כיצד לבחור תפילין ומזוזות ומה ההבדלים
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

כיצד לבחור תפילין ומזוזות ומה ההבדלים 

מאת    [ 27/01/2018 ]
מילים במאמר: 600   [ נצפה 1603 פעמים ]

 
 

בס"ד

כיצד לבחור אילו תפילין ומזוזות לרכוש

בבואך לקנות תפילין כדאי שתדע איך להתאים לעצמך את התפילין הטובות ביותר בשבילך .

ראשית בתפילין יש המון הידורים בשמות שלא מוכרים לכולם. שכל הידור מוסיף במחיר. חשוב שנדע שלא כל תפילין ומזוזות שמצויים היום בשוק אפילו שנקראים בשמות כשרים ומהודרים הם אכן כאלה.

בראש ובראשונה כשרות התפילין והמזוזות תלויה ביראת השמים של הסופר. הלכות כתיבת ספרי תורה, תפילין ומזוזות הן רבות מאוד ואם הסופר לא בקי היטב בכל ההלכות ,הסת"ם לא רק שלא יהיו כשרים אלא יכולים אף להיות פסולים.

לדוגמה: ישנה הלכה שהסופר צריך לכוון בעת כתיבת שם ה' כוונות מיוחדות,  ואם הסופר אינו כיוון, הכתיבה אינה כשירה ואף פסולה .

דוגמא נוספת: בתי התפילין עשויים מעור בהמה טהורה ואמורים להיות ללא חורים גם אם הם סתומים, פרט זה , חורים שהין מצויים ונסתמו א"א לדעת אלא בזמן יצירת הבית וכן רצועות התפילין צריך שיהיו מעובדות ומושחרות לשם רצועות ולא לצורך אחר , דהיינו א"א לקחת עור אחר שלא עבר את כל התהליך ולהשתמש בו לסת"ם , לכן חשוב ביותר שהבית וכל השאר ייעשה בכשרות לאורך כל התהליך.

 

ישנם שני סוגי עור שמהם מיצרים את התפילין:

א. בהמה גסה - עור שנקרא בשפה מקצועית בהמה גסה שעשוי מעור של ראש של שור. בדרך כלל בתים של תפילין שמיוצרים מעור כזה הם יותר מהודרים כי הם מעור אחד לפי דרישת ההלכה וגם יותר חזקים ועמידים וגם אם הם קבלו מכה ואחד הפינות של רבוע בית התפילין נשבר אפשר לשפץ על ידי שיוף נוסף היות שיש להם מספיק עובי.

ב. בהמה דקה - עור דק ,דמוי קלף ולא מיוצר מעור אחד אלא מהדבקות של חלקי עור . תפילין אלו הם כשרות לא לכתחילה כי יש הסוברים שעור דבוק לא נחשב כעור אחד ,עור זה גם פחות עמיד ואם נפגעת פינת הרבוע שלהם א"א לתקנם ובדרך כלל בבתי תפילין כאלו לא מכניסים פרשיות מהודרות.

פרשיות מהודרות מהן ?

פרשיות הם הכתב שהסופר כותב על קלף כשר שמכניסים אותם לתוך בתי התפילין.

נחלק את הפרשיות לשלושה חלקים:

        א.        פרשיות כשרות בדיעבד –כתב לא לפי כללי ההלכה בצורת האות לכתחילה אך לא ברמה כזאת של פסילתן.

         ב.        פרשיות כשרות לכתחילה – לפי כללי ההלכה הבסיסיות בצורת האות והתגין (כתרים שעל האותיות) רק שהכתב לא כתב יפה הלכתית או שאין תוספות תגין לפי דרישת הקבלה.

         ג.         פרשיות מהודרות – הינן פרשיות בכתב יפה שנכתב עפ"י כל דרישות ההלכה והמנהג.

 

בהידור יש הרבה רמות וככל שהכתב יפה יותר כך עולה המחיר כדוגמת יצירת אומנות, בדרך כלל ככל שהכתב יותר יפה כותבים אותו על קלף יותר משובח ומכניסים אותו לבתים מהודרים. המחיר נגזר מהמכלול של הדברים. מחיר הבית של התפילין ומחירו של הדיו בו משתמש הסופר וכן זהות הסופר הינם חשובים במיוחד מאחר וככל שהסופר הינו אדם ירא שמים הבקי בדיני הסת"ם.

בכל מקרה , לאחר הכתיבה נישלח הכתב למגיה שבודק את הכתב והידורו וכן מועבר הקלף לבדיקת מחשב.

 

הידורים נוספים:

בעור בהמה גסה יש כמה תוספות של הידורים למשל פרוד מלא, הבתים של התפילין של הראש שעשוי מעור אחד מחולק לארבעה חדרים נפרדים לגמרי וכשלא מדביקים אפילו ביניהם, רק למטה נקרא פרוד מלא.

ריבוע רגל עבודת יד- כל עשיית הבית נעשית ללא סיוע חשמלי אלא בכח הנעת סיבוב הרגל שמניע מקדחה ומכונה משייפת ומכוונת את חוט הגיד של בהמה טהורה עובר בין חדר לחדר בבית התפילין של ראש.

לסיכום- מחיר התפילין ינוע בין 1,000 ש"ח ל-5,000 ש"ח ויותר וזאת תלוי באופן עשיית הבתים והרצועות והחברה שמייצרת אותם ועוד הרבה  הידורים נוספים שלא צויינו לעיל.  

אשמח לתת הדרכה אישית ומקצועית לכל פונה ולהתאים תפילין לכל דורש .

 

הרב ברק אביטל, אברך כולל בעל הסמכה מהרבנות הראשית לישראל ומומחה בדיני סת"ם. 
 מייעץ מלווה ועוסק במכירת תשמישי קדושה: 
 מזוזות, תפילין, ספרי תורה.
מעניק הכוונה, הדרכה והתאמה לרכישת המוצרים בהתאם לתקציב ולהידור המבוקש.
http://barkavital.business.site
ליצירת קשר: 052-762-1052

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב