כיצד עושים יוגה? הדהרמה היוגית כדרך להיות בעולם
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

כיצד עושים יוגה? הדהרמה היוגית כדרך להיות בעולם 

מאת    [ 11/01/2018 ]
מילים במאמר: 639   [ נצפה 808 פעמים ]

 
 

התרגול הפיסי של היוגה המודרנית רואה בגוף שער אל נפש ורוח האדם ומציע לתלמידים לגשת, להכיר ולהתמודד עם החוויה הגופנית על שלל מופעיה וביטוייה. לדידם של היוגים, בכך יגיע בהדרגה הגוף אל מצב הבריאות המיטבי שלו, בהתחשב ביכולותיו ומגבלותיו של המתרגל, אשר עם הזמן וההתמדה ישכיל להכיר ולהבין את עצמו טוב יותר.

מורי יוגה רבים מציעים לנו ללמוד ולתרגל סדרה של תנועות גופניות המשלבות בדרך כלל נשימה, הרפיה וניקוי. הנחתם היא שביצוע נשנה של הטכניקות הגופניות יחולל שינוי שיהפוך את הגוף לחיוני, מעודן ונשגב יותר וממנו תחדור ההשפעה פנימה. ביטוי רחב לאמונה זו ניתן בכתבי היוגה מאותגרי הטנטרה, ההאתה יוגה פארדיפיקה ,(1500-1600), השיווה סאמיטה (1300-1500)  והגרנדה סאמיטה (1700 לערך) אשר ראו בגוף את השער דרכו יכול הפרט להתפתח. בטקסטים היוגיים הקדומים יותר, הבהגווד גיטא (בין 300 לפנה”ס ל 250) והיוגה סוטרות של פטנג’לי  (200-300), הדגש הוא על אימון פנימי, פסיכולוגי ונפשי ישיר והשימוש שעושים בטקסט זה מורים הממוקדים בעבודה עם הגוף הוא שימוש השלכתי וכמעט ספרותי אותו קל יחסית לעשות מעצם טבען המתומצת והרב משמעי של הסוטרות.

למרות הטקסטים המכוננים שלה, שכבודם העצום במקומם מונח, יוגה היא ביסודה מסורת פרשנית המזמינה את תלמידיה לעצור, להתבונן ולהרהר וזאת כתפיסת עולם וכדרך חיים, סוג של הרגל, אשר יחד עם מימדים של אתיקה, דבקות ולמדנות יוצר מרחב של עבודה; אימון פסיכו-מנטאלי והתנהגותי, בחירה והשקעה במתווה של שינוי עצמי ולימוד רציף. אימון זה הינו צבע מקביל, משלים או אחר של תרגול יוגי לצידו של האימון הפיזיו-מנטאלי. הוא הכוונה לעשייה לשמה, עשייה המנותקת באופן מסויים, מפירותיה ובמסגרתו מוצעות שיטות רבות ומגוונות להשפעה על הנפש והאישיות.

הסטודיו בו מתבצע אימון זה אינו חלל מעוצב ומאורגן כי אם מרחב החיים כפי שהינם, המעבדה המושלמת ללימוד, שיפור, התקדמות והצלחה. נדמה כי זהו המקום האפקטיבי ביותר, בעיקר בשל האתגר הרב והמורכב להביא את הגישה היוגית אל לב היומיום. אימון גופני איכותי ומועיל ככל שיהא, בהיוותרו מופחת הקשרים פנימיים, נוטה עם הזמן להיות מעט טכני ופחות מבואר בעוד ששפה, שיח, קשר ורגש הם מימדים תקשורתיים הנהירים לרוב בני האדם יותר. מתרגלי יוגה מנוסים וכנים יעידו כי רק מביצוען של תנוחות, נשימות ומדיטציות לא חל השינוי המשמעותי, המיוחל והיציב לו הם מייחלים. כפי שכותב המורה שלי, ד”ר ג’איידבה יוגנדרה (1929-     ), שלימד ביוגה אינסטיטיוט מומביי:  "טכניקות בלבד לא יקדמו אותנו”.

 

יסודות מרכזיים של הגישה היוגית לחיים שהם גם אימונים יישומיים:

• התמקדות בקיום המחויבויות שלנו תוך הבנה כי העשייה מופחתת האינטרסים והמניעים המסובכים ותואמת האתיקה, היא כשלעצמה מימוש רוחני נשגב. מודעות ותשומת לב כנה ככל האפשר ( Mindfulness ) למניעים כמו גם לרגשות ולצרכים המובילים את פעולותינו בעולם מתוך שאיפה לקיים כמה שיותר פעולות שאינן פרי מניעים כלשהם ולפיכך אינן יוצרות השלכות לסוגיהן (Karma), כלומר פעולות שאינן שחורות ואינן לבנות. התחשבות בהיררכיית המחויבויות המציבה את אחריותו של הפרט כלפי עצמו, שלוות נפשו ובריאותו בראש סדר העדיפויות האישי ומפחיתה מאד את יכולתם של זרעי אי הנחת ( Klesas ) להכות שורשים.

• החלטה ובחירה לפתח גישה מודעת לחיים בסיוע מאמץ מתמשך, רציף, ממוקד ויציב (Abhyasa).

• טיפוח של אי היצמדות-אובייקטיביות, הפחתת ההזדהות המוחלטת עם סיפורי החיים שלנו ושל סביבתנו  (Vairagya).

• הבנת והטמעת עיקרון הככות ( Suchness ) קבלת עצמנו והאחרים כפי שאנו תוך הפחתת מאמצים עקרים להלחם במה שאיננו יכולים לשנות.

• המרת רגשנות ברגישות וניסיון מתמיד לפעול בעדינות ותוך תשומת לב.

• שימת דגש על מצוינות תהליכית שאינה מרוכזת בפירות ובשורות תחתונות אלא בתהליכים ממוקדי התפתחות, שיפור, יצירה ולמידה מתמשכת לעומת מצוינות הישגית שבליבה תוצאות מדידות ומוחשיות שלא משנה במיוחד כיצד גובשו והושגו.

• אתיקה כמסגרת מחייבת: אי אלימות- פגיעה מכוונת, כנות-יושרה אמיצה, פשטות וצניעות, הימנעות מגניבה ומחמדנות.

• שינוי הרגלים מזיקים, התייצבות בהופכי למה שאנו רגילים ומכירים ( Tapas ). למשל: לנהוג אחרת במצב שבדרך כלל הפעיל אותנו באופן המחולל כאב ונזק.

• התמדה, מחוייבות והתמסרות ללמידה רציפה ומתמשכת על עצמנו ועל העולם למטרות התקדמות והתפתחות ( Swadhyaya ) בסיוע קריאה של טקסטים יוגיים, אנליזה עצמית, תרפיה, עזרה ממורה ועוד.

 

(מתוך הספר "הנזיר הפנימי", הוצאת "מדף ליוגה", חיפה , 2018)

טל רביד יוגה  04-8711887


www.talravid.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב