הפרדת החינוך הביתי מהמסגרת שמטווה משרד החינוך
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הפרדת החינוך הביתי מהמסגרת שמטווה משרד החינוך 

מאת    [ 23/01/2020 ]
מילים במאמר: 419   [ נצפה 1125 פעמים ]

בכל שנה משתתפים תלמידי בתי-הספר היסודיים והתיכוניים, בתכניות העשרה שמעבירות האוניברסיטאות השונות .

כך ,למשל, האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת תל-אביב , מכון ויצמן למדע ,אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת חיפה, והאוניברסיטה הפתוחה מעבירות תכניות לימוד והעשרה בעיקר במקצועות המדעים אשר נועדו להכשיר את התלמידים הרכים ללימודי מדעים במוסדות השונים.

מלבד התלמידים הלומדים בבתי-הספר שתחת פיקוח משרד החינוך ,לוקחים חלק בתכניות אלו גם 9,000 תלמידים שלומדים בבית על-פי תכנית לימודים שאישר משרד החינוך, ורובם אף מספיקים לרוב להוציא תואר אקדמי במהלך לימודיהם  (וכן, חלקם אף משתתף באולימפיאדות מדע כאלו ואחרות, וכן הם מסבים הרבה נחת למדינת-ישראל).

ניתן לראות כי במקום להתגאות בהישגי התלמידים אשר לומדים במסגרת "החינוך הביתי" משרד החינוך החליט לגרום להם עוול בכך שהוא מונע מהם להשתתף בתכניות העשרה שמארגנות המוסדות האקדמיים.

                                     ההחלטה של משרד החינוך

בימים האחרונים החליט משרד החינוך להחריג את התלמידים הלומדים בחינוך ביתי ולאסור עליהם להשתתף בתכניות העשרה, וכן לייצג את ישראל באולימפיאדות מדע(חשוב לציין בהקשר זה שהחלטה זו תקפה לגבי תלמידים חדשים שהצטרפו לאחרונה למסגרת "החינוך הביתי" ולא על תלמידים ותיקים).

נשאלת השאלה : מהי הסיבה לכך?

                   הסיבה של משרד החינוך להחרגת התלמידים הלומדים "בחינוך ביתי"

משרד החינוך טוען שהורים אשר בחרו מראש לחנך את תלמידיהם בבית ולא בבית-ספר צריך להתייחס אליהם כאילו הם "ותרו" על זכותם לקבל חינוך ממדינת-ישראל, ומי שהחליט לוותר על חוק חינוך חובה לא רשאי לקבל שירותים ממדינת-ישראל כגון: השתתפות במסגרת למידה חווייתית.

מדובר למעשה בהחלטה הזויה מאוד, היות והחומר הנלמד על-ידי ההורים וקרובי המשפחה האחרים נקבע ומאושר על-ידי משרד החינוך (זה לא שההורים מחליטים מראש מה ללמד את הילד ,הם נאלצים לבקש את הרשות של משרד החינוך ללמד תכנים אלו ואחרים.

בחלק הבא אסביר את תגובת האוניברסיטאות להחלטה זו.

                          ההחלטה של ראשי האוניברסיטאות

בעקבות ההחלטה החדשה החליט פורום הרקטורים של האוניברסיטאות השונות לשלוח מכתב מחאה למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבוהב בו הם דורשים לבטל החלטה הזויה זו.

הם מנמקים את הבקשה שלהם בכך שסביר להניח שמסוג זה של תלמידים יכול לצאת דור החוקרים והמדענים הבאים של מדינת-ישראל, ואסור למדינה להפלות בין אנשים רק בגלל שהם לא לומדים במערכת החינוך היסודית.

נכון לעכשיו לא התקבלה תגובה ממשרד החינוך על ביטול אפליה זו ,והם הסכימו לומר שהם מחזרים את החינוך הציבורי וברגע שתלמידים יעזבו את החינוך הביתי ויחזרו ללמוד בבתי-ספר, הם ישקלו מחדש את ביטול האיסור.

אין ספק, שצריך למצוא את הדרך לשלב תלמידים מצטיינים הלומדים במסגרת החינוך הביתי בתכניות העשרה אשר יפתחו את דור הספורטאים, מדענים, שחקנים, אשר יש להם כישרון מיוחד ,ולא ייתכן שהם לא ינצלו אותו בגלל הליך ביורוקרטיה מטופש.

 

אני בלוגר וכותב באתרים שונים כגון: "פרשן","NEWS1 "," ועוד. וכן אני בעל תואר ראשון בתקשורת מטעם האוניברסיטה הפתוחה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב