חדרי שנאים והגנה בפני קרינה אלקטרומגנטית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חדרי שנאים והגנה בפני קרינה אלקטרומגנטית 

מאת    [ 09/07/2018 ]
מילים במאמר: 402   [ נצפה 2352 פעמים ]

חדרי שנאים ובטיחות קרינה

כדי לספק לנו את החשמל שאנו צורכים , והגידול הרב ברבי קומות ומגדלים , יש צורך בחדרי שנאים שימוקמו בתוך המבנה , משיקולים כלכליים של חברת חשמל .

נושא זה , בא לידי ביטוי בהנחיות תכנוניות שהגיעו מטעם המשרד לאיכות הסביבה , אגף מניעת רעש וקרינה , בחוזר בשם :" הנחיות תכנוניות לחדרי שנאים בהיבטים של בטיחות קרינה ".

סוגיית נושא הקרינה עדיין אינה מספיק מפותחת ועדיין לא ברור מהו הנזק המוחלט ומאיזה עוצמת קרינה ותדר , הקרינה אכן מסוכנת ( אין עורערין על כך שקרינה מעל גודל מסויים מהווה סכנה , אף כאשר מדובר בקרינה בלתי מייננת ).

בעולם קיימים מספר גופים שתפקידם , או שנוצרו למען המטרה, והמטרה היא לקבוע סטנדרטים קבועים ונכונים בנושא זה. ניתן לציין כמובן את ICNIRP  , אגודה בינלאומית להגנה בפני קרינה בלתי מייננת (המשכית לIRPA )  ואת WHO , ארגון הבריאות העולמי .

בארצינו הקדושה , עדיין בנושא הקרינה בתדרים הנמוכים (ELF )  (תדר רשת החשמל שלנו ), לא אומץ שום תקן או חוק והפעילות בארץ פועלת על פי המלצות בלבד של המשרד להגנת הסביבה .

נחזור לנושא השנאים .

באופן כללי בבניין מגורים אסור להתקין שנאי שהספקו עולה על 630 KVA , וכן מותר עד 950 אמפר בלבד. כמובן גם בהמלצה זו יש חריגים ולכן , שנאי שמשמש לבניין עצמו בלבד , ההגבלה אינה חלה עליו.

את חדרי ההשנאה יש למקם רחוק ככל האפשר מחדרים המיועדים לאיכלוס ( עמדת שומר / בודק בטחוני בכניסה לחניה יכולים גם להכלל בהגדרה זו ), כאשר מומלץ להעדיף קומה נמוכה ככל האפשר מבחינה תיכנונית .

שדה מגנטי תלוי בעוצמת הזרם , לכן , צד המתח הנמוך , בו הזרם יהיה גבוה יותר , יהיה בעל שטף מגנטי חזק יותר .

כפועל יוצא , ימוקמו לוחות המתח הנמוך בחדרי ההשנאה , בצד שלא מיועד לאיכלוס ובמקרים קיצוניים אף , יש להוציא אותם מחדר ההשנאה ולמקמם במקומות אחרים .

סעיף 3.3 להנחיות התכנוניות לחדרי שנאים אומר : מסביב לחדר השנאים במרחק של עד 4 מטר מהקיר , השטח ישמש למעברים , מחסנים וכד' ולא למטרות של שהיה ממושכת כגון חדרי משחקים לילדים וכד'.

וזה הסעיף שצריך לעניין אותנו , את חדרי ההשנאה ניתן לזהות בקלות , הם משולטים ובולטים בשטח . אם נקפיד לשמור על מרחק של 4 מטר , נשמור על עצמנו . נתקלתי כבר לא במעט מסעדות / פאבים , שלפחות כמה שולחנות פשוט צמודים לקיר חדר ההשנאה ומדדתי שם עוצמות שדה מגנטי החורגות מהמותר .

המשרד להגנת הסביבה ממשיך ונותן עוד כמה המלצות להקטנת השדה המגנטי השורר מחוץ לחדר ההשנאה , ואותם ניתן למצא באתר של משרד להגנת הסביבה .

הנדסאי חשמל , בודק מתקנים חשמליים , בודק קרינה 


ומבצע בדיקות ואישורים ל "גלאים עצמאיים "


ב.ה יזמות 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב