תנאי הפטור ממס הכנסה, המוקנה למוסד ציבורי לפי הפקודה
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

תנאי הפטור ממס הכנסה, המוקנה למוסד ציבורי לפי הפקודה 

מאת    [ 09/04/2008 ]
מילים במאמר: 417   [ נצפה 1702 פעמים ]

 
 

למרכז קהילתי שהוא מלכ"ר [להלן - "מלכ"ר"] - מקורות המימון לפעולותיו הם רשות מקומית ועריכת אירועים שונים במסגרת הקהילה.

המלכ"ר מבקש לקיים במבנה שלו חוג של שומרי משקל.

החברה המארגנת את החוג תשלם למלכ"ר סכום חודשי, קבוע מראש, בגין הפעילות הזו במבנה.

המלכ"ר ישתמש בכסף האמור - שיתקבל - למטרותיו במסגרת פעילותו למען הקהילה.

השאלות הן:

1. מה הן ההשלכות של האמור לעיל, מבחינת מס הכנסה, על המלכ"ר ?

2. האם התקבול, שיתקבל מפעילותו של החוג, יהיה חייב במס -

3. האם התקבול האמור עלול לפגוע במעמדו של המלכ"ר כ"מלכ"ר" ?


יניב גבריאל משיב:

ככלל - הפטור מתשלום מס הכנסה, הנתון ל"מוסד ציבורי" כמובא בסעיף 9(2) ל"פקודת מס הכנסה [נוסח חדש] התשכ"א-1961" [להלן - "הפקודה"], חל על ארבעה סוגי נישומים: רשות מקומית, מפעל הפיס, קופת גמל ומוסד ציבורי - אשר הכנסתם אינה מעסק.

על פי סעיף 9(2) לפקודה - "מוסד ציבורי", הוא, בין השאר, כתיאור הזה:

"חבר-בני-אדם של שבעה לפחות שרוב חבריו אינם קרובים זה לזה, או הקדש שמרבית נאמניו אינם קרובים זה לזה, הקיימים ופועלים למטרה ציבורית ונכסיהם והכנסותיהם משמשים להשגת המטרה הציבורית בלבד...".

[ההדגשה שלי - י' ג']

כפועל יוצא מכך, וכהמשך ישיר של הנאמר עד כה - כדי להיכנס לגדרי הסעיף, יש צורך, בין השאר, בקיומם של כל הרכיבים, אשר לקמן, בהצבר:


    •  הכנסת "המוסד הציבורי" אינה מופקת מעסק שהוא עוסק בו.
    •  "המוסד הציבורי" פועל למען השגת המטרה הציבורית שלו.
    •  נכסיו והכנסותיו של "המוסד הציבורי" ישמשו להשגת המטרה הציבורית הזו בלבד.

לטעמי: כל עוד פעילות "המוסד הציבורי" בעניינו של "חוג שומרי המשקל" היא עקיפה ושולית ואינה עולה לכדי עסק(1); וכן, כל עוד נכסיו  והכנסותיו של "המוסד הציבורי" משמשים באופן ממשי וישיר, ולא בהצהרת כוונות בעלמא, להשגת המטרה הציבורית(2) - אין לשלול, מן "המוסד הציבורי", את הפטור ממס שבסעיף 9(2) לפקודה.

קבלת התמורה בסכומים לשיעורין - יש בהן, כדי להשפיע על קביעת סכום ההכנסה; וזאת, משום שסעיף 8ב' לפקודה קובע, כי הכנסות מהשכרת נכסי דלא ניידי לפי סעיף 2(6) לפקודה, יחושב על בסיס מזומנים.

עם זאת: קבלת התמורה בסכומים לשיעורין - אין בה, כדי להשפיע על הזכאות לקבלת הפטור ממס שבסעיף 9(2) לפקודה, משום שמקור ההכנסה נותר בעינו(3).

הפניות :

(1) פסק הדין עמ"ה 22/78, "אגודת ידידי האוניברסיטה העברית בע"מ" נגד פקיד שומה [פד"א י' 123]; פסק דין ע"א 335/79, פקיד שומה נגד "אגודת ידידי האוניברסיטה העברית בע"מ" [פד"א י"א 44]; פסק דין עמ"ה 520/81, "בית הכנסת הגדול בתל-אביב" נגד פקיד שומה [פד"א י"ב 367]; פסק דין ע"א 576/66, פקיד שומה נגד "מכבי אבשלום בע"מ" [פ"ד כ' (4) 809].

(2) פסק דין בג"ץ 637/89, "חוקה למדינת ישראל" נגד שר האוצר [פד"א כ' 49].

(3) פסק דין ע"א 466/58, פקיד שומה נגד "בודנהיימר" [פ"ד י"ד 16]; פסק דין ע"א 322/69, "שטרן" נגד פקיד שומה [פד"א ג' 271].

יניב גבריאל, הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה.

יניב גבריאל,משמש כמנהל וכבעלים של המכללה למיסים ולחשבונאות.

פרטים נוספים בטלפון (רב קווי) 1-700-700-088 או בכתובת המכללה : http://www.taxcollege.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב