כוכב בין צלבים
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

כוכב בין צלבים 

מאת    [ 16/03/2018 ]
מילים במאמר: 810   [ נצפה 1997 פעמים ]

 
 

כמה מוזרים יכולים החיים להיות, אספר לכם אודות מכרתי חנה אברוצקי וקורותיה.

לפעמים אתה מכיר תקופה ארוכה אפילו שנים רבות חבר או מכר ואינך יודע את סיפור חייו של אותו אדם, עד שלא מתרחש אירוע יוצא דופן, כמו ספר אוו ראיון בטלוויזיה, אתה בטוח שחברך חי חיים רגילים ואינך מנחש שעברו עליו אירועים מוזרים מכל דמיון.

לי זה קרה שיום אחד התבשרתי שחברתי חנה עומדת להיפגש עם האפיפיור יוחנן פאולוס השני!, ולא זו בלבד אלא הטלוויזיה הישראלית מבקשת להצטרף לפגישה זו, ולהוסיף להתרגשות ספרה לנו שספרה "כוכב בין צלבים" המתאר את חייה, את השואה, את שנותיה במנזר בפולין, את טכס הטבלתה כנזירה מן המניין ואת האירועים חסרי התקדים עומד להתפרסם בקרוב.

בגלל שגרנו באתו רחוב, התיידדנו, והיינו ביחסים טובים, אך לא גונב לאזני מאומה על קורותיה ולא היינו מוכנים כלל לכך לאירועים  שעברה בחייה.

חנה מנדלברג-אברוצקי עברה מהפכים ואירועים שאני עצמי התקשיתי להאמין בהם בתחילה.

היא עברה את השואה בגטו היהודי בוורשה, כמו רבים מיהודי פולין, אבדה את הוריה אך בתושייה ובגבורה הצליחה לשרוד, היא מצאה מקלט במנזר נוצרי, שם בלתה את התקופה עד מפלת הגרמנים וסיום המלחמה. בגלל זריזותה ותושייתה גויסה בגיל שלוש-עשרה בלבד, במנזר למלא תפקידים שונים בשליחות המחתרת הפולנית, במסגרת זו פגשה את פרח הכמורה הצעיר, שגם עזר לה רבות, קרול ויטלה מקרקוב - היום האפיפיור יוחנן פאולוס השני. שלא שכחה והזמינה לפגישה בוותיקן בחודש דצמבר שנת 1994.

היא הרגישה כנוצרייה גמורה, ואף הושבעה כנזירה, 

 "אני ניצבת לבדי בכנסיה שקועה בעצמי ובהרהוריי, לבושה בשמלתי האפורה ומתפללת .מתפללת בעמקות וחושבת, האם באמת נושא בחובו המאורע הצפוי בעוד מספר שעות משמעות מכרעת לחיי?? מחשבות עמוקות מתרוצצות בראשי, מהי בכלל משמעות חיי? התשובה רשומה על לוח ליבי - אין צורך לחשוב יותר מדי! משמעות חיי היא כאן, במנזר, כאן ולא מקום אחר!

טקס ההשבעה צנוע אך מרגש במיוחד מגיע תורי להישבע, הכומר ווישנסקי  קורא בקול את הצהרת השבועה, ואני חוזרת אחריו מילה במילה. דמעות ששמחה מציפות את גרוני, אך אני עוצרת בעדן מלפרוץ החוצה. אחר כך קיבלתי טבעת ברזל קטנה. אני מסתכלת בה. היא פשוטה, לא זהב ולא כסף. אינה מזכירה כלל את טבעותיה של אמא. אני נחרדת. שוב אני שבויה בזיכרונות: מה לטבעותיה של אמא ולמקום זה?

בתום הטקס נתבקשתי לעזוב את אולם התפילה, לעלות אל חדרי וללבוש את שמלת הנזירה. שמי האמיתי הופקע ממני. מעתה אינני עוד "חנ'קה", כי אם "הנזירה אנה". האם באמת יפסיקו לקרוא לי "חנ'קה"? הרי חנ'קה זו אני! זה ה"אני" שלי, ה"אני" היחיד. והיום ויתרתי עליו."

ב- 20 ביולי 1945 הפכה חנ'קה מלדברגר, שבינתיים נקראה חנ'קה ליטווינסקה, להיות  "הנזירה אנה".

 וקבלה זהות נוספת, זהות שלישית ,והיא בקושי בת ארבע עשרה.

דווקא לאחר השבעתה כנזירה. מצאה את אמה, ואז החל בתוכה המאבק על זהותה שהסתיים כמו באגדות בבחירתה ביהדות ובעלייתה לארץ ישראל.

 ולסיפור המלא ובהרחבה חנה מנדלברג-אברוצקי נולדה למשפחה אמידה,  מלחמת העולם השניה עברה עליה ומשפחתה בוורשה המופגזת.

כשכבשו הגרמנים את וורשה החרימו את מחסני הענק של המשפחה ועינו את אבי המשפחה במרתפי העינויים שלהם. החיים בגטו נמשכו, אך הוקמה חומה והגטו בודד מורשה, והכנסת מזון לגטו הייתה אסורה.

הילדים היהודיים בגטו ורשה - היו גיבורים קטנים הנאבקים ברעב, במגיפות ובפחד כדי לשרוד ולהציל את משפחותיהם.

חנה מנדלברג-אברוצקי הייתה לנזירה במסדר האורסולני, ובו מצאה מחסה והצלה.

בגלל זריזותה ותושייתה גויסה בגיל שלוש-עשרה בלבד, במנזר למלא תפקידים שונים בשליחות המחתרת הפולנית, במסגרת זו פגשה את פרח הכמורה הצעיר, שגם עזר לה רבות, קרול ויטלה מקרקוב - היום האפיפיור יוחנן פאולוס השני.

"האם את מאמינה, אמי שבאמת אהיה נזירה טובה?"

את תהיי טובה, הטובה מכולן, את פשוט נולדת להיות נזירה מעולה."

"ולא אצטרך  לעבור את תקופת ה'נוביציאט' (השתלמות מיוחדת לקראת ההצטרפות למנזר)?"

ואוגיסטינה עונה: "אני כמעט בטוחה שלא, את מוכנה, את בוגרת, את מעולה"

בדרכה לבית הספר הופיע מולה אחד השליחים מגואלי הילדים היהודים ואומר לה:

?אני יודע עליך, את, שמך חנק?ה מנדלברגר, בת מאיר מקס ושרה-אלה, ויש לך אחות בשם מרישיה, ואימא שלך אלה חיה, ואת יהודייה, ואני באתי לקחת אותך אל אמא שלך?.  האם חולמת אני? האם אני שומעת היטב? האם אילו מילים מוחשיות? הרי דבריו אינם מכוונים אלי! לא אני היא הדמות שהוא מתכוון אליה."

בתחילה התכחשה לו, אך השליח הגואל לא הפסיק לפנות אליה ומסר לה מסרים מאימה הפצועה. לבסוף, חנה נענתה לאיש והגיעה אל אימה. לאחר המפגש המרגש עם אימה לא שבה למנזר. ביוני 1947 עלתה ארצה על סיפון אוניית המעפילים ?יציאת אירופה? ונקלטה היטב במדינת ישראל המתחדשת.

 

אחרית דבר.

יום אחד ואני שמעתי שבוותיקן התמנה אפיפיור חדש ממוצא פולני ושמו קרול ויטילה, הייתכן שזה הכומר החבר שלי מהמנזר?

זוהי אמת, הכומר ווטילה הוא האפיפיור יוחנן פאולוס השני. ובביקורו בארץ הם נפגשים.                                                                                                     "את נשמתי, אוהב אותך לנצח" חותם לה האפיפיור על גב תמונתו.

 

 

 

 

ישראל הרצל הרצל 73, כ"ס   טלפון: 050-9258355  ---------------------------------------------

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב