האם החוק הישראלי מאפשר לאדם יהודי עצמאי בעל עסק לעבוד בשבת ?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

האם החוק הישראלי מאפשר לאדם יהודי עצמאי בעל עסק לעבוד בשבת ? 

מאת    [ 27/07/2020 ]
מילים במאמר: 396   [ נצפה 1105 פעמים ]

התשובה היא - תלוי. שיטת המשטר המיושמת בישראל הנה מדינה יהודית קודם כל ורק אז דמוקרטית. ברור שעובד ואו בעל עסק שאינו יהודי יכול לעבוד בשבת, אבל הוא זכאי ליום מנוחה שבועי. מעבר לכך, החוק הישראלי עוסק במפורש על מעסיקים להעסיק יהודים בשבת. איסור עבודה בשבת על יהודי תקף גם לגבי בעל העסק ואו העצמאי, ולא רק לגבי השכיר. מדובר בעבירה של העסקת עובד יהודי בשבת ללא היתר לעשות כן, לפי הוראות סעיפים 9, 26(א) ו-27 לחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951.

הלכה למעשה, עסקים הפועלים בשבת זקוקים להיתר משר התמ"ת, זאת בהתאם לחוק שעות עבודה ומנוחה האוסר במפורש על עבודה או העבדה במנוחה שבועית ללא היתר (במידה ומדובר ביהודי ואו בישוב בעל צביון יהודי) לפי סעיף 12 לחוק זה. במלים אחרות, איסור עבודה בשבת איננו תקף רק לגבי המועסק אלא נכון אף בנוגע לבעל העסק עצמו. הסמכות להתיר לעסק מסוים לפעול בשבת נתונה לשר התמ"ת מכוח חוק שעות עבודה ומנוחה בלבד. היתר זה ניתן לבעל עסק אך ורק בהתאם להוראות חוק שעות עבודה ומנוחה, ולא מכוח אישור מהעירייה או חוקי העזר שלה. דהיינו, העירייה אינה יכולה לאשר את עבודת העסק בשבת והדבר נתון למשרד התמ"ת.

בפועל, זה תלוי באכיפה של הפקחים שאחראים על אכיפת החוק. אין מספיק פקחים מסוג גויים של שבת שתפקידם לאכוף את חוק שעות העבוה והמנוחה. במידה ונכפה על עובד יהודי לעבוד בשבת והוא אינו מעוניין בכך, דבר  הפוגע בקבלתו לעבודה או בהמשך העסקתו, הוא רשאי לסרב ואף לתבוע, בהמשך, את המעסיק. בניגוד לכך, לבעלי תפקידים מסויימים בחברת החשמל או ארגונים כגון בי חולים, יש היתר להעסיק יהודים בשבת מאחר ומדובר במפעל חיוני, חירום. תמיד יהיה מי שינסה להצדיק שהמפעל המדובר הנו מפעל חיוני או שהעובדים גויים ולכן, ניתן להעסיק אותם בשבת. כל עובד והשיקול המוסרי והדתי שלו.

יותר מזה, יש ביטוי מפתח בתחום - שמירה על הסטטוס קוו. יש מצב רצוי ויש מצב מצוי, בעיקר כשמדובר בשמירת השבת בפרהסיה. שמירה על הסטטוס קוו הנו הפתרון שנמצא לשמירה על השבת במרחב הציבורי כשמדובר בפתיחת עסקים בשבת. מדינת ישראל הנה מדינה יהודית ודמוקרטית, דבר שבא לידי ביטוי בקשר בין דת ומדינה המיושם בשיטת המשטר בישראל, בשיטת המשפט ובחוקים. עקרון הסטטוס קוו הנו אמצעי לפתרון קונפליקטים בשיטת המשפט בישראל ולמעשה, הסטטוס קוו הנו הפתרון המיושם בישראל לפתרון הקונפליקט כשמדובר בשמירת השבת, ובפרט בסוגיית העבודה בשבת. בחינת יישומו של העקרון בעת ההתמודדות עם הקונפליקט בין דת ומדינה מספק פתרון לקונפליקטים כשמדובר, למשל, בפתיחת עסקים בשבת, וביניהם מסעדות, ובהפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

 

מייקי מומחית בכתיבה מקורית של ממנים, עבודות אקדמיות וסמינריונים, פרוסמינריונים, הצעות מחקר, איתור מקורות אקדמיים, ניתוחים סטטיסטיים ותרגומים  מייל shechmonis@gmail.com 


 


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב