רכישת דירת מגורים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

רכישת דירת מגורים 

מאת    [ 16/01/2018 ]
מילים במאמר: 650   [ נצפה 1276 פעמים ]

 
 

רכישת דירת מגורים

 

רכישת דירת מגורים היא אחת העסקאות הגדולות והחשובות ביותר שאדם יעשה בחייו, ולרוב, הישראלי הממוצע עושה רכישה כזו לפחות פעם אחת בכל חייו.

היות ומדובר בעסקה מורכבת מאוד, ועם סיכונים לא מועטים, במידה והדבר נעשה באופן לא יסודי ומקצועי, ולכן העצה הראשונה שלי היא להקיף את עצמכם בבעלי מקצועיים ובעלי ניסיון, אשר יוכלו לסייע לכם, ולדאוג לאינטרסים שלכם בצורה הטובה ביותר, מתווכים, שמאים, וגם עורכי דין.

את תהליך הרכישה ניתן לחלק למספר שלבים עליהם אפרט בהמשך.

השלב הראשון חיפוש נכס ובדיקה ראשונית של הנכס וסביבתו. רצוי להגיע לדירה מספר פעמים בזמנים שונים על מנת לבדוק ולראות את הנכס, האם הכל תקין ועובד כמו שצריך, אם יש פגמים נסתרים בדירה, האם המערכות השונות, מים, גז, חשמל, ומיזוג תקינים.

לא פעם לאחר המעבר פתאום מתגלה לרוכש כי יש גן ילדים רועש מתחת לחלון או בית ספר, או שיש אנטנה סלולארית הנמצאת בקירוב פיזי לדירה, ועוד.

שימו לב, ההמלצה היא לא לערוך זיכרון דברים.

זהו, החלטתם שזוהי דירת חלומותיכם, כזו שמוצאת חן בענייכם ואפילו המחיר סביר ביותר (בהנחה שאין צורך בלקיחת משכנתא), מה עכשיו?

השלב השני, שכירות שרותיו של עורך דין מקצועי ומבין עניין, לשם בירור מצב רישום הנכס, בין אם בטאבו או רמ"י, או אצל חברה משכנת, לכל מקרה יש דרך מעט שונה ופרטים נוספים אליהם עורך הדין אמור להתייחס במהלך העסקה.

נסח הטאבו הוא מעיין תעודת הזהות של הנכס, שם ניתן לברר מי הבעלים, האם יש משכנתא, האם יש עיקול או הערת אזהרה לטובת הבנק. פרטים אלו חשובים ביותר לבניית תהליך הרכישה וכל פרט שכזה דורש התייחסות מיוחדת.

השלב השלישי, בדיקת שמאי, שלב חשוב על מנת להבין מה שווי הנכס, האם יש חריגות בניה שיש להתמודד איתם, ואימות של הרישום והתאמתו לנכס בפועל ומיקומו, בדיקת תב"ע, העלולות להשפיע על מכיר הנכס, קיום חניה, ומחסנים וכל זכות אחרת הצמודה לנכס.

בשלב זה כדי גם שכור את שירותיה של חברת בדק, אשר מבצעות בדיקות של הנכס ומערוכותיו השונות, גז, מים, חשמל, תריסים, חלונות ומבנה.

השלב הרביעי, לאחר משא ומתן לגבי הסכם המכר על סעיפיו באמצעות עורך הדין, סכום העסקה, תשלומים, מסירת החזקה וכיו"ב, הגיע מועד החתימה על ההסכם ועל מסמכים נוספים כגון שטרי מכר וייפויי כח. מסמכים אלו יוחזקו בידי עורך הדין של המוכר, עד לתשלום יתרת התמורה.

השלב החמישי, הוא התשלום הראשוני אשר יוחזק בידי עורך הדין של הקונה עד רישום הערת אזהרה לטובת הרוכש, רק אז יועברו הכספים לידי המוכר או עורך דינו. הדבר אמור להתבצע תוך ימים ספורים. הערת האזהרה היא זו שתגן על הקונה מפני עיקולים ושעבודים מאוחרים יותר בזמן.

בשלב השישי עורכי הדין ידווחו על העסקה לרשויות המס בתוך שלושים יום מיום החתימה על הסכם המכר. החישוב ניתן לביצוע באמצעות מחשבוני מס רכישה ומס שבח המצויים באינטרנט.

מילה על משכנתא, במידה ואין לכם את הסכום המלא ואתם זקוקים למשכנתא מהבנק, פנו לבנק וקבלו את כל האישורים וסכום המשכנתא אותה אתם יכולים לקבל. מצב לא נעים יכול לקרות במידה והקונה נדחה על ידי הבנק לאחר החתימה על הסכם המכר ואינו יכול לעמוד בלוח התשלומים.

לוח התשלומים הוא בעצם הסכמה בין הצדדים לעסקה ויש להגיע להסכמה, אך יש לשים לב לכך שגם המוכר וגם הקונה יכולים להיות תלויים בצדדים נוספים שאינם צד לעסקה. למשל מוכר שרוכש דירה אחרת וצריך להעביר כספים עבור הנכס החדש או הקונה שתלוי באישור משכנתא או קבלת כספים ממקור אחר.

השלב האחרון הוא בעצם העברת החזקה בדירה כנגד תשלום אחרון של הקונה, אז נפגשים הצדדים בפעם האחרונה, במעמד זה גם נמסרים כל המסמכים לשם העברת הזכויות בנכס על שם הרוכש ברשויות השונות.

במעמד זה גם הצדדים יוצרים קשר עם חברות הגז, החשמל והמים לצורך העברת המנויים על שם הרוכש, אשר ישלם עבור הצריכה מאותו רגע ואילך. בפרוטוקול המסירה יירשמו קריאות המונים, ימסרו מפתחות הדירה, ומפתחות הבניין, שלט חנייה, וכיו"ב.

מהלך נוסף אשר מתבצע על ידי עורך הדין של הקונה, מתבצע לאחר מסירת החזקה בנכס, והוא רישום הנכס על שמו של הקונה, וסיום העסקה.

 

מזל טוב ובהצלחה.

ברוט שחר עורך דין ומגשר | 077-5344033 | brotlaw.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב