מיסוי דמי נסיעות למרצים, מתנדבים ועובדים שנוסעים בתפקיד
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

מיסוי דמי נסיעות למרצים, מתנדבים ועובדים שנוסעים בתפקיד 

מאת    [ 13/04/2008 ]
מילים במאמר: 413   [ נצפה 2491 פעמים ]

 
 
להלן - מובאות שאלות הקשורות לדמי נסיעות המשולמים ע"י האוניברסיטה.

1. "קצובת נסיעות", שמקבל עובד האוניברסיטה, היא שכר לכל דבר ועניין, והיא מופיעה בתלוש השכר. השאלה: האם נכון הדבר ?

2. מרצה-אורח בא לאוניברסיטה למתן הרצאה אחת ויחידה; והתשלום, שמשלמת לו האוניברסיטה על הוצאות הנסיעה שלו, הכרוכות בבואו להרצות ובלכתו אחר הרצאתו, הוא חלק משכר הרצאתו. השאלה: האם נכון הדבר ?

3. מרצה או אורח מופיע באוניברסיטה, ואינו מקבל תמורה על זאת; אך הוא מבקש, שתשלם לו האוניברסיטה את הוצאות נסיעתו (הלוך ושוב) הכרוכה בעניינו זה. השאלה: מה דינן של הוצאות נסיעה אלה ?

4. מועסקים אצלנו, דרך קבע, מתנדבים בעיסוקים אחדים. "מתנדבים" - כתיאורם זה: אינם מקבלים שכר על העסקתם. אנו מבקשים לשלם להם את הוצאות נסיעתם מביתם אל מקום עיסוקם וממנו אל ביתם. השאלה: מה דינן של הוצאות הנסיעה הללו של המתנדבים ?

5. עובדים משלנו נוסעים בזמן עבודתם במסגרת תפקידם [למשל: נסיעה אל בית המכס לצורך ביול חוזים; נסיעה אל פורום נשיאי האוניברסיטה; וכו']. השאלה: האם נכון הוא, כי הוצאות על נסיעות אלה הן הוצאות בייצור הכנסה והן מהוות "הוצאה מוכרת" של האוניברסיטה ?


יניב גבריאל משיב:

התשובה על פניית השואלים מובאת כאן בכפיפות לעובדות הכלולות בפנייה.

-------------------------------------

ככלל - סעיף 2(2) ל"פקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961" [להלן - "הפקודה"] קובע את הכינוי "הכנסת עבודה", בין היתר, להכנסות אלה:

"השתכרות או רווח מעבודה: כל טובת הנאה או קצובה שניתנו לעובד ממעבידו; ... אך למעט תשלומים כאמור המותרים לעובד כהוצאה;...".

[ההדגשה שלי - י' ג']


כפועל יוצא מכך, וכהמשך ישיר של הנאמר עד כה - כל סכום שמקבל עובד, בתור עובד, ובכללו: קצובת נסיעות, הוא בבחינת "הכנסת עבודה".

-----------------------------------------

עם זאת: סכומים, אשר שולמו לעובד, שאת התועלת העיקרית מהם מפיק המעביד, אינם נחשבים להכנסת עבודתו של העובד לפי סעיף 2(2) לפקודה (כגון סכומים למטרה אלה: אש"ל; נסיעות לחוץ לארץ; שיחות טלפון ממקום המגורים; רכישת בגדי עבודה; השתלמויות מקצועיות; לינה; שכירת דירה באזור פיתוח), וינהג המעביד בעניינם בכפיפות לכללים ולהוראות שבתקנות, לפי אחת מהחלופות האלה:

חלופה א':

התשלומים לא יחויבו במס כלל.

חלופה ב':

מחד - התשלומים יחויבו במס במלואם; ומאידך - התשלומים יותרו לעובד כהוצאה, במלואם.

------------------------------------

מינואר 2001 ואילך: עובד, שהוגדר "תושב חוץ זכאי", ששהותו בישראל או באזור והעסקתו מותרות על פי דין, ושאינו "מומחה חוץ" - זכאי ל-2.25 נקודות זיכוי, מהחודש הראשון לעבודתו בישראל.

כפועל יוצא מכך, הוחלט - שכל החזר של הוצאות, וביניהן קצובת נסיעות, יהיו חייבות מס(*).

(*) הפניות המשיב:
א. מכתב מס' 1629201, שפירסה המחלקה לניכויים שבנציבות מס הכנסה ביום 21.1.2001.

ב. חוזר מס הכנסה מס' 5/2001 - [ניכויים, משפטית], מיום 8 במאי 2001.
יניב גבריאל, הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה.

יניב גבריאל,משמש כמנהל וכבעלים של המכללה למיסים ולחשבונאות.

פרטים נוספים בטלפון (רב קווי) 1-700-700-088 או בכתובת המכללה : http://www.taxcollege.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב