מס הכנסה לשכירים - החזרים והטבות
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

מס הכנסה לשכירים - החזרים והטבות 

מאת    [ 24/04/2017 ]
מילים במאמר: 587   [ נצפה 2627 פעמים ]

 
 

מס הכנסה לשכירים - החזרים והטבות

 1.     פתח דבר

 

מאמר זה נכתב לאור הידע המקצועי שנצבר לפיו שכירים רבים בחברות, בארגונים ובעסקים שונים, אינם מודעים למלוא זכויותיהם במס הכנסה, כך שכספים רבים המגיעים להם נותרים בידי שלטונות המס.

 חלק מאתנו שהיה בעבר שכיר מכיר היטב את אורח החיים של שכיר, אשר עסוק בעבודתו מבוקר עד ערב, במשימות שהוטלו עליו בחברה, בניהול צוות העובדים שלו, בהשגת מכירות נוספות, בניהול הפרויקט שעליו הוא מופקד וכו'. בסוף כל חודש קבלנו את תלוש השכר והמשכורת הועברה לבנק, בסוף שנה קבלנו טופס 106 והמסודרים שבנינו תייקו אותו בקלסר. מעבר לכך לא בדקנו אם מגיעות לנו זכויות נוספות בגין: תרומות, תואר אקדמי, נישואין בחלק של השנה, נטולי יכולת, ליקויי למידה, השקעה בחיפושי נפט והשקעה בסרטים ועוד.

 מה ניתן לעשות?

 מס הכנסה מאפשר לשכירים לקבל את מלוא זכויותיהם בדרך של הגשת דין וחשבון מקוצר לשנת המס הנקרא דוח שכיר טופס 135. דוח כאמור מוגש לאחר תום שנת המס וההחזר מתקבל רטרואקטיבית לשנת המס שהסתיימה.

2.      הטבות שבגינן ניתן לקבל החזר מס

 חלק מההטבות ניתן לקבל במשכורת באופן שוטף במידה והמסמכים יוגשו לחשב/ת השכר בחברה וחלקם תלויי אישור שנתי. להלן סקירה חלקית של ההטבות:

2.1     תרומות

עפ"י סעיף 46 רשאי נישום לקבל זיכוי ממס הכנסה בשל תרומות למוסד ציבורי שאושר לעניין זה ולקרן לאומית. הזיכוי מהמס ניתן בשיעור של 35% מסכום התרומות המוכרות ששולם בפועל העולה על סכום מינימלי של כ-200 ש"ח וקטן מסכום מקסימלי כפי שיקבע ואינו עולה על 30% מההכנסה החייבת.

 לדוגמא תשלום לבית הכנסת המוכר לפי סעיף 46 כאמור, בגין כסא לחגים, סך של 1,000 ש"ח, לפי כך כ-800 ש"ח יוכרו לצורך הזיכוי שהוא 800*35% שהם 280 ש"ח.

2.2     נקודות זיכוי לתואר אקדמי

סטודנט שיסיים לימודיו עד לסוף שנת 2018, בהתאם להוראת שעה יהיה זכאי לנקודת זיכוי אחת, בשנת המס שלאחר שנת סיום התואר או בשנת המס שלאחריה, לפי בחירתו. שווי נקודת זיכוי לשנת 2016 הינו 2,592 ש"ח לשנה.

2.3     נקודות זיכוי למי שהיה נשוי בחלק מהשנה

עפ"י סעיף 41, מי שהיה נשוי בחלק השנה מגיע לו חלק יחסי של נקודות הזיכוי להם היה זכאי בתקופה שבה לא היה נשוי, בתוספת החלק היחסי של נקודות הזיכוי להן היה זכאי בתקופה היה נשוי.

2.4     נטולי יכולת

עפ"י סעיף 44 הנישום יהיה זכאי לזיכוי מהמס בגובה 35% מהסכומים ששילם, העולים על 12.5% מהכנסתו החייבת ועד לתקרה הקבועה בחוק. הזיכוי מותנה כאמור בתקרת הכנסה של נטול היכולת ובן זוגו.

2.5     נקודות זיכוי לליקויי למידה

עפ"י סעיף 45 מגיעות שתי נקודות זיכוי בשל כל ילד לקוי למידה המוגדר כילד עם עיכוב התפתחותי בשל לקות למידה חמורה ואשר הוחלט על-ידי ועדת השמה להפנותו לאחת מהמסגרות הבאות: גן לחינוך מיוחד, בית ספר לחינוך מיוחד, כיתה לחינוך מיוחד בבית ספר לחינוך רגיל (לא כיתה מקדמת או משלבת), "מסלול 07" (תגבור בלימודים) בתיכון (כיתות ט' - י"ב).

2.6     נקודות זיכוי לחיילים משוחררים

חיילים המשתחררים משירות חובה ומסיימי שירות לאומי-אזרחי זכאים לנקודות זיכוי במס הכנסה במשך 36 חודשים לאחר השחרור.

2.7     השקעה בסרט בישראל

מפיק, משקיע או בעל יחידה בשותפות נסחרת שהשקיע כספים בשותפות המפיקה או משקיעה בסרט ישראלי, יהיה זכאי בתנאים מסויימים לניכוי כל גובה ההשקעה מהכנסתו החייבת. התקנות הינן בתוקף עד לסוף שנת 2018.

2.8     השקעה בחיפושי נפט

מחזיק ביחידה בשותפות לחיפושי נפט הנסחרת בבורסה בתל אביב, יהיה זכאי לניכוי מהכנסתו בגובה ההשקעה ביחידה זאת בין אם רכש אותה בבורסה ובין אם רכש אותה בהנפקה. סכום הניכוי יהיה עפ"י דוח של השותף המנהל ולא יותר מהסכום ששילם הרוכש.

 מאמר זה הינו תמצית מידע בלבד ואינו מהווה כל תחליף לחוות דעת.

שקד | אביבי ושות' | רואי חשבון


נתניה, האומנות 6 אזה"ת פולג, מיקוד 4250440


שקד: 054-7607780


david.shaked424@gmail.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב