משרד הפנים, הגירה והסדרת מעמד בישראל: שדרוג מעמד הומניטרי מארעי לקבע
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

משרד הפנים, הגירה והסדרת מעמד בישראל: שדרוג מעמד הומניטרי מארעי לקבע 

מאת    [ 14/05/2018 ]
מילים במאמר: 400   [ נצפה 1541 פעמים ]

אזרחית רוסיה בשם אולגה פנתה למשרדנו בבקשה לעזרה וסיפרה את תולדותיה. לפני למעלה מ-20 שנים היא הגיעה לישראל יחד עם בנה מנישואין קודמים כאשתו של אזרח ישראלי והחלה כאן את ההליך המדורג של הסדרת מעמדה.

בתוך כך תחילה קיבלה רישיון ביקור "רגיל" מסוג ב-2, לאחר מכן רישיון ביקור עם אישור עבודה מסוג ב-1, אחר-כך רישיון לישיבת ארעי מסוג א-5. רישיון זה הוארך לאולגה מעת לעת עד שבישורת האחרונה לפני קבלת אזרחות איתרע מזלה ובעלה הישראלי נפטר.

במקום לגלות אמפתיה לאלמנה משרד הפנים ביטל את רישיון הישיבה של אולגה ודרש ממנה ומבנה לעזוב את הארץ אחרי שנים ארוכות של שהייה חוקית בישראל. רק פנייה לבית המשפט מנעה את הגירוש ואולגה והבן קיבלו מעמד הומניטרי זמני ורישיון ישיבה מסוג א-5. כפי שהסברנו במאמרים קודמים, מדינת ישראל לא בנקל מעניקה לזרים מעמד מטעמים הומניטריים. תחילה מגיעים סירובים להעביר את הדיון לוועדה הבינמשרדית לעניינים הומניטריים ולאחר מכן הוויכוח מתמקד בשאלה אם אכן הבקשות מגלות טעמים הומניטריים מיוחדים.

כך במשך שנתיים. אך בחלוף התקופה משרד הפנים לא הסכים להאריך לאולגה ולבן את רישיונותיהם – ושוב נדרשו הזרים לעתור לבית המשפט ולבקש סעד. בעקבות עתירתם בית המשפט חייב את משרד הפנים להאריך לאולגה את האשרה ההומניטרית שלה ולשדרג את מעמדו של הבן לתושב קבע. לימים בגר הבן והתגייס לצה"ל ולאחר מכן התאזרח בארץ.

אחרי 4 שנים של הארכת רישיון הישיבה הארעי (א-5) מטעמים הומניטריים, כאשר כל פעם אולגה נאלצה להתחנן שמשרד הפנים יאריך לה את אשרתה וכאשר כל חייה נטועים בישראל, אולגה ביקשה לשדרג את מעמדה מזמני לקבע. עד לאותה עת היא חיה בישראל למעלה מעשור, בנה כאמור היה אזרח ישראלי והיא החזיקה בוויזה הומניטרית ארעית במשך 4 שנים ברציפות.

אלא שבקשתה סורבה. משרד הפנים סבר שאין טעמים הומניטריים מיוחדים המצדיקים שדרוג מעמדה של אולגה מארעי לקבע.

אנחנו חשבנו אחרת והשגנו על ההחלטה באמצעות ערר פנימי. נימקנו ופירטנו את נסיבותיה של אולגה ותמכנו את הערר בשורה ארוכה של ראיות שמעידות על מרכז חיים בישראל ועל הזכות שהתגבשה לאולגה במרוצת השנים ליציבות בחיים ולמעמד של קבע בארץ.

לשמחתנו משרד הפנים שינה את החלטתו ושדרג את מעמדה של אולגה בלא צורך בתקיפה נוספת בבית הדין. כך בחלוף 4.5 שנים של רישיון ארעי הפכה אולגה לתושבת קבע בישראל.

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

 

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

 

עורך דין ארתור בלאייר, בעל משרד במתחם הבורסה ברמת גן העוסק בענייני משרד הפנים, הגירה, אשרות, עלייה מורכבת והסדרת מעמד בישראל. 03-7506474

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב