ניכוי מס במקור משכר עובד ישראלי; שבחלק מחודש עבד בארץ, ובחלק ממנו - בחו''ל
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

ניכוי מס במקור משכר עובד ישראלי; שבחלק מחודש עבד בארץ, ובחלק ממנו - בחו''ל 

מאת    [ 14/04/2008 ]
מילים במאמר: 385   [ נצפה 2363 פעמים ]

 
 
"כללי מס הכנסה להכנסה מעבודה בחוץ לארץ, התשמ"ב-1982" קובעים, בסעיף 2(א) בהם, בסיפה בו, כי "לגבי עובד שמשכורת חוץ שולמה לו בשל עבודה של פחות מ-12 חודשים באותה שנת מס, תחולק כל אחת מתקרות ההכנסה שבסעיף קטן (א) ב-12 והתוצאה תוכפל במספר החודשים שבשלהם שולמה המשכורת".

ב"פקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961", בסעיף ההגדרות בה - מוגדר "חודש"

כ - "חודש - לרבות חלק ממנו". אנו מציינים בזה, כי ב"תקנות מס הכנסה ומס מעסיקים (ניכוי ממשכורת ומשכר עבודה), התשנ"ג-1993" יש אזכור בדבר עבודה בחלק מחודש.

השאלה היא:

עובד יצא לחוץ לארץ או חזר מחוץ לארץ במסגרת עבודתו, במהלכה של השנה, ביום מסוים של חודש מסוים; מכאן, שחלק מן החודש הזה הוא שהה ועבד בארץ, ושחלק מן החודש הזה הוא שהה ועבד בחוץ לארץ - האם בחודש שיצא בו, או בחודש שחזר בו, כאמור, יש לחלק את השכר לשניים [לשכר בארץ, ולשכר בחוץ לארץ], לצורך חישוב ניכוי מס הכנסה במקור משכרו של עובד זה; או, שמא, לצורך חישוב ניכוי המס האמור, רשאי המעביד לחשב את ניכוי מס הכנסה במקור לחודש תמים: או, על פי הכללים הנוהגים לגבי הארץ; או, על פי הכללים הנוהגים לגבי חוץ לארץ ?


יניב גבריאל משיב:

על מעביד כאמור לנהוג כלהלן:

על שהיית העובד בארץ ועבודתו בה
בשל אותו חלק מן החודש, שבו שהה העובד בארץ ועבד בה - יש לנכות מס הכנסה במקור משכרו, לפי הכללים, הנקובים בתקנה 3(ג) ל"תקנות הניכויים ממשכורת"(2).

כפועל יוצא מכך, וכהמשך ישיר של הנאמר עד כה - יש לראות במעביד זה בבחינת מעביד, המשלם "שכר עבודה" ל"עובד יומי"; ומעביד זה מחויב לנכות משכר עובדו זה מס הכנסה כמפורט ב"תוספת ב" [כלומר: כל אחת מהתקרות תחולק ב-25 ימים בחודש ותוכפל במספר ימי העסקתו בפועל בארץ באותו החודש].


על שהיית העובד בחוץ לארץ ועבודתו שם
בשל אותו חלק מן החודש, שבו שהה העובד בחוץ לארץ ועבד שם - יש לנכות מס הכנסה במקור משכרו, לפי הכללים, הנקובים בתקנה 2(א) ל"כללי מס הכנסה החלים על הכנסה מעבודה בחוץ לארץ" [כלומר: כל אחת מהתקרות תחולק, אף היא, ב-25 ימים בחודש ותוכפל במספר ימי העסקתו בפועל בחוץ לארץ באותו החודש].

מודגש בזה, כי על אף שהכללים בדבר הכנסה מעבודה בחוץ לארץ מגדירים, כי בשנה ישנם 12 חודשים, הרי הדרך היחידה ליישב את הסתירה, בין שתי התקנות, היא לוודא, כי המכנה לחישוב בסיס המס יהיה משותף [כלומר: חודש יהיה של 25 ימים ושנה תהיה של 300 ימים, כפי המפורט ב"תקנות הניכויים ממשכורת"].
יניב גבריאל, הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה.

יניב גבריאל,משמש כמנהל וכבעלים של המכללה למיסים ולחשבונאות.

פרטים נוספים בטלפון (רב קווי) 1-700-700-088 או בכתובת המכללה : http://www.taxcollege.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב