רחל ולאה - האומנם מדויקת דמותן בעינינו?
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

רחל ולאה - האומנם מדויקת דמותן בעינינו? 

מאת    [ 31/05/2018 ]
מילים במאמר: 601   [ נצפה 1890 פעמים ]

 
 

רבים החושבים כי רחל ולאה היו נשים השונות תכלית השינוי. רחל הייתה אהבתו הגדולה של יעקב אבינו. למענה עבד 14 שנים את לבן דודו, למענה נשא את לאה אחותה לאחר שלבן הונה אותו להאמין כי היא רחל, וגם יחסו לשני בניה של רחל, יוסף ובנימין, היה עדין ורך לעומת יחסו לבניו האחרים.

זכור לכולם סיפור פגישתו של יעקב עם אחיו עשו. הפגישה התקיימה שנים רבות לאחר שיעקב ברח מביתו, מפחד נקמתו של עשו על שיעקב גזל ממנו את הבכורה. גם אז, שנים רבות לאחר אותו אירוע, עדיין פחד יעקב שמא יפגע בו עשו, ועל כן ערך את בני ביתו לפגישה בסדר מסוים, שהעיד על העדפותיו. את שפחותיו וילדיהן שם ראשונה, אחריהן מיקם את לאה וילדיה, ובסוף מחנהו מיקם את רחל ואת בנה יוסף (בראשית לג, ב). לדברי רש"י, מכאן בא הביטוי "אחרון אחרון חביב", לאמור, את החביבים עליו ביותר מיקם יעקב אחרונים, להגן עליהם מפגיעתו הרעה האפשרית של אחיו עשו.  

רחל היא האישה הענוגה שלא שרדה את לידת בנה השני בנימין, היא הדמות הרוחנית האהובה שעמדה לנגד עיניו של יעקב כל שנות חייו, והיא נחמת עם ישראל העולה לרגל לקברה.

 

אליבא דאותה תפיסה, לאה הייתה האישה הארצית, האדמתית, זו ששיתפה פעולה עם הונאת אביה לבן ונכנסה במרמה אל מיטתו של יעקב ואל חייו. לאה הייתה האישה השנואה, שחרף כל ילדיה לא זכתה באמת באהבתו של יעקב ואשר דמותה הרומנטית של אחותה רחל האפילה עליה במשך כל ימי חייה ובמהלך שלושת אלפי השנים שעברו מאז ועד עתה.

 

האומנם? כאשר אנו בוחנים את התנהגותן ואת תשוקותיהן של רחל ולאה, מצטיירת תמונה שונה מזו שצוירה כאן עד עתה.

 

על מה נלחמה לאה?  לאה נלחמה על אהבתו של יעקב, על אותו דבר-מה חמקמק רוחני שאין לו ביטוי גמור בחומר אך עוצמתו הנפשית והרוחנית רבה. באהבה זו ראתה לאה את גאולתה, ואף ה' פעל במגמה זו, ככתוב: "וירא ה' כי שנואה לאה ויפתח את רחמה" (בראשית כט, לא), כלומר, לידת ילדיה של לאה נועדה להפוך את ליבו של יעקב. ואכן, שוב ושוב ילדה לאה בן ליעקב כדי לזכות באהבתו, ככתוב: "ותקרא שמו ראובן כי אמרה כי ראה ה' בעניי כי עתה יאהבני אישי"; "כי שמע ה' כי שנואה אנכי ויתן לי גם את זה ותקרא שמו שמעון"; "הפעם ילוה אישי אלי...כי ילדתי לו שלשה בנים על כן קרא שמו לוי"; "הפעם אודה את ה' על כן קראה שמו יהודה..." (בראשית כט, לב-לה). חיים שלמים עברו על לאה במאבק על ליבו של בעלה יעקב, במאבק על אהבתו.

 

ועל מה נלחמה רחל, אחותה של לאה? רחל לא נלחמה על אהבה כי אם על בנים, ובלידתם היא ראתה את גאולתה. היא תבעה מיעקב: "הב לי בנים ואם אין מתה אנכי" (בראשית ל, א), והם היו תכלית וטעם חייה. לא מקרה הוא כי כאשר חייה של רחל היו נתונים בסכנה בעת לידתו של בנימין אמרה לה המיילדת: "אל תיראי כי גם זה לך בן" (בראשית לה, יז); גם המיילדת הייתה מודעת מאוד לכך, שלידת בנה חשובה לרחל מחייה. במובן זה, שאיפתה של רחל הייתה ארצית וקונקרטית, וברורה לחלוטין. מי שירצה יוכל לנמק זאת בכך, שרחל כבר השיגה את אהבתו של יעקב, ועל כן נלחמה על מה שאין בידה, שלא כאחותה לאה.

 

אולי היו שתי האחיות שונות, אבל לא כפי שחשבנו. ייתכן ששתיהן נלחמו על מעמדן במשפחה אך מכל מקום, בראייה המתוארת כאן לאה היא האישה הרוחנית המוצאת את טעם חייה באהבת גבר, הוא בעלה, ואילו רחל היא האישה הארצית, המוצאת את טעם חייה בבניה.

ואולי לא מקרה הוא, שעם ישראל זיהה את רחל כזו המבכה את בניה, והשאיר את אהבת האמת לגיבורים אחרים שלו בתנ"ך.  

 

 

 

 

 

 

 

תמיר דובי עורך וכותב ביוגרפיות וסיפורי חיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב