היבטי מס הכנסה ומע''מ על תשלום שנטען שהוא ''פיצויי פיטורים''
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

היבטי מס הכנסה ומע''מ על תשלום שנטען שהוא ''פיצויי פיטורים'' 

מאת    [ 13/04/2008 ]
מילים במאמר: 450   [ נצפה 2737 פעמים ]

 
 

נישום עובד כגנן של מושב זה שנים, והוא מקבל את התמורה לעבודתו זו כנגד נתינת חשבונית למושב. הנישום תבע, בהקשרן של הכנסותיו מעבודות הגינון, לשלם לו הוצאות, שהיו לו בעניין במהלך אותן שנים.

לאחרונה - הפסיקה אגודת המושב את עבודתו; ולאור פסיקת בית דין לעבודה היא מכירה בעובדה, שלאורך השנים התקיימו יחסי עובד-מעביד בינה לבין הנישום למרות הוצאת חשבונית חודשית.

האגודה מוכנה לשלם לנישום פיצויי פיטורים, אולם היא דורשת בתמורה חשבונית מס על הסכום שישולם לו.

השאלות הן:

1. האם אפשר לטעון, שפיצויי הפיטורים האלה פטורים ממס מכוח סעיף 9 ל"פקודת מס הכנסה [נוסח חדש], התשכ"א-1960" [להלן - "הפקודה"] ?

2. האם חייב הנישום להוציא חשבונית בגין סכום פיצויי הפיטורים שישולם לו ולמוסרה לאגודה ?

3. אם התשובה על השאלה מס' 1 לעיל היא חיובית - האם אין שלטונות מס הכנסה יכולים לשלול את כל ההוצאות, אשר אותן תבע הנישום, ואשר היו לו במהלך השנים, בטענה שמדובר בהוצאות, שהוצאו ביצירת הכנסה, שמקורה סעיף 2(2) לפקודה, ושאינן מוכרות ?


יניב גבריאל משיב:

התשובה על פניית השואלים מובאת כאן בכפיפות לעובדות הכלולות בפנייה.

------------------------------------

היבטי מס הכנסה

ככלל - הזכאות לקבלת פטור ממס על מענק פרישה לפי סעיף 9(7א) ל"פקודת מס הכנסה [נוסח חדש], התשכ"א-1961" [להלן - "הפקודה"] שמורה רק לאדם, שבינו לבין המשלם את מענק הפרישה מתקיימים יחסי עובד ומעביד(1).

המעביד יהא זכאי לנכות הוצאה בשל מענק פרישה רק באותה שנת מס, שבה היא שולמה לעובד(2).

מודגש בזה - כי התשלומים, ששולמו לעובד שאינו שכיר, לא יותרו בניכוי; שכן, לא נתקיימו יחסי עובד ומעביד(3).

לטעמי: טענת פקיד השומה לשלילת הוצאות למפרע אינה בת-תוקף משפטי של ממש, משום שעל פי סעיף 6 לפקודה - החיוב במס, לכל שנת מס, מוטל בנפרד. מודגש בזה, כי מחלוקת כאמור, שבין פקיד השומה לבין הנישום, יכול שתיסוב לפי סעיף 145 לפקודה רק לגבי השנים "הפתוחות" בלבד.

היבטי מס ערך מוסף

ככלל - סעיף 24 ל"חוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975" [להלן - "החוק"] קובע, כי במתן שירות חל החיוב במס ערך מוסף עם נתינת השירות.

עם זאת, בנתינת שירות בחלקים - יש שוני בהוראות; ואלה ההוראות, כאשר השירות ניתן בחלקים: אם ניתן השירות בחלקים, יחול החיוב במס ערך מוסף: על כל חלק שניתן; ואם מדובר בשירות, שנתינתו מתמשכת ואי אפשר להפריד בין חלקיו, יחול החיוב במס ערך מוסף: עם גמר מתן השירות.

ככלל - סעיף 46(א) לחוק קובע, כי חשבונית מס תוצא בתוך 14 ימים מיום החיוב במס גם אם לא נתקבלה התמורה.

עם זאת, תקנה 7 ל"תקנות מס ערך מוסף, התשל"ו-1976" קובעת, כי אצל עוסקים מסוימים, וביניהם: אגרונום ואדריכל, יחול חיוב במס עם קבלת התמורה, וחשבונית מס תוצא, לפי סעיף 46(א) לחוק, בתוך 7 ימים מיום החיוב במס.

הפניות המשיב:

(1) עמוד ג/20 בקובץ הפרשנות לפקודת מס הכנסה ("החבק").

(2) סעיף 18(א) לפקודה.

(3) עמוד ג/28.2 בקובץ הפרשנות לפקודת מס הכנסה ("החבק").

חשב שכר בכיר

יניב גבריאל, עו"ד ויוע"מ הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה. קורס חשבי שכר בכירים במחיר מבצע !!! רק 3,600 ש"ח כולל מע"מ, דמי הרשמה וספר מבחנים ותרגילים בשווי 500 ש"ח (במקום : 4,200 ש"ח). לפרטים חייגו למכללה למיסים ולחשבונאות 1-700-700-088

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב