יוגה נגד שחיקה: צמצום פערים חברתיים וכלכליים, שלום פנימי וחיים שקטים בסיוע גישה ייחודית משנה מציאות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

יוגה נגד שחיקה: צמצום פערים חברתיים וכלכליים, שלום פנימי וחיים שקטים בסיוע גישה ייחודית משנה מציאות 

מאת    [ 02/10/2017 ]
מילים במאמר: 834   [ נצפה 543 פעמים ]

 
 

יוגה שהיא ביסודה גישה לחיים ופילוסופיה אישית חברתית וכלכלית יישומית ומעשית, מסתייעת בקשת רחבה של שיטות זמינות ופתוחות לשמירה על הבריאות הגופנית והנפשית. בליבה של שיטה מדעית ותיקה, עתיקה ומבוססת זו, ההבנה כי השקטתה של הנפש והרגעתה של האישיות היא המפתח לשיפור. ואכן, באמצעות הגוף, המחשבה, התודעה והנשימה מבקשים תלמיד היוגה להשיג שלווה ושלום בתוך עצמם;  המפתח לבריאות, גמישות והתמודדות עם אתגרי החיים.

בעוד שפעילויות מבריאות, מחדשות ומשקמות נתפסות כיוקרתיות למדי ובוודאי כאלו המצריכות זמן, כסף ומשאבים וההנחה היא שבריאות ואמצעים חומריים קשורים וכרוכים זה בזה, הרי ששימוש ביוגה יכול להפוך את המשוואה. כשאני אומר שימוש ביוגה אני מתכוון להבנתה ויישומה של תפיסת חיים זו ושילובה-הבאתה אל החיים הרגילים, האישיים, הכלכליים והמקצועיים שלנו לצד שימוש בטכניקות הרבות שהיא מציעה לשמירה על הבריאות ולהקלה על מצוקה וסבל. שילוב בין גישה, אורח חיים, פעילות גופנית, שעות פנאי ומודעות היא הנוסחא של היוגה אותה ניתן ללמוד בקלות ובמהירות ולהתחיל ליישם כבר מההתחלה.

הבחירה ביוגה היא בחירה מעשית בחיים אחרים. רבים מביעים ביקורת בכל הנוגע לאורח החיים התובעני והתזזיתי במסגרתו אנו בראש ובראשונה שחקנים כלכליים המייצרים הכנסה תוך עמל ומאמץ שוחק רק כדי להוציא אותה אחר כך לטובת מה שאנו משוכנעים כי היא טובתנו. היעדים הכלכליים (=צמיחה, התקדמות, עלייה בתל"ג וכדומה) עולים כל הזמן ואנו צריכים לעבוד עוד ועוד כדי להדביק את הפער ולא להשאר מאחור. בעבור השחקנים הכלכליים הגדולים ובראשם הממשלה אנו בראש ובראשונה צרכנים האמורים להניע את גלגלי המשק באמצעות הזרמת ביקושים מתמשכת (=צריכה, קניות) כמו גם את גלגלי שוק ההון (באמצעות חסכונותינו הפנסיוניים המופנים לשם בכדי למנף חברות שיציעו לנו עוד ועוד מוצרים שיטביעו אותנו עמוק יותר בתוך מעגל משעבד) ואת שוק התעסוקה הממשלתי והציבורי אשר המיסים שלנו ממנים ואשר רבה בו הבזבזנות שהרי לא כל מי שמתשכר ממנו תורם בהכרח לרווחתנו.

יוגה וצמצום פערים (חברתיים, כלכליים, מגדריים) הם בעיניי מושגים נרדפים. זאת מהטעמים הבאים:

א. יוגה כאימון גופני-נפשי היא אפשרות מצוינת לשיפור מצב הבריאות ואיכות החיים באמצעות פעילות פיסית שאינה מצריכה ציוד ייחודי, ביגוד תואם, השקעה כספית, נסיעה-ניידות ועלויות נוספות. בכך היא קוראת תיגר על תרבות הספורט בחברה הקפיטליסטית שהינה עוד מוצר צריכה ראוותני; חדרי כושר יוקרתיים, אולמות התעמלות חדשניים, תחרויות ומרתונים ברחבי הארץ והעולם, אופניים מפוארים, ציוד ספורטיבי יקר, מזונות בריאות- תוספים, צורך בזמן רב ועוד שלל מאפיינים מסחריים בולטים. יוגה גופנית, לעומת זאת, אפשר ללמוד לבד  (או לאחר מספר שיעורים מצומצם עם מורה) , לעשות בכל מקום, בבית, בחיק הטבע, בגינה הציבורית, בכל זמן שמתאפשר ומתפנה לצד ולנוכח מחויבויות החיים של אנשים רגילים ובמתינות. יחד עם הליכה בעצימות בינונית היא כל מה שאדם צריך כדי ליהנות מפעילות גופנית בריאה ואפקטיבית.

ב. האימון הגופני-נפשי ביוגה יחד עם שינוי אורח החיים והגישה אליהם, מסייע בהתמודדות עם קשיים בריאותיים מגוונים. בכך הופך המתרגל היוגי לתלוי פחות באחרים ובמיוחד לתלוי פחות במערכות הבריאות, בציוד רפואי, בתרופות ובחסדיהם של רופאים ומרפאים, שאינם רואים תמיד את המטופל לנגד עיניהם ולא אחת אף מונעים ממוטיבציה כלכלית ולא בהכרח בריאותית.

ג. בעוד שספורט מעייף ומוציא כוח, יוגה מטעינה בכוח ובאנרגיה ומפתחת עמידות, איתנות, סבלנות וחיוניות אותם אנו חסרים כל כך בעולמנו ושאת העדרם אנו חווים היטב במרחב הציבורי והכלכלי-חברתי.

ד. יוגה באופן בו אני מבין אותה היא אמצעי להבעת תפיסת עולם באמצעות גישה ופעולה, תנועה ונשימה. תרגילי היוגה, כשהם נערכים ומונחים ברוח זו, מבוצעים במתינות, בעדינות, ברכות ובנועם – ערכים וחוויות שאנו משוועים אליהם בעולם התחרותי, התזזיתי והתכופות תוקפני בו אנו חיים. כשאנו לומדים ומלמדים יוגה בגישה זו אנחנו מביאים את העדינות, הרכות, החיוניות וההתחשבות אל עולמנו ואל עולמם של אנשים שלא אחת חסרים חוויות ותחושות אלה בחייהם.

ד. יוגה היא הזדמנות להכרות עצמית, לקבלה עצמית ולפיתוח שביעות רצון מהחיים כפי שהם (באמצעות יצירת חוויות נעימות) – עוד מקבץ ערכים שאיננו בנמצא בארסנל המודרני המקדש עבודה מאומצת, צעירות, רזון, יופי, ממון, בריאות אמפירית והצלחה מכומתת.

ה. יוגה מסייעת למצוא משמעות, ערך הישרדותי נחוץ ובסיסי בתוך מציאות שאין לנו תמיד שליטה והשפעה עליה ושיכולות הבחירה שלנו בה הן לא אחת מצומצמות למדי.

ו. יוגה כותבת שפה לא מילולית מאחדת. בסיוע מפגש חוויתי שתחילתו בהתוודעות אל הגוף על מגרעותיו וחולשותיו והמשכו בעבודה השלכתית מן הגוף אל הנפש, האישיות והעצמי; אנו יכולים להבחין במכנה המשותף האנושי ולהבין ביתר קלות את המכניזם של האחר והשונה, של החלש והמוחלש, של המבוגר והחולה, של המודר ושל המוזר וגם של מי שמוגדר כאויב.

 האימון ביוגה הוא לפיכך הזדמנות מצוינת להשתחרר ולשחרר מעט ממעגלי קושי יומיומיים והוא יוצר עבורנו מרחב זמין וחופשי של הרגשה טובה, מידה של אופטימיות וחיוניות ובמילים אחרות: בריאות.

יוגה כפעולה ממשית של אקטיביזם חברתי כאשר היא מועברת ליחידים רגישים ולקבוצות רגישות בקהילה ובחברה וכאקט סימבולי כאשר היא מיושמת, מבוצעת ומתורגלת ע"י שוחריה.

השיטה הכלכלית החברתית המקובלת במרבית מדינות העולם מעבירה את האחריות באופן כמעט מלא מהרשויות אל הפרט; אולם איננו יכולים לבטוח בממשלה שתדאג לנו למזון נקי ולאוויר טהור, שתסייע לנו לטפח שלווה, רוגע ושקט נפשי. אנו הופכים להיות צרכנים שעובדים קשה רק כדי לסדר לעצמנו משהו מזכויותינו הטבעיות וזאת באמצעות רכישה של פעילויות פנאי, חופשות, טיפולים, שיקויים ועוד. כך אנו רק מגבירים את מעגל הלחץ והמאמץ שמחייב אותנו לעבוד קשה כל השנה רק כדי לממן חופשה מרגיעה בסופה ובילויים וטיפולים במהלכה. יוגה כאימון גופני, כאורח חיים וכגישה לחיים מציעה אלטרנטיבה שמאפשרת להפחית את התלות במענגים ומבריאים מלאכותיים באמצעות הקטנת הביקוש-צמצום הצריכה ושיבוש ההנחות הכלכליות המקובלות.

מתמחה בהוראת יוגה כגישה לחיים וכפילוסופיה יישומית


054-4639953

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב