יזמות עסקית - המפתח להצלחה בחיים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

יזמות עסקית - המפתח להצלחה בחיים 

מאת    [ 08/01/2021 ]
מילים במאמר: 1290   [ נצפה 837 פעמים ]

 
 

לפני כעשרים שנה היה מקובל בשוק העבודה שברגע שהתקבלתם לעבודה, קיבלתם "תעודת ביטוח" שלא יפטרו אתכם. קיבלתם קביעות ופנסיה תקציבית או שלמקום העבודה היה הסכם קיבוצי עם ההסתדרות. ברגע שהתקבלתם כשכירים למקום עבודה "מסודר", העלייה בסולם הדרגות הייתה רק עניין של זמן. וחשוב מכול, בתום שנות העבודה בגיל הפרישה תקבלו פנסיה שתבטיח את הכנסתכם עד ליומכם האחרון.

חברים – תתעוררו, המציאות הזו חלפה מהעולם. המושג "קביעות" כבר לא קיים. בכל רגע אתם יכולים למצוא את עצמכם מחוץ למעגל העבודה – מפוטרים. וזה יכול לקרות מאלף סיבות שאינן תלויות בכם. גורלכם ועתידכם מונחים בידי אחרים. הרי זה אבסורד, לא?

אומנם יש חוקי עבודה שמגינים עליכם, אך החוקים בסך הכול מסדרים את תהליך הפיטורין, כלומר קובעים שחייבים להזמין אתכם לשיחה מקדימה, "שימוע", שבה יודיעו לכם שאתה הולכים הביתה תוך כמה ימים. וזהו – אתם בחוץ.

ככל שאנחנו מתבגרים התופעה הולכת ומחמירה, והסיכוי למצוא עבודה כשכירים הופכת למשימה בלתי אפשרית. בענפים רבים במשק כל עובד מעל גיל 40 שפוטר ימצא את עצמו בבית במשך חודשים עם סיכוי נמוך לחזור למעגל העבודה.

דווקא עובדים בעלי ניסיון עשיר מקצועי וניהולי שומעים לא פעם שהם "Over Qualified". מבחינת המעסיק, עובד ברמה כזו קיבל בוודאי משכורת שגבוהה מיכולתו לשלם לו, ואם בכל זאת יסכים למשכורת נמוכה יותר הוא כנראה יהיה ממורמר. במילים אחרות, אפשרויות התעסוקה הולכות ומצטמצמות גם בפני המשכילים ובעלי הניסיון. כיום המעסיקים מעדיפים להעסיק אנשים צעירים במשכורות נמוכות ועם זה לנצח במלחמה.

באחת מהחברות שלי העוסקת בתחום התיירות יש לנו קשר ישיר עם מנכ"לים רבים של בתי מלון בארץ. באחד הימים קיבלנו הודעה שבאחד המלונות ששייך לרשת גדולה שאיתה אנחנו עובדים המנכ"ל סיים את תפקידו ובמקומו הגיעה מנכ"לית צעירה. לשאלתי מאיזה מלון היא הגיעה נעניתי שהיא ניהלה ספא במלון אחר של הרשת והחליטו לקדם אותה לניהול מלון. התברר שאחד השיקולים של הרשת היה להוריד ב?40% את שכר המנכ"ל כדי לחסוך בעלויות. אך הם לא לקחו בחשבון שרמת שביעות הרצון של אורחי המלון בכל ההיבטים החלה לצלול, ולאחר שנה לכהונת המנכ"לית, כשנאלצו להתמודד עם ירידה חדה ברווחים, הבינו שהזול עלה להם ביוקר ושקבלת ההחלטות השגויה הסבה למלון נזקים כבדים.

דוגמה נוספת היא אנשים שעבדו והתמחו בתחום מסוים שכיום אין בו צורך, כמו מלטשי יהלומים, חרטים או טכנאי מעבדה לתיקון מוצרי חשמל. כשהם יוצאים ממעגל העבודה ומחפשים עבודה חדשה, הם מגלים שאף אחד לא צריך עובדים עם הכישורים הללו והם לא מצליחים למצוא עבודה חדשה בתחום שבו עסקו שנים רבות.

אדם כזה, שעבד 20-15 שנה בתחום שלו ואינו מצליח לחזור למעגל העבודה, יש לו בית, משפחה והתחייבויות כספיות לטווח ארוך, והאבטלה מבחינתו פירושה תקופת ייסורים שמשפיעה עליו באופן אישי, וכן על משפחתו ועל כל הסובבים אותו.

למרבה האירוניה, נכון להיום מרבית האנשים ממשיכים להתנהל באותם דפוסי חשיבה בחיפוש אחרי המשרה הטובה והבטוחה, כאילו שזו מציאות קיימת.

חכו, זה לא הסוף, חשוב לי להבהיר לכם שיש אופציה אחרת – היזמות הפרטית. הדרך הזו יכולה להביא אתכם לפסגת חייכם. זו לא קלישאה, אני מתכוון לכל מילה.

סיפר לי חבר, רו"ח במקצועו, שעבד בתחילת דרכו המקצועית בפירמה לראיית חשבון מהגדולות והמובילות בארץ. הוא השקיע את כל זמנו ומרצו בעבודה בפירמה, עבד קשה ואף הגדיל ראש והציע להנהלה להקים מחלקה חדשה שתעסוק בפיתוח עסקי, והיה מוכן להיות זה שינהל את ההקמה. התכנון שלו היה שהמחלקה תעניק שירותי ייעוץ עסקי ובדיקות נאותות לפירמות גדולות שרוצות להתפתח ולהתרחב אל שווקים חדשים.

באותה עת לא היו מחלקות של ייעוץ עסקי בפירמות הגדולות של רואי החשבון והמהלך הזה היה חדשני ביותר. ההצעה שלו עברה לדיונים בכמה וכמה דרגים של מנהלים עד שהגיעה התשובה מדירקטוריון החברה, שאין להם כוונה לפתוח את המחלקה הזו.

מה אתם חושבים שהוא עשה?

היו לו באותו הרגע שלוש אפשרויות פעולה:


    • להתעצבן ולהמשיך לעבוד מתוך מרמור.
    • לוותר על מה שהוא מאמין בו ולהמשיך לעבוד כרגיל.
    • ללכת על ההחלטה שנראתה לו נכונה מקצועית – להקים מחלקה כזו בכל זאת.

בסופו של דבר הוא לא התעצבן ולא ביקש שיבדקו שוב את ההצעה שלו. הוא שקל את צעדיו והחליט לעזוב את הפירמה הגדולה ולהקים פירמת ראיית חשבון משלו שמתמחה בפיתוח עסקי. לדבריו זה היה הצעד הכי טוב שהוא עשה בחיים שלו, כיוון שהיום הוא ממובילי השוק בתחום, והכול בזכות הסירוב שקיבל מדירקטוריון החברה לרעיון שלו.

יש לכם אפשרות להרוויח שכר הרבה יותר גבוה מזה שאי?פעם הייתם מקבלים כשכירים. וזו רק ההתחלה.

בדיוק בנקודת הזמן הזו, האדם מרגיש צורך עז לעשות שינוי מהותי בחייו. הקמת מיזם משלכם מאפשרת לכם לבוא לידי ביטוי ולהוציא לפועל את היכולות והיצירתיות שלכם שרק ממתינות לפרוץ, בניגוד למצב שבו אתם מוגבלים בתקרת זכוכית שהציבו מעליכם כשכירים.

והכי הכי חשוב, במיזם שלכם תוכלו להגשים את הרצונות והשאיפות שלכם, תוכלו להוכיח לעצמכם ולאחרים שאתם מסוגלים לעשות הרבה יותר ממה שעשיתם עד היום. ההוכחה תתגלם ברווחים, בעלייה ברמת החיים ובהזדהות עם החברה שהקמתם יש מאין.

חשבו לאיזו מציאות האדם הממוצע מתעורר כל בוקר. הוא קם מוקדם כדי להספיק להתארגן ולהגיע בשעה סבירה למקום העבודה, ותמיד נתקע בפפקים בדרך הלוך ובחזור.

לא רציתי לבזבז את השנים היפות ביותר בחיי רק כדי לעשות מישהו אחר עשיר יותר. אבל באותה עת כולם אמרו לי שאלה החיים, שככה כולם שורדים ושצריך להגיד תודה שיש בכלל עבודה.

אבל אלה לא היו השאיפות שלי בחיים.

האם אי פעם הרגשתם שהחיים הם יותר מאשר להגיע כל בוקר לעבודה ולשלם את חשבון החשמל, הארנונה והמשכנתא בסוף החודש, אבל אין לכם מושג מאיפה להתחיל ואיך להשיג חיים אחרים, מלאים בסיפוק והגשמה אישית?

 

יש אלטרנטיבה

דמיינו לעצמכם שאתם קמים בבוקר ביקיצה טבעית... מתי שבא לכם.

אתם עובדים מהבית, או ממשרד עם עיצוב שאתם בחרתם, והאנשים שאתם פוגשים במהלך היום הם העובדים שלכם או לקוחות שאתם שמחים לעזור להם.

רבים כבר עשו את הצעד לקראת חיים אחרים. הם חיים על פי מה שהם מאמינים בו ומרוויחים ממה שכיף להם לעשות, בסכומים פי כמה מהעבר.

איך עושים את זה?

 אנחנו במאה ה21

ובינתיים כל העולם העסקי השתנה ללא היכר. הכניסה של האינטרנט והטכנולוגיה נותנת כלים חזקים לעסקים קטנים לעשות שינוי גדול בעולם גם בלי הרבה עובדים, מצב שלא היה קיים בעבר.

האפשרות לתקשר עם הלקוחות בקלות ובמהירות פותחת את ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות עבור יזמים, שיכולים לייצר מהבית מוצרים שישפיעו בכל העולם.

מצד שני יוקר המחיה רק עולה, בד בבד עם שחיקה מתמדת בתנאים של אלה שעובדים קשה ומקבלים תגמול שלא הולם בכלל את הכישורים והמאמצים האדירים שהם עושים.

כדי להצליח ביזמות צריך להכיר את כל השלבים שיזם מתחיל צריך לעשות כדי להתקדם צעד אחר צעד אל עבר עסק עצמאי וחירות כלכלית.

 

 מהו סוד ההצלחה של יזם?

כדי להצליח בעסקים, יזם ובעל עסק צריכים ללמוד הרבה. ואם אין לכם את היכולת ללמוד מגוון נושאים החשובים להצלחת העסק, אני ממליץ לכם להישאר שכירים ואם אתם כבר בעלי עסק אז כנראה שלא תפרצו דרך.

אחד מחבריי הוא בעליו של עסק לייבוא, שיווק והתקנת מוצרים לתחום הרכב. יש לו ארבעה עובדים, הוא עובד שעות רבות והוא מרוויח יפה. הבעיה שלו היא שהדבר היחיד שמעניין אותו הוא מה המוצר הבא שהוא הולך לייבא. גאוותו הגדולה ביותר היא המוצרים היוקרתיים שהוא מוכר ושהוא הראשון שהביא אותם לארץ.

אין לו עניין ללמוד עסקים או השקעות. הוא מתכנן לעבוד קשה כל חייו, לעשות את מה שהוא אוהב ולשמור על הקיים.

בשורה התחתונה, הוא עובד במה שהוא אוהב, אבל לא עושה את מה שהוא חייב לעשות כדי להיות יזם.

אני מאמין שמה שיכול להזניק את היזם הוא המחויבות שלו ללמוד ולהרחיב אופקים במשך כל החיים.

בעולם העסקים האמיתי, האנשים שעושים את מה שהם חייבים לעשות מנצחים את אלה שעושים רק את מה שהם אוהבים לעשות. כלומר, מה שאנחנו חייבים לעשות הוא ללמוד ולחקור נושאים שאולי אנחנו לא אוהבים. אתם לא חייבים להיות מומחים גדולים בנושא הנלמד, רק לדעת מספיק כדי לדבר בשפה הזו עם מי שדרושים לכם השירותים שלהם וחוות דעתם המקצועית.

בניית וניהול עסק דורשים שליטה בכמה תחומים שונים וחשוב מאוד שתשלטו בכולם. הידע יעזור לכם להתמקד כדי להגיע ליעד שהצבתם לעצמכם.

בעל תואר שלישי במנהל עסקים, בעלים ומנכ"ל בד"ר אייל מתן, ייעוץ וליווי עסקי לעסקים href="mailto:info@eyalmatan.com" info@eyalmatan.com">rel="nofollow">info@eyalmatan.com   

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב