האם יש קשר בין כמות ותדירות סקס לבין צמיחת השיער ?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

האם יש קשר בין כמות ותדירות סקס לבין צמיחת השיער ? 

מאת    [ 16/11/2016 ]
מילים במאמר: 1066   [ נצפה 1167 פעמים ]

 
 

האם יש קשר בין כמות ותדירות סקס לבין צמיחת השיער ?

מאת: יורם בניטה – מומחה למדעי השיער

לא פעם שאלו אותי גברים ( ומעולם לא שאלה אותי אישה ) האם יכול להיות קשר בין סקס בתדירות גבוהה לבין נשירת השיער. תמיד השבתי בשאלה מהי עבורם תדירות גבוהה? ואז בחצי חיוך של גאווה עונים בדרך כלל: "נגיד הרבה מעל הממוצע... מפעם עד מספר פעמים ביום, כל יום כל השנה... “
טוב, נגיד ויתכן ומדובר באוננות יותר מאשר בסקס אבל בכל זאת הם מצפים ממני לתשובה.

אז מה מביא בכלל את הגברים לעשות את החיבור בין סקס לבין נשירת השיער? התשובה מאוד פשוטה.
מאחר ובכל הכתבות בנושא נשירת שיער והתקרחות גברית, מוזכר הקשר בין הורמון המין הזכרי טסטוסטרון ו הDHT  שהוא הורמון קטלני לשיער ובטח שמעו שסקס מעלה את רמת ההורמון הזכרי,  מכאן המחשבה שהרבה סקס יגרום לעודף הורמון זכרי , לעודף DHT  ,לנשירה והתקרחות.
אז במידה וזה נכון, אפשר מהיום לזהות ברחוב מי עושה סקס ומי לא. גבר עם קרחת היה נתפס כ – סופר גבר שמבלה כל היום במיטה עם נשים וגבר שופע שיער, כגבר שמקיים יחסי מין פעם בשנה. טענה לא מדויקת ...

יש מצד מטופלים גם תיאוריה הפוכה, שדווקא חיי מין סוערים ובתדירות גבוהה תשחרר מהגוף את ההורמונים הזכריים החוצה ויחד איתם גם את ה DHT הקטלני לבריאות השיער וכך מבחינתם, הורמוני המין כבר לא יוכלו להזיק יותר לזקיקי שיער ולכן השיער יצמח וישגשג הרבה יותר ובלי הפרעה... הגיוני לא ? טענה לא נכונה .

יש עוד טענה שפחות נפוצה אך קיימת והיא שהזרע מכיל פרוטאינים ( חלבונים) ומאחר והשיער הוא צרכן גדול של חלבונים, סביר להניח שאוננות או סקס בתדירות גבוהה תוציא בכל פליטה כמות גבוהה של חלבונים מהגוף על חשבון השיער... גם הגיוני... טענה לא נכונה

אז מה נכון? האם אנחנו הגברים יכולים להמשיך ליהנות מסקס וגם להמשיך לאונן חופשי וגם ליהנות  משיער בריא חזק ושופע?  האם צריך לחשוש מכל פעם שאנחנו מבלים במיטה או הפוך, לומר לעצמינו  שתפסנו שתי ציפורים במכה אחת, גם הרבה סקס וגם הרבה שיער?

אז אשתדל לתת לכם הגברים את התשובה. חשוב לדעת שלכל הגברים יש טסטוסטרון המיוצר בגוף באופן טבעי ( גם לנשים אבל פחות)  ולכן גם DHT. כמו שאמרתי קודם ה DHT  עוין ומסכן את בריאות השיער אבל לא אצל כל הגברים ולא באותה מידה, כי מה שבעצם קובע האם אדם יקריח , מתי ובאיזה מהירות, היא מידת הרגישות שלו ל DHT  בזקיקי השיער. באופן טבעי הורמון ה DHT  משודר לגוף ונקלט בעזרת קולטנים בזקיקי השיער. כמות ורגישות הקולטנים נקבעת גנטית . ככל שייקלט יותר DHT  בזקיקי השיער כך על פי מחקרים מדעיים, ייצור השיער יהיה פחות ופחות איכותי, השיער יצמח דק וחלש יותר וקצב נשירתו תגבר עד למוות המנגנון שמייצר את השערה ואז הזקיק ייסגר לצמיתות  ולעולם לא יצמיח יותר שיער  .

מחקרים מראים שכמעט כל הגברים מאוננים, וזה בלי קשר לכך שיש להם חיי מין טובים או פחות טובים עם בני הזוג, ככה זה... . במחקר אחר בדקו את רמת ה DHT  לפני ואחרי שפיכת זרע ממעשי אוננות ונמצא שיש כמות משמעותית גבוהה יותר של DHT  בדם אחרי אוננות מאשר לפני. להרבה גברים לאונן  זה פשוט הרגל לפני שינה או על מנת להפחית סטרס. אז נכון שהגוף מייצר יותר DHT  אחרי אוננות אבל גם בלי אוננות הוא ממשיך לייצר את ה DHT, אז מתי הדבר מתחיל להיות מסוכן לשיער?

התשובה היא פשוטה. כאשר האוננות נעשית בצורה מופרזת ומאוד אינטנסיבית. מה בעיני החוקרים מוגדר כאינטנסיבי מדי? גם על זה מחקרים נותנים תשובה . אינטנסיבי מדי מוגדר בתדירות של פעמיים ביום או יותר, כל יום, 7 ימים בשבוע. מלבד עליה משמעותית בייצור ה DHT  וסיכון השיער, יותר מדי אוננות יכולה להפחית את רמת הריכוז, לייצר שינויים במצבי רוח, הפרעות שינה, סטרס ודיכאון. כל ההשפעות האלה כמו הסטרס למשל גם לא ממש תורמים לבריאות השיער. בנוסף וחשוב מאוד לדעת ששפיכת זרע מלווה ביציאת מינרלים חיוניים לבריאות השיער כמו : אבץ, סלניום ונחושת שניתן להשלים בתזונה או בתוספי מזון.

על מנת לצאת מהטווח שמסכן את הבריאות והשיער, אומרים החוקרים שבין 2 ל 4 פעמים בשבוע זה ממש סביר ולא יהיו לזה השלכות.

 מסתבר ממחקרים שנעשו, שיש הבדל משמעותי בין שפיכת זרע כתוצאה מסקס עם פרטנר/ית   או מאוננות עם עצמך. סקס הוא מעשה אינטימי ומעורב בו רגש וריגושים ותשוקה. בזמן סקס יש תקשורת בין שני אנשים והנאה להביא את הצד השני לסיפוק.

במעשה אוננות אין רגש ולא תשוקה, אתה עושה זאת עם עצמך, זה מאוד קצר ומדובר בפורקן ולא מעבר לזה. פרופסור טובס סטין קולר חקר את הנושא וטוען שלא כל האורגזמות שוות. לאורגזמה מסקס יש השפעות בריאותיות חיוביות כמו למשל, שיפור בבעיית לחץ דם, שיפור תפקוד בלוטת הערמונית, מטיב עם תפקוד הלב, משפר את זרימת הדם , מפחית כאב ומשפר את השינה.

לגבי תדירות של סקס קשה לי לחשוב שיש זוגות שמסוגלים לעמוד בקצב של גברים המאוננים לבד  פעמיים ביום 7 ימים בשבוע כך שמי שמפחית מאוננות לרמה כמה שיותר נמוכה וממשיך בחיי מין רגילים לא יסכן את השיער. לסיכום, תשמרו על איזון ושפיות בכל הקשור לחיי המין במידה וחשוב לכם לא להקריח בגיל צעיר.

כיום עם התפתחות המדע והרפואה ניתן בהחלט להתגבר על התקרחות גברית (או נשית) גנטית. גבר לא אמור להקריח במידה והוא עושה מה שצריך על מנת למנוע או לעכב את התופעה. בארץ יש כנראה יותר גברים קרחים ובגיל צעיר יותר מאשר בארצות הברית או באירופה ולכך יש לדעתי מספר סיבות:


  • רוב הגברים שמקריחים לא עושים שום דבר מועיל על מנת לעצור את התופעה
  • במידה וכבר מנסים טיפול כלשהו אז לא מצליחים להתמיד .


  • העדר הכוונה מקצועית ומיצוי אופציות שקיימות אך אינן מוכרות לציבור הרחב ולרופאים.
  • מידע שגוי או מטעה המוזרם בתקשורת וגורם לבלבול בכל הקשור לשיער.
  • ריבוי ההשפעות על השיער גורמות לכך שהטיפול מחייב בחינה מדוקדקת והתייחסות אישית
  • חוסר מעקב אמין אחר תוצאות ושיקום.

אז רבותי הגברים, קרחת יכולה להיות סקסית אבל להקריח בימינו זה לא הכרחי.

 יש למשל תרופה שקיימת יותר מ 20 שנה שיכולה להשפיע על ההורמון הגברי ולהוריד את רמתו ובכך בתגובת שרשרת גם את ה DHT  אבל מי שחפץ ורוצה להבטיח לעצמו חיי מין טובים מהנים ובריאים צריך לשקול זאת היטב כי לתרופה יש תופעות לוואי רבות  . לעומת זאת יש מוצרים טבעיים שיכולים לגרום לכך שרמת ה DHT  לא ייקלט או כמה שפחות בזקיקי השיער ומוכחים מדעית כיעילים לא פחות אם לא יותר מאשר התרופה הכימית . ניתן גם להשפיע בצורה ישירה על הקרקפת בעזרת  תמיסות בעלי יכולת מוכחת מדעית, ברמה מקומית בלבד ללא תופעות לוואי . כל פתרון יכול להתאים בתנאי שלא הגעתם למצב בלתי הפיך ושכבר אין מה לעשות. אז ... " זה בידיים שלכם" .

 

יורם בניטה מומחה למדעי השיער 
מרפאת : הייר מדיקל - Hair medical 
כתובת: רחוב אוסישקין 91 רמת השרון
כתובת אתר :  www.hairmedical.co.il 
דואר אלקטרוני : hairmedicaly@gmail.com
ליצירת קשר : 0528559999

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב