הרישום, הדיווח והמיסוי של אוכל ומגורים שניתנים לעובדי פנימייה
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

הרישום, הדיווח והמיסוי של אוכל ומגורים שניתנים לעובדי פנימייה 

מאת    [ 13/04/2008 ]
מילים במאמר: 334   [ נצפה 1686 פעמים ]

 
 
העובדים - מורים ומדריכים - בפנימיית ילדים, אוכלים וגרים במוסדות הפנימייה.

השאלות הן:

1. כיצד יש לנהוג - מהיבט מס ערך מוסף ומהיבט מס הכנסה - באוכל ובמגורים, אשר מקבלים העובדים בפנימייה; וזאת, בהקשר של הדיווחים לשלטונות המסים ושל הרישומים בספרי החברה ?

2. האם יש לחייב את העובדים ב"שווי" האוכל והמגורים; ואם יש לחייב כאמור - מה הוא הסכום שנקבע לכך ?

3. כיצד לשייך את ה"שווי" לעובד מסוים; ומה הדין בעובד, שבעניינו אי אפשר להוכיח את שיוך השווי (באוכל ובמגורים) ?

4. האם שלטונות מס הערך מוסף ושלטונות מס הכנסה הוציאו נוהל כתוב בעניין הנדון ?


יניב גבריאל משיב:


היבטי מס הכנסה

ככלל - אספקת ארוחות ומגורים לעובדים היא "טובת הנאה", אשר יש לחייבה במס.

כאשר "טובת הנאה" זו ניתנת לייחוס לעובד מסוים, או לעובדים מסוימים - יש לחייבו / לחייבם במס הכנסה כפי שמחייבים "הכנסת עבודה"(1).

כדי לקבוע את שוויה של "טובה ההנאה" הזו, יש לבחון את שוויה למקבל (קרי: לעובד), או עלותה לנותן (קרי: למעביד) - לפי הגבוה שביניהם; והכול - בניכוי השתתפותו של העובד ב"טובת ההנאה" האמורה(2).

מעביד, שאינו יכול לייחס "טובת הנאה" זו לעובד מסוים, או לעובדים מסוימים, והוא מבקש לראות את "ההוצאה עודפת" בעניין הנדון בבחינת "הכנסת עבודה" - רשאי לעשות כן ב"זקיפה בכוח". ביצוע "זקיפה בכוח" ייאפשר למעביד לדרוש, ולקבל, היתר לנכות את ההוצאה(4).

היבטי מס ערך מוסף

מס תשומות - שחויב בו עוסק בשל עובדו (לרבות אדם שיש לו חלק בבעלות העסק או שהוא אחד ממנהליו, משום שסופקו לו ארוחות ומגורים - ניתן לניכוי רק אם התשומה נמכרה לעובד ואם המכירה כלולה בדו"ח התקופתי של העוסק(5).

לשם הפישוט: במקום חיוב העובד במס עסקאות, רשאי המעביד שלא לנכות את מס התשומות בעניינן של תשומות הקשורות, במישרין ובעקיפין, באספקת ארוחות ומגורים לעובדיו.

הפניות המשיב:

(1) סעיף 2(2) ל"פקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961" [להלן - "הפקודה"].

(2) תקנה 8(א) ל"תקנות מס הכנסה ומס מעסיקים (ניכוי ממשכורת ומשכר עבודה ותשלום מס מעסיקים), התשנ"ג-1993"; לעובדי בתי מלון - ראה הסכם עבודה קיבוצי.

(3) סעיף 181ב לפקודה.

(4) סעיף 181ב(ב) לפקודה.

(5) תקנה 15א ל"תקנות מס ערך מוסף, התשל"ו-1976".

יניב גבריאל, הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה.

יניב גבריאל,משמש כמנהל וכבעלים של המכללה למיסים ולחשבונאות.

פרטים נוספים בטלפון (רב קווי) 1-700-700-088 או בכתובת המכללה : http://www.taxcollege.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב