לשון הרע- הצד השלילי של חופש הביטוי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

לשון הרע- הצד השלילי של חופש הביטוי 

מאת    [ 07/09/2017 ]
מילים במאמר: 564   [ נצפה 1391 פעמים ]

 
 

כל כך קל להוציא מילה מהפה, כל מה שצריך לעשות הוא פשוט לפתוח אותו, לשחרר את הלשון והמילה יוצאת. ברגע שהיא שם, בחוץ, היא חופשייה לעשות ככל העולה על רוחה, לגרום להנאה, לאושר, לחיוך, לבהלה וגם לעצב גדול ולמבוכה רבה ובעוד שכבר אמרו רבים וטובים לפנינו כי ללשון יש כוח להשחית ושחיים ומוות בידה, הרי שהיום, יותר מאי פעם, אנו עדים לקלות שבה מלבינים פני אדם ברבים, שתוקפים אישיות מוכרת או סתם אדם שחושב אחרת מאיתנו ברחבי האינטרנט ושמנצלים את העוצמה של הרשתות החברתיות ושל מדיות תקשורת ההמונים למיניהן על מנת להשתלח, להעליב ולגרום אפילו נזקים משמעותיים, מבחינה כלכלית, חברתית ונפשית מבלי לחשוב מה הם עושים ולמה הם עלולים לגרום!! בשל כל אלו קבע המחוקק בחוק "איסור לשון הרע התשכ"ה-1965", בסעיף הראשון לחוק, כי אסור "להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצדם" וזוהי עבירה שלצידה לא רק סנקציה כלכלית אלא גם פלילית ועל מנת לחזק את הצורך בעיגון כבודו של האדם נקבע גם בחוק יסוד "כבוד האדם וחירותו התשנ"ב-1992" סעיף 2 המדגיש כי "אין פוגעים בחייו, בגופו, או בכבודו של אדם באשר הוא אדם"

 

כיצד נדע אם מה שנאמר עלול להיחשב כלשון הרע?

אמרה ידועה מאוד ביהדות, המשויכת להלל, אומרת כי "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" והדבר בא להגיד שגם בכל הנוגע למילים ולדברים שנאמרים צריך לחשוב היטב האם אנחנו היינו רוצים לשמוע לגבינו את מה שאנו אומרים לגבי אחרים. אם התשובה היא כן, יכול להיות שלא מדובר בלשון הרע ויכול להיות שכן אבל אם ברור לנו שלא היינו רוצים להיות בצד השומע או הנחשף לדברים, הרי שכדאי שנתאפק ונחריש ונחכה שיהיו לנו עדויות מהימנות או הוכחות להאשמות שלנו. החוק מאוד ברור בנושא ומדגיש כי כל דבר שיש בו משום פגיעה באחר, השמתו ללעג או ניסיון לפגוע בו בדרך אחרת עלול להוות עילת תביעת דיבה לאותו נפגע.

 

האם יש הבדל בין אמירה הנאמרת בפורום מצומצם או בארבע עיניים לבין אמירה הנאמרת בפומבי ולעין כל?

רובנו הגדול מתנהל, כמעט לאורך כל חייו, במסגרות ורבאליות, הדורשות מאיתנו לחשוב, לדבר, להגיב ולהיות תקשורתיים ומעלינו ניצבים תמיד חירות הפרט וחופש הביטוי שהם מבשרה של הדמוקרטיה וחלק בלתי נפרד מזכויות האדם האוניברסאליות הבסיסיות, כך שלא כל דבר שנגיד או שנעשה כלפי אחר מיד יגרום לנו לשלם קנסות, פיצויים או להיכנס למאסר. מצד שני, יאמר לכם כל עו"ד לשון הרע המתמחה בתביעות נזיקין מעין אלו, לצד חופש הביטוי עומדים גם הזכות לחיים בכבוד וחופש העיסוק והוצאת לשון הרע במקרים רבים פוגעת בשניהם.

כל כך פשוט היום להעלות פוסט באינטרנט, ברשת החברתית פייסבוק, אפילו תוך כדי ראיון או התנצחות באולפן טלוויזיה ולגרום לנזק משמעותי לצד השני מבחינת מוניטין, מבחינת פרנסה ומבחינת חזקת החפות, המגיעה לכל אדם ולכן אמירה פומבית תמיד תהא חריפה וחזקה יותר מאמירה הנאמרת בארבע עיניים או בפורום מצומצם וסגור.

 

למה חייבים עו"ד לשון הרע במקרה של תביעה?

בכל מקרה בו אדם חש נפגע בצורה משמעותית עקב אמירה או פרסום שהסבו לו נזק או, לחילופין, בכל מקרה בו אדם אמר או כתב משהו והוא חושש שכעת יגישו נגדו תביעת לשון הרע, מומלץ להקדים ולפנות לעו"ד מומחה לנושא זה מכיוון שלא תמיד מה שנראה לנו כדיבה או כלשון הרע הם אכן כאלו בעיני החוק ובית המשפט וישנן הגנות המחזקות את חופש הביטוי על פני לשון הרע וחבל להשקיע בתביעה שלא תתקבל או להתגונן בצורה לא נכונה ולספוג פיצויים כבדים או, למצער, את שנת המאסר הקבועה בחוק.

 

לעוד מידע בתחום ראו גם: עו"ד גישור גירושין

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב