האהבה והקשריה החברתיים במשפחה ובהורות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

האהבה והקשריה החברתיים במשפחה ובהורות 

מאת    [ 03/10/2017 ]
מילים במאמר: 450   [ נצפה 740 פעמים ]

 
 

 דימויים של נשים וגברים על תפקידםבזוגיות הוא אחת הבעיות המרכזיות, דימויי הנשים בעיני עצמן הלקוחים מחשיבה ישנה יחסית מעכבים חשיבה חדשה, נשים לא מעטות  יכולות ומעדיפות לנהל את המשפחה לבדן וחשות שמעורבות הגבר מחלישה אותן.

בעבר היה מקובל שהיזמה לתחילת יחסים זוגיים היא בידי הגבר, יכולתה של האישה היתה ביופיה ובכישוריה התקשורתיים. בעולם המודרני חלק מהתקשורת הקשורה באהבה נמצאת ביזמת הנשים. בשלב המעבר מזוגיות ללידת ילדים הנשים בולטות ומשפיעות יותר מהגברים. הן ביחס לארגון הקן. והן ביכולת לבטא אהבה לילדים בגלוי, לשים לב לבריאותם, לתקשר עם המוסדות והחברים. 

הדעות שקשורות לדימויים כאלו גורמות לכך שמצבי מצוקה משפחתיים מסוגים שונים מתנהלים פחות טוב כשנשים אינן חזקות ביכולתן להכיל כפי שמצופה מהן. חלק מהמצבים אפשריים יותר להכלה בשניים ובעזרת המשפחה המורחבת, זו האחרונה מתקשה לעתים לסייע. 

התפתחות משפחתית דרושה לרוב המשפחות לפי דרך חייהן. התפתחות היא מצב שהתבגרות הילדים בין אם במעבר לבית ספר יסודי או בצרכים של גיל ההתבגרות דורשת שינוי בנהלי ההתנהגות, בכללים ובסדרים. התפתחות פרושה התאמת ההתנהגות של ההורים לצרכים משתנים של הילדים כולל שיתוף הילדים בתהליך במידה הראויה. מקצת מהרקע לקושי לשנות את חלוקת התפקידים הוא נטיית בני האדם להעברה בין דורית ללא מודעות לכך. המודלים של בית ההורים (הסבים והסבתות) חזקים לעתים מההיגיון הפשוט ומהצורך בשינוי. קשיים אחרים הם התנגדות לשנות הרגלי חלוקת תפקידים בין בני הזוג  כאשר המשפחה גדלה, הילדים עוברים שלבי התבגרות והיחסים בינהם משפיעים זה על זה יותר מיכולת ההורים להבין.

הצורך בשינוי חלוקת התפקידים קשור במבני האישית של הילדים, בשייכותם לג'נדר או במצבים שאם המשפחה אינה חזקה בלקיחת סמכות. תקשורת טובה בין בני הזוג יכולה לעזור בשלבים שבהם האב נחוץ לילדים וחסר בנוכחותו כדוגמה חיובית לבנים. מובן שלא תמיד קל לאם להבין את בנותיה ולאב לשמש דוגמה לבניו, לעתים הדברים הפוכים. חשוב להבין שגם דימוי מסוג זה מעכב התפתחות משפחתית.

סגנון הקשר הזוגי של ההורים משפיע על סגנון התקשורת והקרבה בין הילדים. זהו נושא שאינו מדובר משום שאינו ניתן לתכנון או להכונה אך מוטב להיות מודעים לו. לא פעם קשר הדוק ואנטנסיבי בין ההורים גורם לילדים לחוש מבודדים. כאשר נמצאים שני ילדים לפחות במסגרת החיים בבית הם יכולים להעזר זה בזה ולעתים הקרבה בינהם מקלה על ההתמודדות עם קרבת ההורים שאינה מתאימה להם או מפתחת בינהם קרבה איכותית וטובה. בעיות מסוג זה הולכות ומתגברות כאשר אחד הילדים יוצא לשרות צבאי או עוזב את הבית מסיבות אחרות. הדבר עלול להקשות על התמודדות הילד שנשאר בבית. מודעות הורים לשלב כזה הכרחית.

לפנינו מספר נושאים שהדרכה הורית קצרת טווח יכולה להקל על התמודדות איתם, כגון: הבנת תהליכים הקשורים בהתפתחות משפחתית לפני ששלבי השינוי מתרחשים. השפעת הקשר בין ההורים על הילדים, חלוקת תפקידים שאינה רק על רקע פונקציונלי, הבנת הרקע למבנה משפחתי שהולך ומתקבע לפני השלבים הסופיים וכן הכנת הורים למודל הורות אישי כולל ביטויי אהבה, פיתוח אינטלקטואלי וסמכות,

 

סמדר נבו. אם לשלוש בנות, זוגה של. מדריכת הורים ובוגרת מסטר בחינוך. למדה במכון מעגלים, מאמינה שמפגשי ההנחיה מיועדים לגלות את הסמוי בדינמיקה בין בני המשפחה, ולזמן שינוי מעצים לכולם.


http://mishpahot.blogspot.co.il/2014/12/blog-post_31.html


smadar.nevo@gmail.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב