צו מאסר לחייב בפשיטת רגל - האמנם ובאיזה תנאים ?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

צו מאסר לחייב בפשיטת רגל - האמנם ובאיזה תנאים ? 

מילים במאמר: 559   [ נצפה 870 פעמים ]

 
 

פקודת פשיטת הרגל מאפשרת מחיקת חובות לחייב שאין לו האפשרות לשלם לנושים שלו את מלוא החובות שצבר.

אם בעבר מטרת הפקודה הייתה למקסם את סך החובות שהחייב יחזיר לנושיו, הרי שאין ספק שכיום, ולמעשה מאז הרפורמה בפש"ר, המטרה המרכזית של הפקודה הינה - שיקום החייב.

כתוצאה מכך, הליך פשיטת הרגל כבר לא נחשב ממזמן כ"כתם", אלא רק כהליך כלכלי לגיטימי לארגון מחדש של מצבו הכלכלי של החייב.

מדובר בהליך שנמשך על פי רוב כ- 4.5 שנים עד להפטר מלא מכל החובות שהחייב צבר טרם כניסתו להליך פש"ר.

לאור הפופולאריות העצומה שההליך צבר, שכן, "ההמון הפשוט" גילה שלא רק טייקונים יכולים לעשות "תספורת". גם הם. "הקטנים", והסטטיסטיקה מלמדת כי משנה לשנה מוגשות יותר בקשות לפשיטת רגל.

כתוצאה מרבבות מבקשי פשיטת הרגל, מערכת פשיטת הרגל עמוסה לעייפה. במצב זה, יש חייבים הנמצאים בפשיטת רגל והמנצלים עומס זה: לא מקיימים התחייבויותיהם במסגרת הליך פשיטת הרגל, ומקווים שיעבור זמן רב עד שמישהו ישים לב לכך.

הנושים  - נשחקים, מאבדים תקווה "להיפגש עם הכסף", ואם בעל התפקיד הממונה על החייב - "המנהל המיוחד" או ה"נאמן" - לא נמצא 'עם יד על הדופק' בתיק - לעיתים חייב נוכל יוצא נשכר.

יודגש, כי תנאי מרכזי לכך שכונס הנכסים הרשמי ובית המשפט יאפשרו מחיקת חובות ושיקום החייב הינו - שהחייב מתנהל בתום לב, ולא מנצל את הפקודה ע"מ להתחמק מהליכי גבייה בלבד.

תום הלב של החייב נבחן בעיקר בשני אלו:

א.         אופן יצירת החובות.

ב.         אופן התנהלות החייב לפני ותוך כדי הליך פשיטת הרגל.

התנהלות חייב בתום לב במהלך פשיטת הרגל, מחייבת אותו, בין היתר, לשתף פעולה עם המנהל המיוחד, לענות לשאלותיו, להמציא לו מסמכים חיוניים לבחינת היקף רכושו, להגיש דוחות במועדים שנקבעו, ולשלם את התשלום שנפסק כתנאי לעיכוב ההליכים.

כאמור, ישנם חייבים שמנצלים את המערכת ע"מ שלא לשלם ולו מקצת מחובותיהם.

על מנת להרתיע חייבים לנהוג בחוסר תום לב, מאפשר סעיף 179 לפקודת פשיטת הרגל מאסר בשל אי-ציות .

יודגש, כי בעבר, ועד לבג"צ פר"ח שניתן בשנת 1993,  ניתן היה לאסור חייבים שלא משלמים חובותיהם בתיקי ההוצאה לפועל. לאחר מכן בוטלה יכולת המאסר ללא חקירת יכולת, עד שזכות מאסר בגין חוב אזרחי בוטלה כליל - פרט לחוב בתיק מזונות.

בפשיטת רגל , כאמור, יכולת מאסר חייב בשל אי תשלום חובות - לא בוטלה.

נציין כי למרות סעיף החוק, בית המשפט מקמץ מאוד בסנקציה קשה זו.

בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון - "מתן צו למאסר חייב לפי סעיף 179 לפקודה הוא אמצעי חריף וקיצוני, ומשכך השימוש בו ייעשה כמוצא אחרון ותוך נקיטת משנה זהירות".

נקבע כי בית המשפט יאשר סנקציה זו רק אם השתכנע שהחייב מסוגל לקיים את חיוביו ואף על פי כן נמנע מכך בכוונה תחילה, וכן - שלא ניתן לגרום לו לבצעם בדרכים אחרות ומידתיות יותר.

כתוצאה מהגבלות אלו על יישום סנקציית המאסר, נהוג לאפשר תחילה לחייב לפרוס את החוב שהצטבר למספר תשלומים. אם עדיין אין הוא משלם החוב, יש להוכיח  את הכנסות החייב והתא המשפחתי טרם שיאושר צו מאסר.

רק אם יוכח כי יש בידי החייב את יכולת התשלום, ובכל זאת הוא נמנע מתשלום החוב שצבר, וגם לאחר שניתנה לו ההזדמנות לפרוס אותו לתשלומים, עשוי בית המשפט להגיע למסקנה כי החייב עושה דין לעצמו ומסרב לעמוד בתשלומים שנקבעו לו לקופת הכינוס, תוך הותרת הנושים בחוסר אונים.

התנהלות מעין זו תאושר כנכנסת לגדר המקרים החריגים המצדיקים מאסר חייב, כאשר תכלית המאסר אינה ענישת חייב, אלא כפייה לביצוע החלטות בית המשפט, ויינתן כנגדו צו מאסר.

עו"ד מ-1982 בעל יתרון יחודי בבנקאות כמייצג בנק בעבר. מחבר הספר "אחריות אישית בתאגיד והרמת המסך" שעניינו גביית חובות במצבים בעייתיים . מנהל פורום בנקאות באתר LAWFORUMS

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב