצוברת תאוצה ואת ההקשחה בקריטריונים לקבל מימון.
מה שנראה אתמול כדבר קל, בשיחת טלפון עם מנהל סניף הבנק שלי, שמכיר אותי היטב, נהיה משימה בלתי אפשרית.
נראה שידינו, ידי היועצים הפיננסים, יהיו עמוסות עבודה, והאתגר שלנו הוא לעזור ללקוחות שלנו לעבור תקופה קשה זו שתמשך לתוך 2009 ואולי גם יותר.
הפיתרון להתמודדות עם האתגר טמון בשני מישורים עיקריים. האחד במישור הפנימי של העסק. הדקו את החגורה, צמצמו כל הוצאה מיותרת, עבדו קשה כדי להגדיל את ההכנסות, בקיצור, ייצרו יותר מזומנים.
ודאו כי הניהול הפיננסי בחברה שלכם, הוא הטוב ביותר. דוחות ניהוליים טובים, המופקים כל חודש, יעזרו לכם לדעת מה בדיוק קורה בעסק שלכם. ודאו שכל המידע הרלוונטי שאתם זקוקים לו מוצג לכם כל הזמן. מכירות, קצב גידול, גביה וחובות של לקוחות, מקדמי יעילות. הבטיחו ניהול תזרים מזומנים מסודר שיאפשר לכם להתכונן בזמןלמחסור צפוי במזומנים.
במישור השני, החיצוני, התנהלו בצורה מקצועית עם הבנק שלכם. לפני שאתם מגישים בקשה לבנק, ודאו כי היא הוכנה כראוי, אחרי שמקבלים תשובה שלילית מהבנק, גם היועץ הגאון ביותר לא יוכל לשנות את ההחלטה.

מוריס לנל, רואה חשבון, סמנכ"ל כספים עצמאי, המסייע לחברות בניהול, פיננסים ומימון.
שימש כסמנכ"ל כספים של רשת מלונות ישרוטל ויועץ לבנק הפועלים, כור, כלל, משקיעים, חברות נדל"ן, תעשיה, היטק, מסחר, שירותים.
שימש מרצה במימון באוניברסיטת בן גוריון
מתמקד היום בסיוע לחברות קטנות ובינוניות.
מייל office@lanelbc.com
אתר www.lanelbc.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב