צעד חכם למניעת הגבלת חשבון ורישום ב- BDI
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

צעד חכם למניעת הגבלת חשבון ורישום ב- BDI 

מילים במאמר: 422   [ נצפה 1276 פעמים ]

 
 

חוק הגבלת שיקים ללא כיסוי נחקק בשנת 1981, מאחר והחזרת שיקים (ובשפה משפטית: "חילול שיקים") הפכה ל"מכת מדינה".

כידוע, חשבון מוגבל, כאשר חוללו ממנו 10 שיקים במשך שנים עשר חודשים , ובלבד שעברו לפחות חמישה עשר ימים בין סירוב השיק הראשון לסירוב השיק האחרון.

תוצאת הגבלת חשבון - כפולה:

א.         לקוח מוגבל לא יכול לפתוח חשבון בנק, ולא רשאי למשוך שיקים במשך שנה מהחשבון שהוגבל.

ב.         הגבלת החשבון גורמת לרישום שלילי ב- BDI , D&B , ודומיהם, האוגרים ומשווקים מידע כלכלי על כל אחד מאתנו, מכח חוק נתוני אשראי. רישום שלילי ב- BDI וכדו' פוגע קשות עד אנושות ביכולת לקבל אשראי בעתיד.

השנים שחלפו מאז חקיקת החוק עשו את שלהם. הציבור למד שלא "לפזר" שיקים ללא כיסוי.זה מסוכן מידי. פוגע מדי.

כיום לא רק שלא ניתן עוד לדבר על "מכת מדינה", אלא ההיפך הוא הנכון: בעלי חשבון רבים נקלעים לסיכון החמור של הגבלת חשבון, בלא כל כוונה של בעל החשבון להיות במצב זה.

אדגים: המחזיק בשיק הפקיד את השיק בניגוד למוסכם, שיק דחוי שבזמן כתיבתו לא היה ספק לבעל החשבון שיהיה כיסוי, אך נוצרו סיבות חדשות, צמצום מסגרת האשראי בין מתן השיק למועד פירעונו, ביטול חד צדדי של התנהגות מקובלת בחשבון בין הלקוח לבנק, ועוד.

הפרוצדורה הקבועה בחוק שיקים ללא כיסוי, ובתקנות שמכוחו, לצורך ביטול הגבלת החשבון, הינה - הגשת ערר בתוך עשרים ימים מיום המצאת הודעה על ההגבלה מכח החוק.

ככל שהגבלת החשבון לא מעוכבת, נגרם לבעל החשבון הנזק המיידי והחמור של רישום שלילי ב- BDI וכו', כלומר: פגיעה אנושה ביכולת עתידית של בעל החשבון לקבל אשראי.

חובה לדעת: יש דרך המצמצמת את הסיכון בהגבלת חשבון , ובהתאם מצמצמת את הסיכון לרישום שלילי ב- BDI.

הדרך המומלצת, והנקוטה במשרד הח"מ, הנה לפעול מיד עם חילול 5 שיקים: לא להמתין למכתב ההתראה בדבר הגבלת חשבון כאשר חוללו 10 שיקים.

המדובר בהליך מיוחד, אשר אינו מכח חוק ו/או תקנות שיקים ללא כיסוי , אלא יישום של הוראה האפשרית לפי החוק האזרחי הכללי, ותקנות סדר דין האזרחי.

הבנקים מנסים למנוע הליך כזה בטענות משפטיות שונות, אך מי שמתמחה בתחום יודע לתת את התשובות הראויות, ולנקוט כראוי בהליך הנכון.

כך, מיד עם חילול 5 שיקים , יש לבקש , במקרים הראויים לכך, מתן פסק דין הצהרתי שהשיקים חוללו שלא כדין ע"י הבנק, ובמקביל לבקש צו מניעה זמני האוסר על פרסום מכתב ההתראה במאגרי המידע הכלכליים למיניהם.

השיטה הוכחה כיעילה ביותר, וכמונעת נזק משמעותי ללקוחות.

ההמלצה: אל תחכו שיחזרו לכם 10 שיקים ותסתכנו בהגבלת חשבון וברישום שלילי ב- BDI. תפעלו מיד עם חילול 5 שיקים, ועשו טובה לעצמכם – תפעלו רק עם עו"ד שבאמת מתמחה בתחום.

עו"ד מ-1982 בעל יתרון יחודי בבנקאות כמייצג בנק בעבר. מחבר הספר "אחריות אישית בתאגיד והרמת המסך" שעניינו גביית חובות במצבים בעייתיים . מנהל פורום בנקאות באתר LAWFORUMS

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב