יתרונותיה של הדרכת הורים והקדמת התענינות בתחום להיוצרות בעיה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

יתרונותיה של הדרכת הורים והקדמת התענינות בתחום להיוצרות בעיה 

מאת    [ 06/08/2017 ]
מילים במאמר: 407   [ נצפה 2134 פעמים ]

 
 

 

 

אחת הדעות הרווחות בין פסיכולוגים ומטפלי משפחות היא שרוב האנשים יכולים ליצור משפחות בריאות ומתפקדות אם הם חוו זאת כילדים. מובן שמאחר שהדוגמה היחידה של זוג הורים המקימים משפחה היא הוריהם קשה שיהיו מודעים לאפשרויות מגוונות, בודאי כל עוד לא נתקלו בבעיות שהגישה שהם נוקטים בה יוצרת.

יש לפחות שתי קבוצות של הורים היוצאות מכלל זה, אנשים שחוו תפקוד לא תקין של הוריהם ומודעים לצורך שלהם ושל המשפחה הצעירה שהם מקימים להיות מודעים לסגנון ההורות שלהם, ואנשים המאמינים בצורך בהדרכת הורים עוד לפני שהתעוררו קשיים בתפקוד של ילדיהם. בקבוצה הראשונה פעמים רבות נעשה התיקון דרך ריאקציה ופעמים אחרות מתוך מחשבה רבה באלו אזורים צפויים לי או לבן / בת הזוג כהורה כשלים ומיעוט מודעות.

לגבי הקבוצה המאמינה בצורך בהדרכת הורים ככל שהדרכת הורים נעשית תחום נפוץ יותר ויותר כך עולה המודעות לאפשרות להעזר בה, העצות כשעולות שאלות אינן נשארות בתחומי החברה הטובה שיש לה ילדים גדולים יחסית או הסבתות. ערכן הייחודי של הדרכות הורים בין אם הן קבוצתיות או אישיות טמון באפשרות לאנונימיות, מי שהבין שטעה יכול להיות משוחרר יחסית מרגשות אשם הן משום שבידיו ההחלטה אם להמשיך לקבל הדרכה והן משום שהיחסים עם מדריכת הורים הם מקצועיים בלבד. למדריכת ההורים אין הכרות קודמת עם אישיותו של ההורה או הרקע המשפחתי שלו. גם כאשר היא מקבלת מידע הנחוץ לעבודת ההדרכה היא ניטראלית ביחס לפוטנציאל התפקוד של הזוג כהורים וחלק חשוב מתפקידה הוא להביא לביטוי את יכולתם במיטבה ולעודד אותם, להראות את החיובי שבמצב ולשמור על האופטימיות עניין חשוב כשלעצמו.

כל הגישות מכוונות לטיפוח משפחה עם יכולת לאינטימיות, לנורמות ברורות לאוירה נעימה וחיובית. מובן שאין עדיין לאיש את המפתח לקונפליקטים של אמהות המרגישות חוסר איזון בין דרישות מקום העבודה שלהן לצרכים של ילדיהן. או בין הקושי להתקדם מקצועית ולפתח קרירה ובמקביל לאפשר לילדיהן את הערך המוסף של זמן פנוי של הורה. זהו קונפליקט קשה במיוחד כשאחד הילדים או יותר מתקשה בלימודים, צריך עזרה בהתארגנות בגלל קשיי קשב וריכוז או עזרה בתחום החברתי. קונפליקטים כאלו נעשים במהרה רקע למתחים בין בני הזוג. הדרכת הורים יכולה לסייע רק בקידום אסטרטגיות להעזר במשפחה המורחבת או לעודד גברים הזקוקים לרוב ליותר שעות עבודה להבין שהצורך לצמצם את שעות עבודתם הוא זמני.

 "האם ניתן להקדים ולהכין הורים למשברים הצפויים להם לפי הכרות עם שלבים משבריים בהתפתחות ילדים או שבמידע תאורטי קשה להעזר במצבים משבריים"?

מובן שהתשובה על שאלה זו היא אישית. אך הכרות עם גישות שונות להדרכת הורים בשלבים מוקדמים של הורות יכולה להקל. 

 

סמדר נבו. מאמינה שמשפחות שומרות על תפקידים קבועים של בני המשפחה. מפגשי ההנחיה מיועדים לגלות את הסמוי מבני המשפחה. הבנת העמדות והתפקידים מזמנת שינוי אפשרי.


הבנת העמדות והתפקידים מזמנת שינוי אפשרי.


במפגש עם משפחות יש השתתפות פעילה שלי, http://mishpahot.blogspot.co.il/2014/12/blog-post_31.html


 


ליצירת קשר 0544893772


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב