מהו תסקיר עובדת סוציאלית וכיצד משמש התסקיר לצורך קביעת משמורת הקטינים הסדרי ראיה ומזונות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהו תסקיר עובדת סוציאלית וכיצד משמש התסקיר לצורך קביעת משמורת הקטינים הסדרי ראיה ומזונות 

מאת    [ 29/04/2017 ]
מילים במאמר: 683   [ נצפה 2479 פעמים ]

 
 

 מהו תסקיר עו"ס  וכיצד משמש התסקיר לצורך קביעת משמורת הקטינים הסדרי ראיה ומזונות

כאשר בני זוג מתגרשים הרי שלעיתים קרובות בני הזוג חלוקים ואינם מצליחים להגיע בכוחות עצמם להסכמות בדבר הסדרי הראיה או משמורת הילדים.

במצב זה נדרש בית המשפט לענייני משפחה להכריע בשאלות אלו:

השיקול העיקרי על פי פסיקת בית המשפט לענייני משפחה הנו  מעל הכל טובת הילד.

על מנת לאמוד את טובת הילד ואת צרכיו משתמש בית המשפט בחוות דעת של עובדים סוציאליים לסדרי דין.

עובד סוציאלי ממונה בצו בית משפט ובצו בית משפט בלבד.  בהתאם לחוק מוקנות לעובדים הסוציאלים  סמכויות רחבות ביותר שהנפוצות ביניהן מעוגנות בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962. 

המחוקק הישראלי נתן סמכויות נרחבות ביותר לעובד/ת סוציאלי/ת במצבי קיצון.
עו"ס-פקיד/ת הסעד רשאי לחקור ולהיכנס לכל מקום בו מצוי קטין, ורשאי הוא במצבי חירום להוציא את הקטין ממשמורת האחראי עליו לתקופה מוגבלת אם הוא חושב שקימת סכנה מהותית לקטין כל זאת בטרם מתן צו שיפוטי.

מכאן ברור מדוע תסקיר עובד/ת סוציאלי/ת יכול להיות תהליך מפחיד עבור אחד מבני הזוג המתגרשים או
עבור שניהם והדבר נגזר מסמכויותין של פקיד הסעד.

מניסיונו של הח"מ הרי  שמדובר בתהליך שבו מרגישים שני בני הזוג , שנכנסים להם  לקרביים, הסיבה לכך נעוצה שבהתהליך זה נשאלים בני הזוג  שאלות רבות על חיים המשותפים וישנו חשש לבצע טעויות, לתת רושם מוטעה  ומתקיים  החשש  שהצד השני (ההורה השני) ישחיר אותך מול פקיד הסעד-העובד/ת הסוציאלי .

פקידי הסעד  מיומנים ומנוסים בעבודתם ומכירים את  הבעיות השכיחות ויודעים לכאורה להתמודד עם רובם והדברים נבחנים  על ידם לכאורה   באופן אובייקטיבי  ומקצועי, אולם קיימות חזקות שונות בחוק כגון: חזקת הגיל הרך והשלכות אילו ומהחזקות השונות נגזרים גם משמורת הקטינים, מזונות הילדים, והסדרי הראיה, בעוד שיש לציין כי למשפחה אחת ממונה שופט/ת אחד/ת.   

 חשוב לציין , שלמרות שהעו"ס הינם אנשי מקצוע טובים  (וחשוב באופן בסיסי ביותר להתייחס אליהם בכל הכבוד הראוי גם אם לפעמים יש לכם טענות מוצדקות  כלפיהם) עובד סוציאלי ממוצע במדינת ישראל עובד בעומס ממוצע שהוא למעלה מפי 3 מהתקנים הממומלצים.

כך למשל ההמליצות הן לעובד סוציאלי ממוצע לטפל בהיקף של 50 משפחות בשנה,  בעוד שבפועל עובד סוציאלי לסדרי דין ממוצע במדינת ישראל יטפל ב-170 תיקים לשנה -  כלומר  פי 3.5 עומס מהעו"ס המומלץ.

סוגית חקירת פקיד הסעד על תסקירו נדונה בבית המשפט העליון ופסק דין שניתן ע"י כב' השופט י' עמית:

בעמ 4746/13 פלונית נ' עו"ס לחוק הנוער המחלקה לשירותים חברתיים לב העיר למשפחה בעיריית ת"א
 

תסקיר של פקיד סעד אינו בגדר עדות או עדות מומחה; הדברים הנכתבים בתסקיר אינם מבוססים בהכרח על מידע העומד בתנאי הקבילות; דרך המלך היא לשמוע את טענות הצדדים בעקבות הגשת התסקיר; במקרים בהם פקיד הסעד נחקר היקף החקירה נגזר ממעמדו המיוחד של פקיד סעד; ביהמ"ש רשאי, בנסיבות מסוימות, לאפשר חקירה של גורם שהעביר מידע לפקיד הסעד; שיקול הדעת הסופי לגבי משקל התסקיר וההכרעה בעניינו של הקטין לעולם מסור לביהמ"ש.

"... אחד מתפקידיו של פקיד הסעד, כידו הארוכה של ביהמ"ש, להניח בפני ביהמ"ש תמונה כוללת אודות מצבו של הקטין. לשם כך, פקיד הסעד אמור לאסוף וללקט מידע מגורמים שונים המכירים את הקטין ובני המשפחה, כמו גורמי חינוך ורווחה, בני משפחה, מורים, רופאים, מכרים ושכנים, מעבידים, מוסדות ציבור וכל גורם אחר אשר פקיד הסעד סבור כי יש ברשותו מידע רלוונטי שיכול לתרום לתמונה הכוללת. תפקיד פקיד הסעד הוא לרכז את המידע מהגורמים השונים, ולהניחו בפני ביהמ"ש בצירוף המלצה."

במאמר נוסף אתייחס לסוגיה:  דרכי עריכת תסקיר העו"ס ותוצאותיו.

בקצרה ולפני שנרחיב במקום אחר נוכל לומר שלתסקיר העו"ס תפקיד חשוב מאד בקביעת הסדרי ראיה, וכאשר מתבצעת הפרה שלהם. בנוסף תסקירי עו"ס יכולים להיות מוגשים גם בשלבים מאוחרים יותר, כאשר הקטינים מתבגרים או כאשר הפרה של הסדרי הראיה על ידי האב או על ידי האם.

חשוב לומר שאין לראות בכתוב לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או אחר ו/או חוות דעת ו/או מצג, אלא מתן מידע כללי וחוות דעת אישית.
כל פעולה שתתבצע על סמך המידע האמור היא על אחריות הפועל בלבד. ומומלץ לפנות לעורך דין גירושין על מנת לקבל ייעוץ אישי המתאים למקרה שלך.

 

 

ליאור לב: עו"ד העוסק בדיני משפחה, הסדרי ראיה והפרתם, משמורת ילדים, משמורת משותפת, גירושין, גישור גירושין, הוצל"פ ופשיטות רגל. ניתן ליצור קשר דחוף בטלפון:  055-6694325 (שירות בכל הארץ)


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב