תנאי הזיכוי ממס לתושבי אזור באר שבע והנגב
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תנאי הזיכוי ממס לתושבי אזור באר שבע והנגב 

מאת    [ 13/04/2008 ]
מילים במאמר: 373   [ נצפה 2873 פעמים ]

 
 

תיקון פקודת מס הכנסה מס' 125, התשס"א-2001, שעניינו תוספת סעיף 11ב לפקודה: "זיכוי ממס לתושבי באר שבע והנגב בשנות המס 2001 עד 2003"(1) - נכנס לתוקף ב-1.7.2001.

בהוראת מעבר לשנת 2001 בעניין הנדון(2) נקבעה תקרת הכנסה של 83,750 ש"ח מהכנסתו של יחיד, אשר הופקה במהלך שנת המס, אשר בענייניה יש זיכוי ממס בשיעור %15.

השאלות הן:

1. אם אפשר לזהות הכנסה, והיא הופקה לפני 30.6.2001, וסך הכנסתו השנתית של הנישום נמוכה מסך התקרה - האם אפשר לנצל את הזיכוי גם בעבור ההכנסה שהופקה לפני 30.6.2001 ?

2. בהקצנה: נניח, שכל ההכנסה הופקה לפני 30.6.2001, והיא מתחת לסך התקרה - האם יחול הזיכוי האמור ?


יניב גבריאל משיב:

בתיקון 125(1) ל"פקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961" [להלן - "הפקודה"] הוסף סעיף 11ב, המעניק לתושבי אזור באר שבע והנגב זיכוי ממס, בשנות המס 2001 עד 2003, בשיעורים שבין %5 לבין %25.

לפיכך: יחיד, שמקום מגוריו הקבוע הוא באזור באר שבע והנגב, ושהיה תושב אזור באר שבע והנגב במשך כל שנת המס - יהיה זכאי לזיכוי ממס, בשנת המס 2002, עד לתקרת "הכנסה חייבת" בסך 123,000 ש"ח.

במסגרת תיקון 126 לפקודה(2), שונה סעיף 11ב האמור ונקבעה בו "הוראת מעבר" לשנת המס 2001.

כפועל יוצא מכך, נדחה יישומו של סעיף 11ב ל-1 ביולי 2001, והונמכה בו תקרת "ההכנסה החייבת" בשנת המס 2001 ל83,750 ש"ח (במקום: 167,500 ש"ח).

הזיכוי ממס חל על "הכנסה חייבת" ממקורות ההכנסה האלה:


    •  עסק או משלח-יד - לפי סעיף 2(1) לפקודה
    •  הכנסת עבודה - לפי סעיף 2(2) לפקודה
    •  גימלאות - לפי סעיף 2(5) לפקודה
    •  חקלאות - לפי סעיף 2(8) לפקודה
    •  מקורות אחרים - לפי סעיף 2(10) לפקודה
    •  רווח הון, בשל נכס המצוי באזור באר שבע והנגב

מי שזכאי לזיכוי ממס, לפי הוראות אלה דלעיל; וכן מי שזכאי לזיכוי ממס לפי הוראה אחרת בשל היותו תושב אזור באר שבע והנגב - יהיה זכאי רק לאחד משני הזיכויים הללו בלבד, לפי הגבוה שביניהם.

מי שהיה לתושב אזור באר שבע והנגב, לא במלוא שנת המס אלא אך במהלכה, יהיה זכאי לזיכוי ממס באופן יחסי לתקופת תושבותו באזור זה, ובלבד שהתגורר באזור זה 12 חודשים רצופים לפחות.

על אף האמור בסעיף 11ב לפקודה, כפי שנוסח לפני תיקון 126 לפקודה - יחיד לא יהיה זכאי לזיכוי ממס בתקופה שבין 1.1.2001 לבין 30.6.2001(2).

כפועל יוצא מכך, וכהמשך ישיר של הנאמר עד כה - אי אפשר "לנצל את הזיכוי גם בעבור הכנסה שהופקה לפני 30.6.2001"(3).

(*) הפניית המשיב:

מכתב מס הכנסה מס' 1653501, שפירסמה המחלקה לניכויים ומילוות ביום 1 במאי 2001.

יניב גבריאל, הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה.

יניב גבריאל,משמש כמנהל וכבעלים של המכללה למיסים ולחשבונאות.

פרטים נוספים בטלפון (רב קווי) 1-700-700-088 או בכתובת המכללה : http://www.taxcollege.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב